DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

„Stacja Muzeum” zagościła w Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim

Malowane pociągi

W niedzielę 8 kwietnia w Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim odbył się wernisaż wystawy poplenerowej „Zatrzymać czas”.

Obrazy, rzeźby i fotografie prezentowane na wystawie są efektem tygodniowego pleneru zorganizowanego przez Stację Muzeum w czerwcu 2017 roku. Wzięło w nim udział 10 artystów malarzy, rzeźbiarzy i fotografików: Kazimierz Furga, Michał Godlewski, Marek Hołda, Janusz Lewandowski, Daniel Ludwiczuk, Mikołaj Malesza, Bartosz Musiej, Krystyna Olchawa, Katarzyna Wiszowaty, Antoni Wróblewski. Prace artystów, wykonane w różnych technikach i stylach, niektóre nostalgiczne skłaniają do refleksji, inne budzą ciepłe uczucia, powodują uśmiech.

ZAPRASZAMY

Bożena Żelazowska – pomysłodawczyni pleneru, witając gości powiedziała: – To jest taki moment, kiedy warto utrwalić te ciuchcie, dopóki jeszcze są na miejscu. (...) Dzisiaj zabieramy Państwa w podróż do przeszłości, podróż do świata kolei, podróż, która wiedzie do Stacji „Zatrzymać czas”.

Na wernisażu byli obecni m.in.: Burmistrz Ożarowa Paweł Kanclerz, Zastępca Burmistrza Dariusz Skarżyński, Przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Cichal, Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska, Skarbnik Gminy Ożarów Maz. Małgorzata Piotrowska, ksiądz Rektor pallotyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie Mirosław Mejzner. Rolę gospodarza pełniła Dyrektor DK „Uśmiech” Alina Holk. Stację Muzeum reprezentował kierownik Działu Ekspozycji i Wystaw Czasowych Sławomir Majcher.

Motyw przewodni – KOLEJ

Burmistrz Kanclerz po obejrzeniu wystawy zauważył, że być może pociąg Pendolino, uwidoczniony na jednym z obrazów jest podpowiedzią, że niedługo i takie pociągi będą się zatrzymywać na stacji Ożarów Mazowiecki.

Jak powiedział Sławomir Majcher  Wystawa poplenerowa „Zatrzymać czas” jest z wielu względów wyjątkowa… jest to pierwsza ekspozycja Stacji Muzeum prezentująca prace artystów, którzy motywem przewodnim swoich działań twórczych uczynili kolej. Twórców artystycznej opowieści zainspirowały legendarne maszyny w Stacji Muzeum oraz w Muzeum Kolei Wąskotorowej. W grodzie nad Bzurą znajduje się jedna z największych tego typu kolekcji w Europie. Uczestników pleneru zafascynowały też przepiękne pejzaże, urokliwa przyroda Kampinoskiego Parku Narodowego oraz perły architektury Sochaczewa i okolic: Zamek Książąt Mazowieckich czy bazylika pw. św. Jana Chrzciciela w Brochowie, gdzie był ochrzczony Fryderyk Chopin.

Zaproszenie do Sochaczewa

W trakcie imprezy goście dowiedzieli się, że w sochaczewskim skansenie wkrótce zaczyna się nowy sezon. 28 kwietnia rusza w kurs pierwszy w tym roku turystyczny pociąg. Rozwija on prędkość 18 km/godz. Najstarszy parowóz w Muzeum Kolei Wąskotorowej został zbudowany w 1929 r. Jeździł m.in. na trasie wilanowskiej. Po remoncie odzyskał dawny blask i jest w pełni gotów do drogi.

Warto się wybrać

Wszyscy obecni na uroczystości goście otrzymali pięknie wydany przez Stację Muzeum ilustrowany kalendarz na 2018 rok połączony z albumem o polskim kolejnictwie oraz katalog wystawy. Był też słodki poczęstunek i wspólna fotografia.

Wystawę można oglądać do 27 kwietnia 2018 r. w Domu Kultury „Uśmiech”

Ożarów Mazowiecki, ul. Poznańska165


Stacja Muzeum (kiedyś Muzeum Kolejnictwa)

Mieści się w Warszawie przy ul. Towarowej 3 na nieczynnym Dworcu Głównym i jest spadkobiercą ideowym i merytorycznym zlikwidowanego w 2016 r. Muzeum Kolejnictwa.Ta placówka kultury została powołana wspólnie przez PKP S.A. i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego z myślą o ochronie dziedzictwa kolejowego w Polsce.W Sochaczewie znajduje się filia Stacji – Muzeum Kolei Wąskotorowej.


Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 7/2018, 12 kwietnia 2018