DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

 • Gości na stronie: 0
 • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

„Kocham Cię Ojczyzno”, czyli koncertowo i konkursowo w Arsusie


W piątek 28 kwietnia 2017 r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Arsus” w Ursusie odbył się Koncert Galowy V Mazowieckiego Przeglądu Piosenki Polskiej „Kocham Cię Ojczyzno” zorganizowany przez Dom Kultury „Miś” wraz z Ośrodkiem Kultury „Arsus”. Był to Koncert Laureatów, na którym zostały wręczone nagrody i wyróżnienia trwającego od drugiej połowy kwietnia Przeglądu Piosenki Polskiej.

Konkurs odbył się pod patronatem Przewodniczącego Rady Dzielnicy Ursus Henryka Linowskiego, Burmistrza Dzielnicy Ursus Urszuli Kierzkowskiej oraz Dyrektora Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusława Łopuszyńskiego. Większość wymienionych osób przybyła też na uroczystość. Obecni byli również: Wiesław Krzemień – zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus, Paweł Wyrzykiewicz – kierownik Domu Kultury „Miś”, Anna Lewandowska – ­wiceprezes Stowarzyszenia Obywatelskiego w Ursusie oraz Wanda Kopcińska przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus.

Uczestnicy Przeglądu i kategorie

Przegląd miał charakter otwarty, mogły w nim wziąć udział osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia z województwa mazowieckiego. W konkursie wyodrębniono sześć kategorii muzycznych: soliści – wokaliści, duety, zespoły wokalno-instrumentalne (ocenie jury podlegają tylko wykonawcy – seniorzy), zespoły wokalne do 20 osób, chóry i zespoły folklorystyczne. W Przeglądzie Piosenki Polskiej „Kocham Cię Ojczyzno” wzięło udział 9 zespołów wokalnych, 3 zespoły wokalno-instrumentalne, 4 chóry, 19 solistów oraz 3 duety – w sumie z 40 instytucji kultury na Mazowszu. Od pierwszej edycji celem tego konkursu jest krzewienie polskiej tradycji i historii, ukazywanie aktualnych walorów pieśni polskich, a także promocja osób utalentowanych muzycznie i motywowanie ich do systematycznego doskonalenia swoich umiejętności. Należy podkreślić, że impreza ta od lat cieszy się wielką popularnością wśród artystów z całego Mazowsza.

Radość z muzykowania

Mimo zimnego i rzęsistego deszczu, już przed rozpoczęciem koncertu dawało się wyczuć gorące emocje licznych przybyłych uczestników, gromadzących się w holu Ośrodka Kultury „Arsus”. Wszyscy zaproszeni wykonawcy byli poruszeni możliwością zaprezentowania swoich umiejętności. Przyjeżdżały zespoły z wielu zaproszonych na galę ośrodków kultury na Mazowszu, aby rywalizować w duchu wzajemnej życzliwości i radości wspólnego muzykowania.

Jak mówił w oficjalnym powitaniu współorganizator konkursu, Paweł Wyrzykiewicz: „Ważne jest umożliwienie publicznej prezentacji umiejętności wokalnych i muzycznych wszystkich przybyłych na koncert zespołów, chórów, duetów i solistów oraz wyróżnienie najciekawszych występów i promocja laureatów”.


Pieśni, piosenki, przyśpiewki...

Koncert Laureatów „Kocham Cię Ojczyzno” charakteryzowało bogactwo i różnorodność form artystycznego wyrazu. Nie zabrakło piosenek, czy też pieśni rzewnych, patriotycznych, jak Polonez rycerski z repertuaru Jana Nepomucena Kamińskiego, Tu wszędzie jest moja ojczyzna Ewy Zawadzkiej, czy też przedwojennych szlagierów np. Tango Milonga Jerzego Petersburskiego. Zaprezentowane zostały pieśni ludowe, np. ballada Stanisława Moniuszki Dziad i baba, pełne humoru i satyry piosenki kabaretowe, jak również współczesne, melancholijno-poetyckie, m.in. Zamiast z repertuaru Edyty Geppert.

Niektórzy wykonawcy wzbogacali występ wokalny oprawą taneczną lub gestykulacją.

