DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

URSUS. Wieczór Laureatów w Domu Kultury „Kolorowa”


Konkurs Wszyscy czytają Conrada


Z okazji przypadającego w 2017 r. jubileuszu 160-lecia urodzin wybitnego prozaika – Josepha Conrada (Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego), rok ten został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Josepha Conrada. Zaplanowano w nim wiele rocznicowych uroczystości, m.in. koncerty, wystawy, seminaria związane z życiem i twórczością literacką autora Jądra ciemności, które obchodzone są w Polsce i w Wielkiej Brytanii. W kraju rok poświęcony Conradowi rozpoczął się już 19 grudnia 2016 r. od uroczystej Gali w Teatrze Polskim w Warszawie.

Dom Kultury „Kolorowa” Ośrodka Kultury Arsus Dzielnicy Ursus również uczcił jubileusz urodzin Josepha Conrada. Przygotowany został konkurs pod nazwą Wszyscy czytają Conrada, w którym mogła brać udział młodzież i dorośli z województwa mazowieckiego. Każdy z uczestników przygotował dowolny fragment jednego z utworów wybitnego pisarza. W konkursie wzięło udział ponad 80 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: pierwszej dla osób w wieku 14–17 lat i drugiej – od 18 roku życia.

18 października 2017 r. Dom Kultury „Kolorowa” we współpracy ze szkołą językową Play&Say Academy zorganizował Wieczór Laureatów, podczas którego nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów.

Impreza była prowadzona w dwóch językach: angielskim, przez Edytę Wernicką – nauczycielkę, i polskim przez Janusza Łukaszewicza – organizatora konkursu. Przypomnieli oni publiczności fragment treści uchwały wydanej przez Sejm RP z dnia 22 czerwca 2016 r. w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego:

[...] Powstały pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada zawiera uniwersalne wartości etyczne.

Prowadzący podkreślili również wpływ dzieł pisarza na współczesną literaturę i ich ponadczasowy charakter. Conrad był bowiem pisarzem poruszającym w swych utworach uniwersalne treści.

Wieczór Laureatów zaszczycili swoją obecnością, a także wręczali nagrody i dyplomy: Bogusław Łopuszyński – Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus”, Elżbieta Zdanowska-Cozac – Kierownik Domu Kultury „Kolorowa”, Beata Niedzielska-Słowikowska – Szkoła Językowa Play&Say Academy.

Obecna była także Iwona Krzemińska z firmy Macmillan Education – sponsora konkursu, a także Agnieszka Proszowska – Dyrektor Biblioteki Publicznej im. W.J. Grabskiego w Ursusie.

Patronat nad konkursem objęła zaś Urszula Kierzkowska – Burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Na Wieczór Laureatów przygotowano także prezentację na temat trudnego, burzliwego, a zarazem fascynującego życia Josepha Conrada. Przewodniczący jury, Antoni Baniukiewicz, wygłosił ciekawą prelekcję związaną z twórczością pisarza. Podkreślał, że proza Conrada poświęcona jest żeglarstwu, morzom, dalekim podróżom – ma przede wszystkim charakter marynistyczny. Zwrócił też uwagę, że pisarz doskonale wpisał się w kulturę i mentalność angielską.

Zgodnie z regulaminem tegorocznym prezentacjom przysłuchiwało się i oceniało jury w składzie: Edyta Wernicka – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 11 w Ursusie, Justyna Ścibor – animator kultury w Ośrodku Kultury „Arsus”, Antoni Baniukiewicz – reżyser teatralny.

Jury oceniało umiejętności: czytania ze zrozumieniem wybranego fragmentu utworu, odpowiedniego wyboru zamkniętej całości narracyjnej oraz w szczególności artystycznej interpretacji tekstu. Zgodnie z założeniem konkursu nie wymagano opanowania tekstu na pamięć, lecz głośnego przeczytania w obecności jury i współuczestników konkursu.

Na Wieczorze Laureatów wystąpiły osoby nagrodzone, czyli zdobywcy 1, 2 i 3 miejsca, którzy prezentowali fragmenty utworów, m.in. Jądra ciemności czy Ocalenia, w językach polskim i angielskim. Był to niezapomniany wieczór. Wyjątkowo uroczysty i wspaniale przygotowany.

Joseph Conrad, jeden z najbardziej cenionych na świecie pisarzy polskich urodził się 3 grudnia 1857 r. w Berdyczowie (obecnie Ukraina). Wychowywał się w rodzinie ziemiańskiej, a jego ojciec Apollo Korzeniowski był działaczem niepodległościowym i pisarzem. Za aktywność polityczną ojca cała rodzina została zesłana w głąb Rosji, do Wołogdy, gdzie znajdowała się w latach 1862–1867. W 1874 r. osierocony młody Korzeniowski wyjechał do Marsylii i zaczął pracę na statku jako prosty marynarz. Następnie do 1894 r. służył w angielskiej flocie handlowej, pływając do Indii Zachodnich, Australii i po morzach Archipelagu Malajskiego – od 1886 r. w stopniu kapitana. Po jakże burzliwym i pełnym niebezpieczeństw, lecz także fascynującym okresie w życiu, w 1894 r. osiadł na stałe w Anglii, poświęcając się pisarstwu. Conrad miał wielu przyjaciół i współpracowników literackich, ale tymi najważniejszymi byli m.in.: F.M. Ford, E. Garnett oraz R.B. Cunninghame Graham. Pisarz zmarł 3 sierpnia 1924 r. w Bishopsbourne koło Canterbury. Jest autorem takich powieści, jak m.in. Jądro ciemności, Smuga cienia, Lord Jim czy Szaleństwo Almayera. Zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury współczesnej.


Lista nagrodzonych w I kategorii wiekowej (14–17 lat)
Prezentacja w języku polskim

  • 1 miejsce – Wiktoria Olszowy, Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 23 (Pruszków)
  • 2 miejsce – Amelia Kujawowicz, Szkoła Podstawowa nr 381 im. K.K. Baczyńskiego (Warszawa Ursus)
  • 3 miejsce ex aequo – Patrycja Wolska, Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły (Płock) i Magdalena Szymańska, Gimnazjum nr 54 (Warszawa)

Prezentacja w języku angielskim

  • 1 miejsce – Stanisław Krasiński, Gimnazjum nr 54 (Warszawa)

Prezentacja w języku polskim i angielskim

  • 1 miejsce – Bartosz Kulczycki, Zespół Szkół nr 80 (Warszawa Ursus)

Lista nagrodzonych w II kategorii wiekowej (od 18 lat)
Prezentacja w języku polskim

  • 1 miejsce – Patryk Budkowski, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza (Mrozy)

Prezentacja w języku angielskim

  • 1 miejsce – Natalia Legień, Zespół Szkół Nr 1 (Milanówek)
  • 2 miejsce – Natalia Budkiewicz, Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza (Mrozy)


tekst i zdjęcia Anna Zgutka

MS 18/2017, 16 listopada 2017