DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Ożarowski Orszak Trzech Króli

Dzień 6 stycznia jest, od roku 2011, dniem wolnym od pracy. Powodem jest święto Objawienia Pańskiego (Epifania), zwane potocznie świętem Trzech Króli (jego obchody zostały w Polsce zniesione w roku 1960, przez ówczesne władze). Tego dnia wierni obrządku katolickiego świętują objawienie się Boga człowiekowi – uczestniczą w mszach świętych, podczas których święci się kadzidło i kredę, a na ulice wychodzą barwne korowody zwane orszakami Trzech Króli. Ich uczestnicy udają się do symbolicznych stajenek betlejemskich, aby oddać pokłon narodzonemu Chrystusowi.

Orszak Ożarowski

Ożarowski Orszak Trzech Króli wyruszył w drogę już po raz szósty, w pobliskim Piastowie po raz trzeci (relacja w numerze), a w Pruszkowie po raz drugi.

Pierwsza edycja ulicznych jasełek w Ożarowie Mazowieckim odbyła się 6 stycznia 2013 r. Rozpoczęła się mszą św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. Poznańskiej 183, a po jej zakończeniu Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Ożarowa do szopki przy Kościele NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie. Trasy kolejnych czterech edycji wyglądały podobnie. W tym roku, zgodnie z zapowiedziami zeszłorocznymi, uczestnicy jasełek przeszli ulicami Ołtarzewa.

Tegoroczne hasło Orszaku to „Bóg jest dla wszystkich”. Wspomniał o tym w wygłoszonej homilii, podczas uroczystej koncelebrowanej mszy świętej, ks. Dariusz Smolarek – Bóg jest nie tylko dla katolików i chrześcijan, jest dla żydów i muzułmanów, jest dla ludzi niewierzących, którzy szukają – dla wszystkich. Dajmy temu świadectwo w tym pochodzie.

Po zakończonym nabożeństwie uczestnicy Orszaku zgromadzili się przed kościołem, gotowi „aby podążyć do Betlejem, bo tam czeka naszego przybycia święta rodzina”. Zostali przywitani, przez prowadzącego, starym katolickim pozdrowieniem „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”.

Zbliżało się południe, świeciło słońce, było ciepło jak na tę porę roku – uczestnicy zeszłorocznej edycji na pewno pamiętali doskwierający wtedy mróz. Na schodach pojawili się trzej królowie – przedstawiciele Europy, Azji i Afryki: Kacper (burmistrz Ożarowa – Paweł Kanclerz), Melchior (proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Ożarowie – ks. Zdzisław Słomka) i Baltazar (proboszcz parafii NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie – ks. Jacek Smyk). Po wybrzmieniu dźwięków trąb herold ogłosił, że „dziś w mieście Dawida narodził się Mesjasz”. Kapela z Uśmiechem zaintonowała kolędę „Mędrcy świata, monarchowie” i barwny korowód, z chorągwiami, w koronach na głowach, wyruszył w drogę do szopki betlejemskiej, aby powitać małego Jezusa i świętą Rodzinę.