Widownia zachwycona

Artyści zostali ciepło przyjęci przez publiczność – brawom i aplauzom nie było końca – a jednemu z najstarszych uczestników konkursu zaśpiewano chóralne sto lat. Jednym słowem w trakcie koncertu panowała bardzo pozytywna energia, która udzieliła się wszystkim obecnym na sali. Większego splendoru uroczystości dodawał również akompaniament grany na pianinie, akordeonie oraz gitarze.

Elegancko, kolorowo, z charakterem

Nawet stroje były przemyślanym elementem inscenizacji. Zespoły ludowe jak zawsze charakteryzowały się bogactwem kolorów, ale także inni wokaliści prezentowali się wspaniale w kolorowych, czy też stonowanych eleganckich kreacjach. Panie miały piękne szale lub różowe, liliowe i niebieskie kwiaty wpięte do sukien czy bluzeczek, a panowie wyróżniali się wspaniałymi muszkami, krawatami. Na scenie bardzo ładnie prezentowała się wiosenna kreacja Pań z makami wymalowanymi na sukniach. To była prawdziwa uczta dla oka i ucha. Nie zabrakło nawet takich rekwizytów, jak np. kosa, będąca ważnym elementem utworu. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom i widać było jak ogromnie dużo pracy i serca włożyli w przygotowanie się do Przeglądu Piosenki Polskiej i finalnego koncertu galowego.

Wyłonienie laureatów

Galę prowadził Bogdan Kałużny, a Komisja w składzie: przewodnicząca Anna Orłowska, członkowie Anna Dudek i Piotr Orłowski – miała bardzo trudne zadanie wyłonienia laureatów w trakcie trwania kilkudniowych przesłuchań. Jury przyznało po trzy nagrody w każdej kategorii muzycznej, a w uzasadnionych przypadkach dodatkowo indywidualne nagrody i wyróżnienia. Ocenie podlegał dobór repertuaru zgodny z formułą konkursu, poziom warsztatu wykonawczego, interpretacja prezentowanych utworów i ogólny wyraz artystyczny.

Anna Orłowska podkreśliła, że wszyscy wykonawcy byli wspaniali i zaprezentowali bardzo wysoki poziom. Niemniej jednak, laureatami zostali wymienieni (w ramce) twórcy.

Puchary i dyplomy wręczały osoby zaproszone na galę, pod których auspicjum odbywał się konkurs i finalna uroczystość, m.in.: Henryk Linowski, Wiesław Krzemień, Bogusław Łopuszyński.

Był to niezapomniany Koncert Laureatów, który dał możliwość wykazania się talentem i pasją śpiewania wielu zdolnym osobom.

Konkurs „Kocham Cię Ojczyzno” pokazał jak dużym zainteresowaniem cieszą się tego typu chwalebne przedsięwzięcia.

 

Tekst i zdjęcia Anna Zgutka

MS 8/2017, 11 maja 2017

 

W kategorii solista (nagrody odrębne dla wykonawców indywidualnych i instytucjonalnych):

 • I miejsce – Grażyna Troniarz z Centrum Kultury w Raszynie

 • I miejsce – Wiesław Rutecki – zgłoszenie indywidualne Ursus

W kategorii zespół instrumentalno-wokalny:

 • I miejsce – „Orion” – Dom Kultury „Orion” SBM „Ateńska”

W kategorii zespół folklorystyczny:

 • I miejsce – „Barwy jesieni” – Centrum Kultury w Raszynie

W kategorii zespół wokalny:

 • I miejsce – „Seniorki” – Centrum Kultury w Raszynie

W kategorii chór:

 • I miejsce – „Ale Babki Plus” – Staromiejski Dom Kultury

W kategorii duet:

 • I miejsce – „Alizet” – Alina Stencka, Zofia Olejnik – zgłoszenie indywidualne

Wyróżnieni i nagrodzeni zostali również reprezentanci Dzielnicy Ursus:

 • II miejsce w kategorii duet zajęli Zuzanna Skalska i Tadeusz Drągowski z Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 • III miejsce w kategorii zespół instrumentalno-wokalny zajęła „Wesoła Chata” z Domu Kultury „Miś” Ośrodka Kultury „Arsus”.

 • Wyróżnienie w kategorii chór otrzymała „Viva Musica” z Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie.