DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Narodowe czytanie 2017

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim brała udział w akcji Narodowego Czytania już po raz kolejny. Tradycyjnie do współpracy zaprosiliśmy Dom Kultury „Uśmiech”, a spotkanie, które planowaliśmy przy fontannie miejskiej, z powodu złej pogody odbyło się w gościnnych progach Centrum Inicjatyw Społecznych „Przy Parku”.

Tegoroczne wspólne głośne czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej w naszym mieście  miało zupełnie odmienny charakter niż w ubiegłych latach, na co niewątpliwie wpłynęła lektura – wybrany przez Polaków w internetowym głosowaniu dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Wyjątkowy, pełen barwnych postaci i odniesień do tradycji utwór, był doskonałą okazją do pokazania piękna folkloru i doskonałej polszczyzny. Zaprosiliśmy do współpracy młodzież z Zespołu Ludowego „Ożarowiacy”. Młodzi ludzie z wdziękiem odegrali role Pary Młodej oraz druhen i drużbów. Wystąpili w bogatych krakowskich strojach ludowych. Pomiędzy poszczególnymi scenami zaprezentowali wspaniałe tańce krakowskie i porwali pozostałych uczestników do żywiołowego, finałowego tańca.

Prowadząca Zespół pani Małgorzata Wojciechowska zadbała o choreografię i krótki instruktaż dla widzów. Przedstawiła również historię krakowskiego stroju ludowego („Wesele” powstało na kanwie autentycznego wesela w podkrakowskich Bronowicach w 1900 r. wyprawionego dla Lucjana Rydla i Jadwisi Mikołajczykówny).

Dzięki muzyce i tańcom grupowe czytanie dramatu przerodziło się w prawdziwe wesele z pięknym duetem Młodej Pary i uroczystymi oczepinami. O oprawę muzyczną zadbał pan Waldemar Dąbrowski, o atrakcje dla najmłodszych uczestników spotkania nasza koleżanka Anna Marsula.

Czytający, posługując się piękną polszczyzną, ujawnili niewątpliwe talenty aktorskie. Poza młodzieżą z „Ożarowiaków” w Narodowym Czytaniu „Wesela” udział wzięli przedstawiciele inteligencji ożarowskiej – aktor, dyrygent chóru, samorządowcy, pracownicy oświaty i słuchaczka Ożarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zajrzał do nas również Burmistrz Ożarowa Paweł Kanclerz, który aktywnie uczestniczył w poprzednich edycjach akcji.

Niespodzianką dla całej grupy „weselników”  była możliwość obejrzenia białych krukówwydań „Wesela” i „Nocy listopadowej” z początku XX wieku, pochodzących z prywatnych zbiorów pana Roberta Walkowskiego – aktora i reżysera, który przeczytał również fragment listu Lucjana Rydla z opisem tamtego wydarzenia.

Całe spotkanie – a zwłaszcza wspólne tańce – dało nam wszystkim wiele radości oraz wprowadziło w klimat tradycyjnego polskiego wesela.

 

Elżbieta Paderewska

Dyrektor BP w Ożarowie Mazowieckim

MS 14/2017, 14 września 2017