Powrót tradycji jasełek ulicznych

Prawie każdy z uczestników pochodu miał kolorową naklejkę „Orszak Trzech Króli AD 2018” z liczbą „10” – to 10 edycja wydarzenia, które powróciło do Polski w roku 2009. Tradycja ulicznych jasełek, podczas których odtwarzane są wydarzenia związane z narodzeniem dzieciątka Jezus nie jest zwyczajem nowym. Te misteria religijne pojawiły się w Polsce u schyłku średniowiecza, początkowo w klasztorach, z czasem wyszły na zewnątrz – na ulice miast. Towarzyszyło im śpiewanie kolęd i pastorałek. Nazwa „jasełka” jest zdrobnieniem od staropolskiego słowa „jasło”, czyli żłób. Odnowienie tradycji ulicznych jasełek w Polsce zawdzięczamy, prowadzonej przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny „Sternik”, warszawskiej Szkole Podstawowej dla chłopców „Żagle”, mieszczącej się w Międzylesiu. W roku 2005 jej uczniowie, wraz z rodzicami i nauczycielami zorganizowali pierwsze jasełka. Postanowiono wtedy, że w przedstawieniu grać będą wszyscy uczniowie. Szkoła dopiero się rozwijała – liczyła 32 uczniów, więc wszyscy zainteresowani – ok. 120 osób – zmieścili się w jednej sali. Dwa lata później jasełka wystawiono w Teatrze Buffo – liczba uczniów znacznie się zwiększyła, a z założenia, że grają wszyscy uczniowie nie zrezygnowano. Musiały odbyć się 2 przedstawienia, tak, aby mogli obejrzeć je rodziny wszystkich uczniów. Wtedy pojawił się pomysł wskrzeszenia dawnej tradycji jasełek ulicznych. Pierwszy Orszak Trzech Króli wyruszył ulicami Warszawy w styczniu 2009 roku. Na jego czele stanął arcybiskup metropolita warszawski – Kazimierz Nycz. Z każdym kolejnym rokiem liczba orszaków zwiększała się. W tym roku przeszły ulicami 644 miejscowości w Polsce, i 16 poza jej granicami – w  Europie (Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Ukraina), Ameryce Północnej (USA – Chicago) i Afryce (Rwanda i Kongo).

Ulicami Ołtarzewa

Szósty ożarowski Orszak Trzech Króli patronatem objęli, jak co roku, proboszczowie obydwu parafii – ks. Zdzisław Słomka i ks. Jacek Smyk, burmistrz Ożarowa Mazowieckiego – Paweł Kanclerz (czyli trzej królowie) i starosta powiatu Warszawskiego Zachodniego – Jan Żychliński, pomogli też sponsorzy. Korowód wyruszył spod kościoła seminaryjnego przy ul. Kilińskiego i skręcił w ul. Lipową. Mędrców ze wschodu, jadących w białej karecie ciągniętej przez dwa konie, prowadziła gwiazda i anioł na szczudłach. Na wysokości szkoły zostali powitani przez Heroda i zaproszeni na jego dwór. Podczas ucztowania zabawę umilały im tancerki. Gdy król Herod dowiedział się o narodzonym królu – kazał strażom wyruszyć i zabić wszystkie noworodki w Betlejem: – Nie liczcie się z ludzkim bólem, pokażcie im, kto jest prawdziwym królem. Trzej królowie wyruszyli przed żołnierzami, a o Heroda upomniała się śmierć: – Oj Herodzie , Herodzie, miałeś władzę w narodzie, ale wciąż ci jej było mało…wyrok na siebie wydałeś. Wołanie złego króla o pomoc na nic się zdały – śmierć otrzymała od uczestników orszaku brawa. Trzej mędrcy w drodze do Betlejem (ulicami: Parkową, 1 Maja i ponownie Kilinskiego) spotkali na swojej drodze diabły, które namawiały ich do zawrócenia z drogi oferując „kasę, luksus i inne rozkosze”. Wygląd czartów i głośna muzyka przestraszyły niektórych z najmłodszych uczestników pochodu. Zwycięska walka archanioła Michała sprawiła, że trzej Królowie, wraz z orszakiem, mogli już bez przeszkód, przy śpiewie kolęd, dotrzeć do szopki (znajdującej się na terenie plebanii), i złożyć pokłon dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie.

Służenie innym

Od samego początku, podczas Orszaku, zbierane są też datki na potrzeby potrzebujących. Podobnie było i tutaj – można było wesprzeć Ożarowskie Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym, które częstowało uczestników pysznym bigosem i gorącą herbatą.

Na zakończenie

Zakończenie szóstej edycji ożarowskiego Orszaku Trzech Króli to czas na podziękowania – dla organizatorów, patronów i uczestników, m.in. kleryków ołtarzewskiego seminarium. Była też niespodzianka – wśród posiadaczy koron rozlosowano trzy rodzinne nagrody (karnety na siłownię, basen i kolację w Hotelu Mazurkas) oraz siedem nagród pocieszenia, a na koniec wystąpili młodzi tancerze z zespołu Ożarowiacy. Za rok orszak wyruszy po raz siódmy.

Test i zdjęcia Wojciech Grzesik

MS 01/2018, 11 stycznia 2018