DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Jubileusz „Gąski Balbinki”


W przedszkolu nr 200 im. „Gąski Balbinki” przy ul. Babinki 1, w piątek, 12 maja odbyły się obchody 50-lecia jego istnienia. Było bardzo uroczyście.

Gośćmi wydarzenia byli m.in.: byłe dyrektorki i pracownice przedszkola, zastępcy burmistrza Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus Wanda Kopcińska, ksiądz prałat Zbigniew Sajnóg – dziekan dekanatu ursuskiego oraz dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych z terenu dzielnicy.

Życzenia i prezenty

Burmistrz Krzemień w serdecznych słowach podziękował wszystkim dyrektorom placówek przedszkolnych w Ursusie za ciężką pracę ich i wszystkich pracowników. Zauważył, że to oni uczą i wychowują dzieci, które są naszą przyszłością. Przypomniał, że dyrektor Małgorzata Kopp długo czekała, ale wreszcie nadszedł czas na rozbudowę jej placówki. Obiecał, że w tym roku w dzielnicy nie zabraknie miejsca dla żadnego przedszkolaka. Ksiądz Sajnóg życzył Bożego błogosławieństwa przez następne 50 lat. W trakcie uroczystości przedstawiciele Zarządu Dzielnicy Ursus przekazali dla przedszkola specjalistyczne urządzenie logopedyczne do ćwiczenia jamy ustnej i prawidłowego wymawiania głosek. Przedszkole to miejsce twórczego działania, gdzie każdy ma szansę wykazać się swoimi umiejętnościami i rozwijać własne zainteresowania, aby w przyszłości zostać bohaterem swoich marzeń – powiedział zastępca burmistrza Kazimierz Sternik. Składając jubileuszowe życzenia wspomniał, że wiele lat temu chodził do tego przedszkola.

Przedstawienia teatralne i tańce

Dzieci ze wszystkich grup wystąpiły z programami artystycznymi. Był nawet pięknie przygotowany i rewelacyjnie zatańczony przez dzieci polonez. Specjalne przedstawienie wkomponowane w występy dzieci zaprezentowali rodzice. Ich amatorski teatr stworzony specjalnie na potrzeby przedszkola działa już 10 lat. Z okazji tych dwóch jubileuszy aktorzy poprosili burmistrza Krzemienia o wylosowanie nazwy dla ich teatru. Burmistrz wyciągnął z wielkiego kapelusza karteczkę z nazwą „Teatrzyk Balbinki”.

Na zakończenie na salę wjechał ogromny jubileuszowy tort, było też wiele innych pyszności. Liczni goście zajadając się specjałami wspominali dawne, przedszkolne czasy, 40–50-letnie już byłe przedszkolaki witały się ze swoimi paniami, a Dyrektor Małgorzata Kopp opowiedziała historię przedszkola.


Historia przedszkola

Przedszkole zostało otwarte w marcu 1967 r. Pierwszym dyrektorem przedszkola była pani Maria Bielaczyk-Sima. Placówka otrzymała numer 2 i od tego momentu była nazywana „dwójką”. Przedszkole nr 2 było przedszkolem Zakładów Mechanicznych „Ursus” i uczęszczały do niego dzieci osób pracujących w zakładach. Placówka była dumą Ursusa, ponieważ, jak na owe czasy była nowocześnie urządzona. Składała się z 4 jasnych i pełnych zabawek sal z łazienkami, z dużej kuchni i szatni dla dzieci. Jedynym mankamentem nowo powstałej placówki był brak telefonu. Z tą niedogodnością dyrekcja i pracownicy borykali się ponad rok.

Bardzo często gośćmi przedszkola byli redaktorzy gazety „Głos Ursusa”, dokumentujący i opisujący różnego rodzaju imprezy przedszkolne. Do placówki zapraszani byli przeróżni goście np.: odlewnicy, milicjanci, żołnierze. Częstymi gośćmi byli również przedstawiciele i dyrektorzy Zakładów Mechanicznych oraz PZPR. Jedną z najważniejszych wizyt, do której przedszkole przygotowywało się szczególnie była wizyta gości z Indii w 1969 r.

Przedszkolu Nr 2 prawie od początku towarzyszyła postać sympatycznej Gąski Balbinki, która znajdowała się w małym oczku wodnym z przodu budynku. Dzięki staraniom Pani Dyrektor Marii Bielaczyk-Simy rozpoczęto dobudowę sali gimnastycznej. Jednak bardzo szybko okazało się, że dzieci chętnych do przedszkola jest bardzo dużo i nowe pomieszczenie zostało zaadaptowane na oddział przedszkolny. Dzięki temu przedszkole Nr 2 stało się jedynym 5-oddziałowym przedszkolem w Ursusie.

Po Marii Bielaczyk-Simie stanowisko dyrektora przedszkola Nr 2 objęła pani Stanisława Ryczkowska. Pełniła ona swoją funkcję niecałe 2 lata. Po niej wieloletnim dyrektorem placówki została Irena Pudewil.

Za czasów dyrektorowania pani Pudewil zaczęły następować zmiany w naszym kraju. Zakłady Mechaniczne podupadły i nie mogły już obejmować patronatem Przedszkola. Nasza placówka stała się więc placówką państwową. Jednak mimo to cały czas charakteryzowała się wysokim poziomem nauczania. Sale przedszkolne były dobrze wyposażone w zabawki i kąciki zainteresowań. Dumą przedszkola był jego piękny i duży plac zabaw z górką do zjeżdżania na sankach zimą.

Następną dyrektorką przedszkola została w 2003 r. pani Małgorzata Kopp. Dzięki niej przedszkole przeszło wiele remontów, tj.: remont kuchni i jej dobudowa, remont sal i podłóg oraz co najważniejsze dobudowę pięknej, dużej, profesjonalnej sali gimnastycznej. Pani dyrektor dowiedziawszy się o Gąsce Balbince, która niegdyś znajdowała się na terenie przedszkola, rozpoczęła staranie, aby placówkę nazwać Przedszkolem Gąski Balbinki. W między czasie zmieniono numer przedszkola z 2 na 200.

W 2007 r. została zorganizowana uroczystość nazwania placówki imieniem tej starej i już trochę zapomnianej Gąski Balbinki. Przepiękną figurkę Gąski ufundowała pierwsza dyrektorka przedszkola Maria Bielaczyk-Sima. Obecnie Przedszkole Nr 200 „Gąski Balbinki” cieszy się dużą popularnością i zaufaniem zarówno ze strony rodziców jak i władz oświatowych.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 9/2017, 25 maja 2017 r.