DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Piastów. Piknik charytatywny „Piastów dla Ani”
„Bardzo cieszę się, że tyle osób chce mi pomóc. Jestem szczęśliwa”


Chętnych, którzy okazali wsparcie, nie zabrakło na stadionie miejskim w Piastowie podczas sobotniego wielkiego pikniku charytatywnego dla trzynastoletniej Ani Ługowskiej. Dziew­czynka od urodzenia cierpi na bardzo rzadką chorobę – ciężki zespół CCHS, zwany również Klątwą Ondyny. Gdyby nie respirator, mogłaby przestać oddychać we śnie.  Ale jest szansa na operację, która umożliwi Ani powrót do normalności, przespane noce dla niej i jej rodziców. Wszyscy mogli spełnić marzenia dziewczynki o normalnym życiu wrzucając dzięki zorganizowanej zbiórce publicznej datki na kosztowny zagraniczny zabieg wszczepienia stymulatora nerwów.

Mam nadzieję, że dziś dołożymy  potężne kwoty do wymaganej sumy 417 tys. zł. Ania to córeczka mojej ciotecznej siostry, dlatego też wspieram je całym sercem  zdradził nam prowadzący sobotni piknik Adam Kornacki, dziennikarz motoryzacyjny. Ujawnił też, że już kilka dni przed piknikiem udało się zebrać ponad 117 tys. zł z aukcji i wpłat Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”. – Jest bardzo fajnie i bardzo cieszę się, że tyle osób chce mi pomóc. Jestem szczęśliwa. Bardzo bym chciała, by operacja się udała. Dziękuję naprawdę wszystkim, którzy mnie wspierają – mówiła w rozmowie z nami wzruszona Ania Ługowska, której towarzyszyli w tym wyjątkowym dniu członkowie rodziny. Ania była w Polsce drugim dzieckiem dotkniętym Klątwą Ondyny. Na Oddziale Intensywnej Terapii po przyjściu na świat spędziła niemal rok. Na co dzień uczy się w  klasie integracyjnej w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie. Sama jako wolontariuszka, niesie pomoc innym potrzebującym. Poza wyjątkową osobowością, Ania wyróżnia się jako uczennica: co roku odbiera świadectwo z biało-czerwonym paskiem, śpiewa również w chórze szkolnym. Jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z Misji” w kategorii muzycznej zorganizowanego przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes”.

Przygotowania od lutego

Akcja „O czym śni Ania” narodziła się w listopadzie zeszłego roku. gdy okazało się, że istnieje szansa na wszczepienie stymulatora nerwów przeponowych, co pozwoliłoby na zmianę komfortu życia Ani i uwolnienia jej od respiratora i rurki tracheostomijnej. Zaś pomysł na piknik pojawił się dzięki Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie. Już od lutego br. trwały intensywne przygotowania – wiele pomysłów wyszło od rodziców i społeczności szkolnej. W organizację pikniku włączyło się wiele organizacji i grup działających w Piastowie. Imprezę objął patronatem burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski. Szkołę wsparło Stowarzyszenie Możesz (organizator zbiórki publicznej) i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, którego kierownik Jerzy Derlatka – przez cały czas był na miejscu. Duży udział w przygotowaniach miał Hufiec ZHP Piastów oraz wszystkie inne piastowskie szkoły i przedszkola. Do wsparcia włączyły się także firmy prywatne. Podczas pikniku na stadionie miejskim uczestnicy mogli wrzucać datki aż do 50. puszek. Dzięki Akademii Inicjatyw Młodzieżowych z Gostynina chętni mogli przeciągnąć ulicami Piastowa autobus ważący 12 ton! Każdy siłacz wrzucał oczywiście najpierw datki do puszki na operację Ani. Trasa wyniosła prawie 5 km! Dochód na operację umożliwiały też warsztaty z decoupage, food artu i bilety do escape room wewnątrz budynku „Piast” dzięki Hufcowi Piastów. Atrakcją były też zdjęcia przy samochodzie rajdowym wartym ponad milion zł, pokaz ratownictwa medycznego, słuchobus. Swoje stoiska miały również m.in.: Piastowski Klub Planszówkowy, wymiana książek Półki do Spółki, Majsterkowo, Smykałka, punkt medyczny Centrum Medycznego Zdrowie z ul. Kleszczowej, kawiarenka szkolna i kilka innych.

Atrakcyjne licytacje

Pomiędzy koncertami i występami zespołów tanecznych i wokalnych odbył się m.in. spektakl Teatru „Maska”, pokaz iluzji Brozi Magic Show. Zgromadzona tłumnie publiczność najbardziej angażowała się w licytacje. Do zdobycia były m.in. Koszulka Legii, kask Krzysztofa Hołowczyca, vouchery do teatru, „Gościnnej Chaty”, salonu kosmetycznego i weekendu w Szczyrku, jak również vouchery na kursy językowe, audiobooki, płyta Kasi Stankiewicz, piłka Orłów Górskiego, koszulka Mai Włoszczowskiej oraz Rafała Majki i Cracovii. Czekamy z niecierliwością na podliczenie zebranej podczas pikniku kwoty. Organizatorzy mają podsumować datki w ciągu kilku dni.

 

Tekst i zdjęcia

Agnieszka Gorzkowska

MS 10/2017, 8 czerwca 2017