DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Nadbużańska przyroda w Piastowie


W jeszcze zimowej aurze 24 lutego 2017 r. w Miejskim Ośrodku Kultury (MOK) w Piastowie odbył się wernisaż dwóch ciekawie zapowiadających się artystek: Agnieszki Długołęckiej i Michaliny Derlickiej.


Wernisaż przebiegał w kameralnej, miłej atmosferze. W galerii, ze względu na jej niedużą przestrzeń, można było podziwiać jedynie obrazy olejne obu artystek. Spotkanie poprowadziła Aneta Stosio, plastyk w MOK, prowadząca pracownię małych form plastycznych i instruktor Klubu Plastyka Walor. Na temat twórczości artystek wypowiadała się artystka Tamara Baczkowska-Urban, związana ze stowarzyszeniem FormAT w Wyszkowie. W trakcie spotkania każdy mógł porozmawiać z malarkami, które chętnie słuchały opinii na temat swoich obrazów. Wernisażowi towarzyszyła też oprawa muzyczna – nastrojowa muzyka grana na żywo na pianinie.


Autentyczność i pasja tworzenia

Artystka plastyk Agnieszka Długołęcka od 2013 r. jest prezesem Stowarzyszenia Form Artystycznych i Turystycznych FormAT w Wyszkowie, w skład którego wchodzą miłośnicy malarstwa, fotografii i turystyki. Zakładała również działającą od lat 80. Grupę SIEDEM, obecnie będącą filarem stowarzyszenia FormAT, której głównym celem jest rozwijanie kultury literackiej, muzycznej i sztuki w szerokim tego słowa znaczeniu, a także promowanie artystów z powiatu wyszkowskiego. Od lipca 2014 r. artystka działa także w Galerii Sztuki „PeKaP”, prowadzonej przez stowarzyszenie FormAT, powstałej na terenie starego dworca PKP w Wyszkowie. Długołęcka należy również do Związku Polskich Artystów Plastyków Sztuka Użytkowa. Uprawia malarstwo sztalugowe, jak: portret, martwa natura czy pejzaż. Zajmuje się też fotografią, w tym solarigrafią (jest to technika negatywowa, która polega na fotografowaniu śladów promieni słonecznych aparatem otworkowym) i grafiką komputerową. Co warto zaznaczyć, wykonuje także artystyczną biżuterię z miedzi. Artystka brała udział w licznych plenerach malarskich i wystawach zbiorowych. Ma w swoim dorobku cztery wystawy indywidualne.

Prezentowane na wystawie obrazy Agnieszki Długołęckiej są oryginalne, nostalgiczne i zmuszające do refleksji. Są to głównie pejzaże z wyszkowskich, nadbużańskich okolic, a także portrety wykonane w technice olejnej. Malując je, artystka starała się uchwycić głębię wewnętrzną swoich modeli. Na owych portretach widzimy twarze zadumane, zapatrzone w dal. Artystka pogłębia izolację postaci od świata zewnętrznego przez umieszczenie ich na niedookreślonym tle lub w symbolicznej przestrzeni. Emocjonalne podejście do osoby portretowanej wzmacnia również użyta przez malarkę paleta barw, zawężona do różnych odcieni brązu, błękitu i żółci oraz farby kładzione delikatnie, lekkimi pociągnięciami pędzla. Na portretach często pojawia się symboliczny motyw żółtych motyli, które krążąc wokół postaci, wywołują wrażenie ulotności chwili. Możemy także obejrzeć tajemnicze, melancholijne, spowite we mgle krajobrazy doliny rzeki Bug. Często w przyciemnionej, poetyckiej tonacji ukazane są rosnące nad rozlewiskiem rzeki wierzby lub widoczne w oddali łąki i pola. Kolory są tu stonowane, dominują różne odcienie brązu przełamane bielą czy błękitem. Prezentowane na wystawie dzieła oddają wyjątkową wrażliwość artystyczną A. Długołęckiej, podkreśloną w malarstwie kolorem, tematyką obrazu czy fakturą.

Druga z artystek, Michalina Derlicka, od 2013 r. jest również członkinią Grupy SIEDEM oraz stowarzyszenia FormAT w Wyszkowie. Bierze udział w licznych plenerach malarskich. Tworzy głównie w technice olejnej i akwarelowej. Jej ulubionym motywem, do którego wciąż powraca, są konie. Chętnie maluje też inne zwierzęta oraz pejzaże.

W dziełach M. Derlickiej ukazanych na wystawie widać ogromną pochwałę natury, chęć pokazania piękna przyrody. Przykładowo malowane przez nią motywy animalistyczne (np. ptaki) przedstawione są bardzo realistycznie, z dużym wyczuciem malarskim. Przez świetnie oddane kolory udaje się twórczyni uchwycić żywą naturę. Artystka kładzie farbę na płótno raz zamaszyście, dużą plamą barwną, a w innym miejscu delikatnie, z dbałością o szczegóły, wręcz cyzelując dany detal. Obrazy te odznaczają się swobodnym rysunkiem, odpowiednią fakturą i dynamiką pędzla.

Z płócien przedstawiających malownicze pejzaże niemal emanuje spokój nadbużańskich okolic. Dla podkreślenia sielskiego klimatu doliny rzeki Bug artystka użyła ciepłych kolorów: brązu, żółci, pomarańczy i bieli. Nawet postać idąca z pieskiem na jednym z obrazów nie zakłóca ciszy i piękna przyrody. Wrażliwość artystki widać w podejściu do tematu, w sposobie kładzenia farby, czy w zróżnicowanej fakturze. Derlicką fascynuje zresztą malarstwo Piotra Michałowskiego, słynnego artysty z XIX w., znanego m.in. z portretów konnych.

Wszystkie zaprezentowane na wystawie prace są godne zobaczenia. Bardzo polecam tę klimatyczną i ciekawą ucztę estetyczną. Obrazy można oglądać do 17 marca 2017 r.


Anna Zgutka

MS 4/2017, 9 marca 2017