DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

 • Gości na stronie: 0
 • Odsłon łącznie: 0
facebook

KULTURA w Ursusie


W dzielnicy Ursus zamieszkuje ok. 60 tys. mieszkańców. Doznania kulturalne oraz edukację w tym zakresie, zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych, zapewnia od 1992 roku Ośrodek Kultury „Arsus”. Główna siedziba Ośrodka Kultury mieści się – kontynuując tradycje zakładowego domukultury ZM Ursus – w budynku przy ul. Traktorzystów 14. Ośrodek ma też dwie filie:Dom Kultury „Kolorowa” przy ul. Sosnkowskiego 16 i Dom Kultury „Miś”, w tymczasowej siedzibie przy ul. Traktorzystów 20. Całością od początku zarządza Dyrektor Bogusław Łopuszyński. Zapytałem go, w jakiej kondycji znajduje się Ośrodek Kultury, co oferuje mieszkańcom i jakie są perspektywy na kolejne lata.Dyrektor Bogusław Łopuszyński o OK ARSUS

– Nie jest nam łatwo, ponieważ tylko „Arsus”, budowany był z myślą o działalności kulturalnej, ale budynek ma już prawie 70 lat. Jego największym atutem jest piękna, duża, przestronna sala widowiskowa z 498 fotelami i sceną. Jest to ewenement nawet wśród nowoczesnych placówek kulturalnych stolicy, z których tylko nieliczne posiadają duże i nowocześnie wyposażone sale, ale my wciąż jesteśmy postrzegani bardzo dobrze. Sala jest wykorzystywana na spektakle dla szkół, występowały tutaj wszystkie czołowe polskie kabarety i wiele sławnych zespołów i artystów. Dzięki tej sali możemy organizować wiele festiwali o profilu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym.

Wynajmujemy ją też na zjazdy, konferencje. Duże, biletowane imprezy pozwalają nam uzyskać dochód, który przeznaczamy na inną, niedochodową działalność. Staramy się, żeby wszystkie grupy wiekowe, wszystkie obszary oddziaływania były przez nas zagospodarowane.

Mamy jeden z najsilniejszych w Polsce Klubów Seniora, w naszej strukturze funkcjonują 3 takie kluby. Od kilku lat działa u nas Młodzieżowa Akademia Filmu i Aktorstwa „MAFiA”. Produkujemy filmy, wydajemy książki i informatory.


Cyfrowe kino dzięki mieszkańcom

Cyfryzacja kina „Ursus”, której mogliśmy dokonać dzięki projektowi z budżetu partycypacyjnego (głosowało na niego prawie 2 tys. osób) skutkowała znacznym wzrostem liczby widzów. Wszyscy chcemy pracować w nowoczesnym miejscu, które samym wyglądem i udogodnieniami technicznymi przyciągnie większe rzesze mieszkańców. A należy pamiętać, że tuż za „Arsusem” powstaje ogromne osiedle mieszkaniowe, gdzie wprowadzi się docelowo 30 tys. nowych mieszkańców.


MIŚ i KOLOROWA

Wracając do naszej kondycji. Nasze filie – „Kolorowa” i „Miś” – funkcjonują w pomieszczeniach zaadaptowanych na taką działalność. Barak, w którym działał DK „Miś” w wyniku decyzji władz dzielnicy o wyburzeniu i budowie na jego miejscu budynku mieszkalnego z pomieszczeniami socjalnymi na parterze, musieliśmy opuścić. Przeniesienie od 1 kwietnia br. do tymczasowej siedziby przy ul. Traktorzystów 20 nie zubożyło poziomu działań, chociaż z zewnątrz obiekt nie wygląda atrakcyjnie, również z uwagi na roboty budowlane realizowane w jego otoczeniu. Po wejściu do sal gości czeka jednak przyjemne zaskoczenie. Staramy się jak najefektywniej wykorzystać piękne pomieszczenia.

Od września wprowadzamy do programu sekcję lalkarską. Razem z burmistrzem Kazimierzem Sternikiem nazwaliśmy to miejsce „Portiernia”. Być może po wyjściu „Misia” będzie możliwość uruchomienia tam muzeum Ursusa.


Duży potencjał, i perspektywy

Umowa na użytkowanie z właścicielem działki (deweloperem), na której mieści się nasza siedziba, kończy się 31 grudnia 2022 r. Liczymy bardzo na nowe Centrum Kultury. Jak słyszymy od władz dzielnicy ma być ono zlokalizowane na miejscu dawnej stołówki zakładowej przy Urzędzie Dzielnicy. Jest tam teren kilkakrotnie większy od zajmowanego przez „Arsus” obecnie. Trzykondygnacyjny budynek ma spełniać współczesne wymogi i posiadać salę na co najmniej 400 miejsc, bo tylko to gwarantuje organizację dużych imprez w tej części Warszawy. Duża sala to możliwość goszczenia gwiazd a zarazem tańsze bilety. Budowa takiego centrum powinna się zamknąć w okresie 1,5 roku (koszt ok. 40 mln – przyp. red.). Musi pełnić funkcje konferencyjne, szkoleniowe, posiadać sale multimedialne, kino. Kierujemy od wielu lat dużym obiektem, mamy doświadczenie w organizacji i promocji dużych imprez. Na koniec dodam, że stale wprowadzamy nowe inicjatywy i projekty. Muszę tu wspomnieć o zyskującej wciąż nowy blask, niedawno powstałej Izbie Tożsamości Ursusa. Reaktywowaliśmy Ogólnopolski Festiwal Szantowy „Latający Holender”, organizujemy w różnych miejscach dzielnicy spotkania sąsiedzkie „Kulturalne podwórka”.


Podsumowanie działalności placówek Ośrodka Kultury „Arsus” w 2016 roku

 • Liczba imprez zorganizowanych ogółem przez placówki (filie) OK „Arsus” – wszystkie formy z wyłączeniem kina – 312
 • Liczba widzów zorganizowanych imprez – 47 972
 • Liczba zorganizowanych wystaw plastycznych (wystawy czasowe) w placówkach OK „Arsus” – 30
 • Uczestnicy wernisaży – 2 579
 • Liczba wyświetlonych seansów w kinie „Ursus”,w tym 4 seanse w ramach lektur szkolnych na zamówienie szkół oraz dzielnicowych programów dla szkół „Zima i Lato w mieście” – 183
 • Widzowie korzystający z seansów szkolnych – 1251
 • Liczba sprzedanych biletów do kina „Ursus” – 6657
 • Liczba stałych uczestników zajęć w placówkach OK „Arsus” (zespoły, kluby, zajęcia, pracownie itp.) 1332
 • Liczba stałych sekcji w placówkach OK „Arsus” – 70
 • Liczba uczestników wszystkich imprez biletowanych i niebiletowanych w placówkach OK „Arsus”, w tym kina „Ursus” – 56 179

Opracowanie i zdjęcie Jacek Sulewski
MS 12/2017, 27 czerwca 2017 r.