DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Krew ratuje życie

10 czerwca 2017 r. przy siedzibie Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w Ożarowie Mazowieckim został zorganizowany wielki piknik krwiodawstwa.

Już o 9. rano przed Starostwem zaparkowały cztery wielkie autobusy – mobilne laboratoria Narodowych Punktów Poboru Krwi z Warszawy i Radomia. Działał też punkt stacjonarny w budynku starostwa. Każdy zespół to 8 pielęgniarek i lekarz. Całą akcję nadzorował dr Piotr Pniewski, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi „Strażak” w Błoniu. Jak przystało na prezesa, doktor od 18 roku życia oddał 147 litrów krwi.

Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje, m.in.: koncert muzyczny, loteria fantowa i pokazy kulinarne gwiazd programów kulinarnych. Odbył się także turniej piłki nożnej oraz pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu aktualnych wicemistrzów świata z Błonia.

W ubiegłym roku taka akcja miała swoją premierę. Jak zapowiedział dr Pniewski, w planie jest organizowanie w Ożarowie Mazowieckim cyklicznych gminnych akcji oddawania krwi.

W czasie czerwcowego pikniku „Dar serca – razem pobijmy rekord” – 308 osób oddało 138,8 litra krwi.

Dr Pniewski objaśnił nam procedurę pobierania krwi w celu przekazania jej potrzebującemu pacjentowi. Otóż mężczyzna może oddawać krew co dwa, a kobieta co trzy miesiące. Najpierw pobierana jest krew do analizy, określa się poziom hemoglobiny i wtedy następuje decyzja, czy dawca może oddać krew. Następnie pobierana jest krew i próbka. Próbka zostaje przebadana i dopiero wtedy krew może być przekazana dalej. Zanim zostanie podana pacjentowi musi być przebadana pod każdym względem. W przypadku odkrycia jakiejkolwiek nieprawidłowości, dawca zostaje o tym powiadomiony i skierowany do leczenia.

W Polsce braki w bankach krwi nasilają się wraz z początkiem wakacji. Wyjeżdża na nie wielu krwiodawców, a zapotrzebowanie na krew zwiększa się w związku z nasilonym ruchem na drogach i dużą liczbą wypadków.

Pamiętajmy o tym, że hasło „Krew ratuje życie” to nie slogan reklamowy.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 11/2017, 22 czerwca 2017