DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Kultura i historia Ursusa dostępna dla wszystkich


Kultura jest obszarem wolnym od wykluczeń, stereotypów, kalek myślowych i lęków, których źródłem zwykle jest niewiedza. Kultura ma nas łączyć, być przestrzenią spotkania - tłumaczy Anna Żórawska z Fundacji Kultury Bez Barier. Coraz więcej instytucji znosi przeszkody i umożliwia swobodny dostęp do obcowania z kulturą i dziedzictwem. Również Izba Tożsamości Ursusa działająca w Ośrodku Kultury „ARSUS” po raz pierwszy włączyła się w październiku do Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier i zorganizowała niezwykłe zwiedzanie.

„Nie bój się chcieć”. W tym roku, w dniach 29 września – 15 października, pod takim właśnie hasłem odbył się V Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier. Tegoroczna edycja zorganizowana została przez Fundację Kultury bez Barier, Miasto Stołeczne Warszawa, TR Warszawa, Bemowskie Centrum Kultury oraz Disney Polska. Wydarzenie objęli patronatem Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Głównym przesłaniem  jest założenie, aby ci, którzy kulturę tworzą, chcieli ją kierować do jak największej liczby odbiorców, bez względu na ich ograniczenia, a ci, do których ta oferta jest adresowana – nie bali się chcieć z niej korzystać. Prócz edycji warszawskiej Festiwal w tych samych dniach odbywał się w całej Polsce – łącznie dołączyło się blisko 100 instytucji.

Izba Tożsamości Ursusa przyjęła za darmo w ramach Festiwalu – jako jedyna instytucja w Dzielnicy Ursus – łącznie 50 osób z różnym stopniem niepełnosprawności. Do Ursusa przyjechała grupa osób niepełnosprawnych z Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy. Przygotowano zwiedzanie kładąc w szczególności nacisk na przyjęcie osób z niepełnosprawnością wzroku. Nie w każdej instytucji muzealnej konserwatorzy godzą się na dotykanie eksponatów przez zwiedzających. W Izbie Tożsamości Ursusa kilkanaście muzealiów zostało do tego przeznaczonych. Dzięki pomocy asystentów-wolontariuszy z Fundacji Kultury bez Barier zwiedzający mogli z tego skorzystać.

– Opowiedzieliśmy naszym Słuchaczom o ciekawostkach i bogatej historii Ośrodka Kultury, który działa w tym miejscu już od 67 lat. Zapoznali się oni z wystawami plenerowymi Fundacji Dla Ursusa. Zmierzając ul. Traktorzystów do dawnej zakładowej Modelarni odkryliśmy przed grupą tajniki historii przystanku PKP Ursus. Opowiedzieliśmy o powstaniu fabryki traktorów, o kolejnych etapach jej rozbudowy oraz nakreśliliśmy dzieje nierozerwalnie splecione z fabryką Ursusa – relacjonuje Agnieszka Gorzkowska, prowadząca Izbę Tożsamości Ursusa.

O czym dokładnie usłyszeli wycieczkowicze? Oglądając najstarszą, znajdującą się obecnie w rejestrze zabytków, część Zakładów, dowiedzieli się o historii powstania Modelarni, Odlewni aluminium, pozostałościach Odlewni żeliwa z charakterystycznym znakiem firmowym Zakładów na frontowej ścianie, pozostałościach Fabryki Samochodów zbudowanej w dwudziestoleciu międzywojennym. Grupa poznała też historię jachtu pełnomorskiego budowanego przez mieszkańców Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Tablica odsłonięta w 1949 roku ku czci poległych w walce i pomordowanych przez hitlerowców pracowników Państwowych Zakładów Inżynieryjnych stała się pretekstem do przytoczenia informacji na temat ruchu oporu w Czechowicach podczas II wojny światowej i filii Obózu Dulag121, działającej na terenie fabryki dla części wypędzonej ludności cywilnej stolicy po Powstaniu Warszawskim. Na koniec grupa sfotografowała się na tle traktora-hybrydy, powstałego z oryginalnych części różnych modeli ursuskich ciągników. Instalacja odsłonięta została 25 czerwca 2016 roku przy dawnej stołówce ZM „Ursus”.

Drugą grupę zwiedzających stanowiła głównie młodzież z jednej z ursuskich szkół. Oprowadzenie odbyło się jedynie po Izbie Tożsamości Ursusa. Goście próbowali swoich sił odpowiadając na podchwytliwe pytania prowadzącej osoby na temat historii Dzielnicy Ursus i działających organizacji. Zakończyło się filmowo przy dźwiękach „Ballady o Ursusie” autorstwa nieżyjącego Staśka Wielanka.

Jak podkreślają organizatorzy V Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier, zrealizowane dotychczas 4 edycje wydarzenia (jeszcze pod nazwą Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier) pokazały, że jest to inicjatywa przyjęta z wielkim zainteresowaniem zarówno instytucji, których z roku na rok przybywa, jak i samych uczestników. Pracownicy Ośrodka Kultury „ARSUS” oraz Izby Tożsamości Ursusa są bardzo zadowoleni i planują dołączyć się do kolejnych edycji Festiwalu.

(TK)

Zdjęcia: Agnieszka Gorzkowska

MS 17/2017, 26 października 2017