DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Pruszkowska katecheza

Jak co roku pod koniec września, przy hali nr 5 na terenie byłego obozu Dulag 121 pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” w sobotę, 23 września 2017 r. odbyły się obchody „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących im Pomoc”.

Przez obóz Durchgangslager 121 na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie od sierpnia do połowy października 1944 r. przeszło ok. 650 tys. warszawiaków, wypędzonych ze stolicy w czasie i po upadku Powstania Warszawskiego. Ponieważ Warszawa była zaplanowana do całkowitego zniszczenia, Niemcy po kapitulacji Powstania ewakuowali ze stolicy całą ludność. Warszawiacy byli do Pruszkowa pędzeni piechotą lub dowożeni pociągami. Blisko 100 tys. zostało uwolnionych podczas transportu i wprost z obozu dzięki pomocy okolicznej ludności. Przeszło pół miliona ludzi, w tym dzieci, zostało przewiezionych do Generalnej Guberni, do Rzeszy do pracy i do obozów koncentracyjnych.

W sobotnie południe przed pomnikiem zebrali się świadkowie tamtych dni i ich rodziny, uczniowie pruszkowskich szkół, przedstawiciele organizacji kombatanckich, placówek kultury, instytucji, delegacje służb mundurowych. Obchody zorganizował Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński. Obecni byli m.in.: Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś, Burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski, Wójt Gminy Michałowice Krzysztof Grabka, Wójt Gminy Raszyn Andrzej Zaręba, Dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzata Bojanowska.

Proboszcz żbikowskiej Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, ks. Bogdan Przegaliński odprawił mszę świętą ku czci tych, którzy oddali swoje życie za ojczyznę i Warszawę w czasie powstania. Jak powiedział, „Wydarzenia te są nie tylko wspomnieniem, ale i wspaniałą katechezą dla dzieci, młodzieży i dorosłych”.

Prezydent Starzyński w krótkim przemówieniu wspomniał ofiary niemieckiej zbrodni specjalnej i uczcił odwagę niosących im pomoc mieszkańców Pruszkowa. Przypomniał też, że „To tutaj rozegrał się ostatni rozdział najtragiczniejszego z polskich powstań narodowych”. Starosta Pruszkowski Gołoś podziękował Prezydentowi za organizowanie uroczystości i wszystkim za obecność, gdyż jak powiedział, za niewiele lat naoczni świadkowie historii odejdą i wtedy dla następnych pokoleń to my dzięki naszej pamięci staniemy się świadkami historii. Zwrócił również uwagę, że „trzeba też pamiętać, kogo tutaj z nami nie ma i nigdy nie było... A być powinien”. Dodał, że „w związku z tym postanowiliśmy wyjść z naszymi uroczystościami do Warszawy” i zaprosił wszystkich 1 października na Plac Krasińskich na Marsz Pamięci Ofiar Obozu Dulag 121 i Osób Niosących im Pomoc. Zakończył wołaniem „Tak, jak wtedy nasz naród był jednością, tak i dzisiaj powinniśmy być zjednoczeni”.

Delegacje w obecności wielu pocztów sztandarowych szkół, harcerzy i innych organizacji złożyły kwiaty przed pomnikiem przy fragmencie torów kolejowych, po których 73 lata temu jechały transporty. Wśród kilkudziesięciu delegacji wyróżniali się przedstawiciele: Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Pruszkowie, Światowego Związku Żołnierzy AK – Koło Nr 6 w Pruszkowie i Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego. Prezydent miasta stołecznego Warszawy reprezentowało dwoje strażników miejskich.

Na zakończenie pięknie prezentująca się Orkiestra Dęta „Pruszkowianka” pod dyrekcją Adama Malcherka zagrała wspaniały koncert pieśni patriotycznych.Całą uroczystość poprowadził Komendant Straży Miejskiej w Pruszkowie Włodzimierz Majchrzak.

 

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 15/2017, 28 września 2017