DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Nowa lokalizacja Izby Tożsamości Ursusa

Otwarta 14 grudnia 2016 roku w Ośrodku Kultury „Arsus” Izba Tożsamości Ursusa z powodu zalania została przeniesiona do Domu Kultury „Miś”.

Podczas uroczystego otwarcia w piwnicy OK Arsus Izby Tożsamości Ursusa w grudniu 2016 r. wiceburmistrz Kazimierz Sternik powiedział, że to, co tu widzimy to zaczątek muzeum przyszłości. W Izbie zostały zebrane pamiątki, związane z dzielnicą, a wcześniej miastem Ursus. Część eksponatów dotyczyła też, nierozerwalnie związanych z miastem, Zakładów Mechanicznych Ursus, fabryki o stuletniej historii. Niestety, większość pamiątek po zakładach, zwanych „Kolekcją Ursus”, w dalszym ciągu znajduje się w zamkniętej hali przy ul. Posag 7 Panien i jest własnością Polskiego Holdingu Obronnego.

– Zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia pamiątek do tymczasowej siedziby Domu Kultury „Miś”, zarządzanej przez Ośrodek Kultury „Arsus” z powodu zalewania fundamentów w tej sali pod koniec września i w październiku. Spowodowały to opady deszczu i działania budowlane, związane z budową osiedla na tyłach Arsusa. Zostały zalane fundamenty, na ścianach pojawił się grzyb, w pomieszczeniu woda, odpadał tynk. Jest to pomieszczenie piwniczne, ale kiedyś było tam muzeum Zakładów Ursus, dokumenty, pamiątki. Budynek nie jest naszą własnością. Za 5 lat musimy go opuścić, więc nie będziemy teraz przeprowadzać bardzo kosztownych modernizacji czy odwodnienia budynku – powiedział Bogusław Łopuszyński, dyrektor OK „Arsus”. Aktualnie już większość zbiorów jest przeniesiona do „Misia” do sali na piętrze, która ma większą powierzchnię niż dotychczasowe pomieszczenie Izby Tożsamości. Według Dyrektora – Izba Pamięci w nowym miejscu w niczym nie zakłóci działalności Domu Kultury. Na ścianach będą wisiały antyramy z wystawami i częścią dokumentów. Mamy też 12 gablot, które będą rozmieszczone pod ścianami. Od początku grudnia powinna być już dostępna dla zwiedzających. A mamy dużo chętnych. Ostatnio zapowiedziała się z wizytą szkoła z Gminy Opatówek, zainteresowana historią Ursusa i Zakładów Ursus. Chcą również zwiedzić tzw. Kolekcję Ursus przy ul. Posag Siedmiu Panien, będącą obecnie we władaniu Polskiego Holdingu Obronnego. Wystąpiliśmy do PHO o pozwolenie na zwiedzanie wystawy. W Ursusie podniósł się poziom wód gruntowych. Spowodowane jest to prawdopodobnie licznymi inwestycjami budowlanymi. Coraz mniej jest terenu otwartego, a Ursus leży na gliniastym podłożu. Przy obfitych opadach deszczu lokalne zalania będą się zapewne zdarzały.

Jacek Sulewski

MS 19/2017, 30 listopada 2017

 

 

Na zdjęciu: Burmistrz Urszula Kierzkowska, jej zastępca Kazimierz Sternik i dyrektor OK „Arsus” Bugusław Łopuszyński podczas otwarcia Izby Tożsamości Ursusa w grudniu 2016 r.