DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Spotkanie autorskie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki
Biblioteki Publicznej w Ursusie

Krzysztof Tomasik:

„Najlepiej pisze się o nieżyjących”


Zainteresowane osoby skorzystały z okazji spotkania z Krzysztofem Tomasikiem – publicystą i biografistą, działaczem LGBT, członkiem zespołu Krytyki Politycznej, badaczem seksualności i obyczajowości XIX i XX wieku w środowisku polskich pisarzy i gwiazd kina. Nie zabrakło trudnych i bardzo ważnych tematów.

Rozmowa prowadzona przez animatorkę DKK i bibliotekarkę Lucynę Dąbrowską skupiła się głównie wokół głośnych, choć nie jedynych stworzonych przez autora książek: „Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku” (2008), „Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u” (2012), „Seksbomby PRL-u” (2014), „Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka” (2016)

Tematy tabu

Krzysztof Tomasik już na wstępie przyznał, że zdecydowanie najlepiej jemu, jako biografiście, opisuje się osoby już dziś nieżyjące. Przypomniał, że przełom w polskiej biografistyce nastąpił dzięki książce „Kapuściński non-fiction” Artura Domosławskiego, który odważnie opisał trudne elementy z życia reportażysty, łamiąc chyba bezpowrotnie strach przed pomijaniem niewygodnych kwestii. Krzysztof Tomasik wspomniał również o problemach, jakie napotykał w swojej pracy, chociażby w momencie, gdy szukał wydawcy „Homobiografii (…)”. Nie raz pojawiła się odmowa w obawie przed falą krytyki ze względu na temat homoseksualizmu, zwłaszcza w stosunku do opisów Tomasika na temat życia pisarzy i pisarek znanych z kanonu szkolnych lektur.

Moda PRL-u

Dużo uwagi poświęcone zostało podczas spotkania z czytelnikami modzie w PRL-u. A to w nawiązaniu do Grażyny Hase – legendarnej polskiej projektantki mody (Krzysztof Tomasik jako pierwszy stworzył biografię na jej temat). Wbrew pozorom moda jako dziedzina sztuki była wtedy w pełnym rozkwicie. Kreacje Grażyny Hase pokazywały Halina Golanko, Marta Przybora, Katarzyna Butowtt, ale też Małgorzata Niezabitowska, Agata Młynarska i Małgorzata Socha. Projektowała także do filmu (Motylem jestem czyli romans 40-latka, Zygfryd), teatru (głośne rewie Teatru Syrena, w tym Trzeci program z udziałem Violetty Villas) i na estradę (stroje dla Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Haliny Frąckowiak, zespołu 2+1).

Filmy PRL-u

Rozmowa nie ominęła też świata kina. Autor opowiedział, jak zmieniało się podejście do erotyzmu w okresie PRL-u. Przemiany obyczajowe miały ogromny wpływ na wizerunek i karierę bohaterek dużego ekranu. To nie przypadek, że chociaż najważniejszy okres kariery Kaliny Jędrusik to lata 60., swą najsłynniejszą scenę erotyczną w „Ziemi obiecanej„ zagrała dopiero w połowie następnej dekady, po prostu wcześniej podobnie odważna rola nie mogłaby zaistnieć.

Żywa reakcja przybyłych

W międzyczasie Krzysztof Tomasik przeczytał także wybrane fragmenty swoich książek. Publiczność żywo włączyła się w dyskusję pytając gościa np. o to, czy dziś osobom nieheteronormatywnym żyje się lepiej, niż w poprzednim ustroju. Nie zabrakło bardzo osobistych rozważań czytelników, którzy dzielili się swoimi przemyśleniami po zapoznaniu się z często bardzo tragicznymi losami opisywanych postaci. Autor zdradził, że już wkrótce ukaże się poszerzone drugie wydanie książki „Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u”.

Tekst i zdjęcia Agnieszka Gorzkowska

MS 15/2017, 28 września 2017