DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

II bieg z cyklu Grand Prix Historycznych Biegów Piastowa 2018

Pobiegli w hołdzie bohaterom
 Polskiego Państwa Podziemnego

W niedzielne pogodne przedpołudnie na dystansie 1945 metrów zmierzyło się ponad 140. zawodników. Tym razem zaskoczyła duża ilość najmłodszych biegaczy, dla których ufundowane zostały specjalne nagrody.

Już od godz. 10:00 przed budynkiem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Piastowie po pakiety startowe ustawiali się uczestnicy Biegu Polskiego Państwa Podziemnego. Przed startem wspólnie odśpiewano hymn. Biegaczy przywitał Grzegorz Szuplewski, Burmistrz Miasta Piastowa. – Bardzo cieszę się, że jest nas tylu. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy do nas przybyli nie tylko z Piastowa ale i okolic. Razem możemy dziś uczcić 73. rocznicę zdradzieckiego uprowadzenia 16. przywódców Polskiego Państwa Podziemnego (…). Pamiętajmy o tej rocznicy i jej bohaterach – przypomniał Grzegorz Szuplewski. Jeszcze tylko wspólne odliczenie do 10., sygnał z gwizdka i… ruszyli. – Jesteśmy pozytywnie zszokowani. W I biegu [Żołnierzy Niezłomnych na dystansie 1963 m; wystartował 11 marca br. – przyp. aut.] wzięło udział 110. uczestników, w tym biegnie ok. 140. – cieszył się obecny na wydarzeniu Jerzy Derlatka (Kierownik MOSiR Piastów).

Wsparcie Instytutu Pamięci Narodowej

Nad prawidłowym przebiegiem czuwali m.in. sędzia Tomasz Krawczyński oraz kierująca biurem zawodów Urszula Zaorska. Pierwszy na metę po 6. minutach dotarł Paweł Krochmal z Klubu Rozbiegany Piastów. Każdy z zawodników otrzymał medal, a także torbę z wydawnictwami historycznymi Instytutu Pamięci Narodowej, koszulką i czapką. Ze względu na pokaźną ilość najmłodszych uczestników (ponad 40), ufundowane zostały specjalne nagrody. Na podium stanęło najpierw 3. zawodników urodzonych w 2013 roku: Joanna Łyp, Kaja Wojtysiak oraz Aleksander Zyra. Zaraz po nich najszybszych zawodników udekorowali Grzegorz Szuplewski oraz Jerzy Derlatka.

Następne biegowe zmagania

Już 15 kwietnia, w niedzielę o godz. 11.00 odbędzie się trzeci z cyklu Grand Prix Historycznych Biegów Piastowa 2018. Poświęcony będzie rocznicy Chrztu Polski na dystansie 966 metrów – najkrótszym z całego cyklu biegowego. – Podsumowaniem biegów będą te zorganizowane w październiku i listopadzie: Bieg Pamięci Powstańczej Warszawy (10000 m, 7 października, niedziela) oraz Bieg Niepodległości (5000 m, 11 listopada) – zapowiada Jerzy Derlatka.

Najszybciej dystans pokonali

Kategoria – mężczyźni:

I. Paweł Krochmal (6:16:36) [Klub Rozbiegany Piastów]

II. Konrad Kobiałka

III. Damian Drzewicki

Kategoria – kobiety:

I. Eliza Galińska

II. Anna Szymanek

III. Anna Szewczykowska

Kategoria – do lat 16.:

I. Michał Chybowski

II. Eliza Galińska

III. Przemysław PtaszyńskiTekst i zdjęcia Agnieszka Gorzkowska

MS 6/2018, 29 marca 2018