DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

NASZE STRONY. Plany dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową na rok 2017 i podstawowe cele na kolejne lata.


Linie kolejowe – pora na modernizację


PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. modernizują tory, wiadukty i urządzenia sterowania ruchem kolejowym na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska oraz Warszawa Gołąbki – Warszawa Gdańska. 17 lutego br. Podpisano wartą ponad 196 mln zł brutto umowę na remont linii obwodowej w Warszawie. To nie koniec działań. PLK planują na 2017 rok nakłady w wysokości 5,5 mld zł.


Podczas wspólnej konferencji Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz Prezesa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przedstawiono plany dotyczące inwestycji w infrastrukturę kolejową na rok 2017 i podstawowe cele na kolejne lata. W pierwszym półroczu 2017 roku PKP PLK podpisuje umowy i planuje kolejne dla aglomeracji warszawskiej, m.in. na projekt dotyczący naszego obszaru: modernizacji linii nr 447 na odcinku Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki, o czym napiszemy więcej w następnych wydaniach.

Podpisana natomiast została już umowa w ramach projektu „Prace na linii obwodowej w Warszawie (odc. Warszawa Gołąbki/Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska)”. Remonty zrealizuje firma Budimex. Kontrakt na prace obejmuje 26 miesięcy, czyli do połowy 2019 roku. – Inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w aglomeracji warszawskiej pozwolą na lepsze podróże oraz integracje kolei z komunikacją miejską. Przebudowa linii obwodowej to jeden z projektów na przebudowę warszawskiego węzła kolejowego, na którą w Krajowym Programie Kolejowym przewidziano ok. 2 miliardy zł.– powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.


Z korzyścią dla stacji PKP na Gołąbkach

Między stacją Warszawa Gdańska – Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Gdańska – Warszawa Główna Towarowa – Warszawa Gołąbki wymienione zostaną tory, rozjazdy, sieć trakcyjna oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Dzięki temu z „obwodówki” będzie mogło korzystać więcej pociągów – zapewniają pracownicy PKP PLK S.A. Ma zwiększyć się przepustowość komunikacji kolejowej w aglomeracji warszawskiej. Na stacji Warszawa Główna Towarowa wybudowane będzie Lokalne Centrum Sterowania. Nowoczesny obiekt zarządzania ruchem usprawni przewozy po zachodniej stronie miasta. Po przebudowie lepiej będą też dostosowane do ruchu towarowego stacje Gołąbki i Jelonki. W przyszłości, uzyskane efekty mają mieć pozytywny wpływ również na podróże dalekobieżne.Dzięki podpisanej umowie w 2018 roku na kolejowej mapie Warszawy będą dwa nowe przystanki: Warszawa Koło (w okolicy ul. Obozowej) i Warszawa Powązki. Przebudowane zostaną istniejące obiekty: Warszawa Kasprzaka (nowa nazwa to Warszawa Wola) i Warszawa Koło (nowa nazwa to Warszawa Młynów) oraz peron nr 8 na stacji Warszawa Zachodnia.


Plany na przebudowę stacji w Ożarowie Mazowieckim

PKP PLK S.A prowadzi również działania w celu poprawy bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W zeszłym roku na terenie województwa mazowieckiego doszło do 37 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych z udziałem kierowców i pieszych. W wyniku tych zdarzeń 9 osób zginęło a 9 zostało ciężko rannych.

Działania skupiają się nie tylko na działalności informacyjnej w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd – Szlaban na ryzyko!”. – W 2019 roku planujemy rozpocząć przebudowę stacji Ożarów Mazowiecki wraz z dwoma przejazdami kolejowo-drogowymi. Dokładny zakres prac będzie ustalony w momencie ogłoszenia przetargu na modernizację. W Piastowie i Ursusie funkcjonują przejazdy bezkolizyjne – poinformował Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.


Na podstawie Informacji własnych, informacji prasowych PKP PLK

Agnieszka Gorzkowska

MS 4/2017, 9 marca 2017