DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook
Kolejne wydanie Nr 12(41)
28 czerwca 2018 

Odszedł od nas Henryk Linowski


Na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy go znali, a potomni będą mogli przeczytać o nim w historycznych annałach. Przez trzy kadencje był burmistrzem Ursusa, cztery kadencje przewodniczącym Rady Dzielnicy, zawsze sąsiadem.

HENRYK LINOWSKI był założycielem powołanej do życia w czerwcu 1949 r. w Białymstoku konspiracyjnej organizacji młodzieżowej Polska Organizacja Walki o Wolność i Niepodległość „Białe Orły”. W czerwcu 1950 przystąpił do organizacji Chrześcijańsko-Demokratyczny Ruch Podziemny, a w sierpniu tego samego roku został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i po kilkumiesięcznym śledztwie skazany na karę dziesięciu lat więzienia. Wyrok odbywał w zakładach karnych w Białymstoku oraz Jaworznie do sierpnia 1954 r., kiedy to został warunkowo zwolniony. Następnie w latach 1955–1957 odbywał zastępczą służbę wojskową w jednostce Wojskowego Korpusu Górniczego w Chorzowie. Zrobił doktorat z geofizyki. Ukończył Uniwersytet Warszawski i Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

W stołecznym samorządzie działał od początku lat 90., gdy Ursus stanowił jeszcze część Ochoty. Zabiegał o jego wydzielenie i w 1993 r. został pierwszym komisarycznym burmistrzem nowej dzielnicy-gminy. Wtedy należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Obywatelskiego Ursus, z którego ramienia po wyborach został burmistrzem Ursusa.Honorowy Obywatel Ursusa. Zasłużony dla Warszawy. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Krzyża Niepodległości.

Zmarł 7 czerwca 2017 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Jawczycach.

Żył życiem swojej dzielnicy. Był wszędzie. W przedszkolu – z okazji pasowania na przedszkolaka, na otwarciu wystawy fotograficznej o Ursusie, na jubileuszu galerii i na spotkaniu seniorów. Był tam, gdzie działy się rzeczy ważne. Niezależnie, czy oglądały go tłumy, czy było to spotkanie kameralne. Stale szukał dobrych rozwiązań. Miał wielkie plany dla Ursusa. Mimo ciężkiej choroby, cały czas pracował. W ostatnich dniach maja uczestniczył w otwarciu Domu Kultury „Miś” i w finale „Tulipanady” w Arsusie. Wtedy spotkaliśmy się po raz ostatni.

Zapisały się w kronikach słowa wielkiego prezydenta Warszawy, Stefana Starzyńskiego – „Chciałem, by Warszawa była wielka...”. Myślę, że można zmienić „Warszawę” na „Ursus”, użyć wyobraźni i usłyszeć takie słowa z ust Henryka Linowskiego. Nie wiem, czy wyraził się kiedyś w ten sposób. Jeżeli nie, to pokazał to swoim życiem. Walczył w Urzędzie Miasta, w ministerstwach, w wielu instytucjach o pieniądze i decyzje korzystne dla Ursusa. Pamiętał i o przedsiębiorcach i o mieszkańcach placówki dla bezdomnych. Polak – patriota i patriota lokalny. Mieszkał na Gołąbkach i tam, w piątek, 9 czerwca, w Parafii Św. Jana Apostoła pożegnała go najbliższa rodzina, tłumy mieszkańców, sąsiadów, znajomych i przyjaciół. Ksiądz dziekan Zbigniew Sajnóg odczytał niezwykle wzruszający i głęboki list biskupa łowickiego Józefa Zawitkowskiego, niegdyś proboszcza gołąbkowskiej parafii, skierowany do córek Henryka i najbliższej rodziny. W trakcie ceremonii minister Jan Józef Kasprzyk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy – odznaczył pośmiertnie Henryka Linowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ostatniej drodze towarzyszyli zmarłemu członkowie Zarządu i Rady Dzielnicy Ursus, byli burmistrzowie Ursusa i burmistrzowie sąsiednich gmin, poczty sztandarowe, delegacje kombatantów, placówek oświatowych i innych organizacji z terenu dzielnicy... i kwiaty... morze kwiatów.

Jacek Sulewski

redaktor naczelny „Mocnych Stron”
MS 11/2017, 22 czerwca 2017

 

Fot. Ireneusz Barski