DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Odrobaczanie psa i kota

Doktorze, jak często odrobaczać trzeba zwierzęta? Takie pytanie zadawane mam przynajmniej kilka razy dziennie.

Zacznijmy od tego, że pasożyty bytujące w organizmie naszych pupili, głównie tasiemce, glisty – są zagrożeniem nie tylko dla nich samych, ale również dla właścicieli oraz dzieci. Ich jaja, larwy można znaleźć wszędzie, na trawniku, w piaskownicy.

Według badań Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Warszawie stopień zarażenia tych ostatnich sięga nawet do 10%! Ocenia się, że blisko 10–40% zwierząt dorosłych i blisko 70% szczeniąt jest nosicielem pasożytów. Dlatego bardzo ważne jest regularne odrobaczanie.

Szczenięta i kocięta powinnno się odrobaczać już w wieku 2 i 4 tygodni, potem co 30 dni – do szóstego miesiąca życia. Następnie, jeżeli w domu są małe dzieci, zalecam odrobaczanie cztery razy do roku. W innym przypadku wystarczy dwa razy do roku.

Oprócz profilaktyki dotyczącej samych zwierząt, bardzo ważna jest higiena. Należy sprzątać odchody naszych czworonogów, nie wyprowadzać w okolicy placów zabaw, pilnować, by nie miały kontaktu z odchodami innych zwierząt, oraz aby nie jadły surowego mięsa, szczególnie niewiadomego pochodzenia.

Po czym możemy poznać, że nasz czworonożny przyjaciel jest nosicielem pasożytów? Pasożyty bytujące w organizmie zwierzęcia zatruwają go produktami przemiany materii. Uszkadzją często tkankę mięśniową, wątrobę, gałkę oczną. Powodują znaczne obniżenie odporności organizmu, wskutek czego narażony on jest na różnego rodzaju choroby: wirusowe, bakteryjne, grzybicze. Zwierzęta, pomimo normalnego apetytu, chudną. Często „saneczkują” w wyniku świądu odbytu.

Dbajmy o nasze i naszych podopiecznych zdrowie, odrobaczajmy zwierzęta regularnie.

Dostępne leki odrobaczające są w pełni bezpieczne, nie są metabolizowane przez organizm. Niszczą pasożyty w układzie pokarmowym. Nawet kilkukrotne przekroczenie dawki nie jest niebezpieczne. Należy też pamiętać, że cena leku zależna jest od jego skuteczności spektrum działania.

Nie wszystkie leki działają na wszystkie pasożyty. Są różne formy leków: pasty, zawiesiny, tabletki, preparaty stosowane na skórę. Te ostatnie chętnie stosowane u zwierząt, którym ciężko jest podać lek doustnie.

 

lek. wet. Rafał Skwarski

specjalista chorób psów i kotów

MS 14/2017, 14 września 2017