DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Ursus. Teoria i ćwiczenia praktyczne w pensjonacie „Św. Łazarz”

Pierwsza pomoc

Jakże często się zdarza, że w obliczu ekstremalnej sytuacji, związanej z chęcią pomocy drugiemu człowiekowi, jesteśmy bezsilni. Wyobraźmy sobie, że w autobusie traci przytomność człowiek. Upada, nie rusza się, traci świadomość. Co robić?! Działać? Uciekać? Odwrócić wzrok w inną stronę?

Takie wahania spowodowane są brakiem wiedzy i doświadczenia. Człowiek z natury ma zakodowaną pomoc swojemu gatunkowi, zwłaszcza w sytuacjach zagrożenia życia. Dlatego, obojętnie w jakim jesteśmy wieku, powinniśmy uczyć się jak ratować innych. Aby pomagając, nie szkodzić, należy nabywać niezbędnej wiedzy w tej materii. Dlatego godne polecenia są kursy, szkolenia, warsztaty z udzielania pierwszej pomocy.

Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej w Ursusie gościła zespół Straży Miejskiej z referatu profilaktyki na Ochocie, a także z jednostki OT-3 w Ursusie, którzy zorganizowali szkolenie wśród podopiecznych schroniska dla osób bezdomnych. Ludzie doświadczający bezdomności, tak jak każdy obywatel mogą znaleźć się w sytuacji, kiedy inna osoba będzie potrzebowała wsparcia. Frekwencja na zajęciach zaskoczyła prowadzących. Goście, w składzie: st. inspektor Halina Ceglińska, inspektor Piotr Waszkiewicz i mł. specjalista Piotr Kożuch, wygłosili prelekcje i odbyły się ćwiczenia praktyczne. Było ogromne zainteresowanie i wiele pytań. Uczestnicy chłonęli wiedzę i było widać w ich oczach ową iskrę, która daje pewność, że każdy z nich kiedyś może uratować komuś życie.

Ciekawym doświadczeniem stało się uczestnictwo najmłodszego ratownika – 11-letniego syna Pani Dyrektor KMPS – Adriany Porowskiej. Nikodem ośmielał uczestników do zadawania pytań, udzielania odpowiedzi. Zaskoczył wszystkich swoją wiedzą, zaangażowaniem i odwagą. Brawo Nikodem!

Dlaczego warto uczyć się pierwszej pomocy? Bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy i komu nasza wiedza może się przydać. Gdyby każdy z nas miał przygotowanie z udzielania pierwszej pomocy, bylibyśmy spokojniejsi, że przyjdzie ona na czas. Wszyscy powinniśmy być dla siebie wsparciem.

Tekst i zdjęcia Tomasz Laskowski

MS 14/2017, 14 września 2017