DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS. Wystawa „Solidarność Polsko-Czechosłowacka” na murze Ośrodka Kultury „Arsus”

Solidarność międzynarodowa

Ostatniego dnia sierpnia 2017 roku na murze Ośrodka Kultury „Arsus” od strony ulicy Traktorzystów pojawiły się wielkoformatowe zdjęcia obrazujące wydarzenia sprzed ok. 30 lat. Wystawę otworzył Zbigniew Janas – legendarny działacz opozycji solidarnościowej.

W październiku 1981 r. w Pradze miało miejsce spotkanie działaczy, wywodzących się z niezależnych środowisk opozycyjnych – Karty 77 w Czechosłowacji, Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” i „Solidarności” w Polsce. Celem Solidarności Polsko-Czechosłowackiej  początkowo była wymiana informacji o inicjatywach demokratycznych w Polsce i Czechosłowacji oraz represjach stosowanych przez komunistów wobec działaczy tych inicjatyw. Z biegiem czasu przyszła kolej na konkretne działania. O tym przypomina, przygotowana przez Fundację dla Ursusa we współpracy z Domem Spotkań z Historią i OK „Arsus” wystawa na murach Arsusa.


Na otwarciu wystawy pojawiła się grupa, przede wszystkim starszych osób, często uczestników tamtych wydarzeń. Zbigniew Janas, prezentując ekspozycję, opowiadał o okolicznościach powstania poszczególnych zdjęć, o ówczesnej działalności podziemnej, o ludziach tamtych czasów.

Już w 1986 roku odbyło się pierwsze duże, tajne spotkanie działaczy niepodległościowych polskich i czechosłowackich. W następnych latach takie spotkania były kontynuowane. Wszystkie spotkania i przerzuty ludzi i materiałów przez granice odbywało się w Zachodnich Tatrach. W dniu 17 marca 1990 roku, a więc już po odzyskaniu wolności, z inicjatywy SPCzS odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie prezydenta Vaclava Havla i przewodniczącego „Solidarności” Lecha Wałęsy. Zgodnie z tradycją wcześniejszych, nielegalnych spotkań, miało to miejsce w górskim schronisku przy granicy. Jednym z głównych organizatorów tamtych, tajnych kontaktów, jak również organizatorem przerzutów przez granicę książek, ulotek, materiałów i sprzętu dla podziemnych drukarni był właśnie Zbigniew Janas.

W trakcie prezentacji przy OK „Arsus” do zebranych dołączył Zbigniew Bujak, jeden z czołowych działaczy podziemnej „Solidarności” (w ZM Ursus od 1973 do 1981 r.), który zapytany, dlaczego uczestniczył w działalności SPCzS, odpowiedział: – W drugiej połowie lat siedemdziesiątych utworzyło się poczucie wspólnoty środowisk opozycyjnych w Polsce, w Czechach, w Rosji i w Ukrainie. To poczucie było bardzo silne. Dla nas Havel (czeski pisarz, poeta, dramaturg, pierwszy niekomunistyczny prezydent) i jego eseje były rodzajem drogi opozycyjnej. To, co wtedy robiliśmy, robiliśmy cały czas razem. Janas uruchamiał logistykę, dla mnie było oczywiste, że muszę wziąć w tym udział”.

W uznaniu zasług w okresie podziemnej współpracy polsko-czechosłowackiej lat 80. Zbigniew Janas został odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 15/2017, 28 września 2017