DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Ursus. Dobiega końca budowa nowoczesnej szkoły podstawowej z imponującym zapleczem sportowym

Jest naprawdę piękna”


W piątek, 9 lutego, przedstawiciele mediów mieli możliwość zapoznania się ze stanem robót na budowie kompleksu szkolno-sportowego przy ul. Dzieci Warszawy 42. Już we wrześniu 2018 roku nowa szkoła podstawowa ma być gotowa na przyjęcie ok. 850 uczniów.

Na terenie działki przy ul. Dzieci Warszawy 42, gdzie powstaje nowa palcówka edukacyjna, odbyło się spotkanie prasowe z udziałem Zarządu dzielnicy Ursus m.st. Warszawy i przedstawicieli mediów. Burmistrz Urszula Kierzkowska wraz z zastępcami: Wiesławem Krzemieniem i Kazimierzem Sternikiem, oraz z przedstawicielami generalnego wykonawcy firmy SKANSKA, zaprezentowali aktualny stan prac budowlanych realizowanych w nowym obiekcie edukacyjnym. W zwiedzaniu obiektu uczestniczyli również Magdalena Dobrowolska – Naczelnik Wydziału Infrastruktury, pełniąca rolę Inspektora Nadzoru na tej inwestycji z ramienia UD Ursus i Wiktor Żołądkowski z firmy Skanska – kierownik robót, którzy udzielali szczegółowych informacji.

W skład realizowanej inwestycji wchodzą: szkoła podstawowa dla ok. 850 uczniów, dwie sale gimnastyczne oraz kompleks boisk zewnętrznych, przy czym jedno z nich zostanie wyposażone w bieżnię lekkoatletyczną. Budynek szkolny został wyposażony m.in. w odnawialne źródło energii – solary, które będą przetwarzać energię słoneczną na energię cieplną do ogrzewania części wody na potrzeby szkoły. W placówce została zamontowana także instalacja do odzyskiwania tzw. wody szarej, która będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet. Sercem budynku jest dwupoziomowy przestrzenny hol główny, który otwiera się na centralny dziedziniec wewnętrzny. Atrakcją dla dzieci będzie dwupoziomowe patio – doskonałe miejsce na wspólne spędzanie wolnego czasu i nawiązywanie przyjaźni. Prostokątny, duży i dobrze doświetlony plac zabaw w całości wykończony jest nawierzchnią bezpieczną. Świetlica dostępna z holu głównego na pierwszym piętrze ma do dyspozycji niezależny plac zabaw, oddzielony od głównego dziedzińca – również wykończony nawierzchnią bezpieczną.

Wzorowa współpraca z wykonawcą

W trakcie oględzin Burmistrz Kierzkowska powiedziała: – Współpraca Dzielnicy Ursus i firmy Skanska zaowocowała tym, co widzimy. Nowa szkoła powstała w błyskawicznym tempie. Jest naprawdę piękna. Już od tego roku szkolnego będzie służyć naszym dzieciom. Jesteśmy dumni, cieszymy się ze wspaniałej współpracy z wykonawcami.

Na początku września chcielibyśmy zorganizować tutaj duży Bal Niepodległości dla mieszkańców – dodała.

Obiekty sportowe dla całej dzielnicy

Szkoła, a szczególnie jej część sportowa wygląda rzeczywiście imponująco. Prawie ukończone są już sale klasowe, przestronne korytarze, łazienki, szatnie. W szatniach dla dzieci starszych są indywidualne szafki. Każdą salę gimnastyczną można podzielić na trzy niezależne, w tym boisko do piłki ręcznej. Są przewidziane także sektory do gry w koszykówkę, siatkówkę, halową piłkę nożną. Sale posiadają widownie z krzesełkami oraz pełne zaplecze: szatnie, łazienki, prysznice. Będą tu organizowane eventy dzielnicowe. Z hal sportowych będą mogły korzystać również ursuskie kluby sportowe.

Na zewnątrz będą boiska dla dzieci młodszych i boiska z bieżniami dla dzieci starszych. Boiska będą służyć do gier zespołowych i lekkoatletyki. Dodatkowo powstanie plac zabaw dla najmłodszych uczniów. Po południu z infrastruktury sportowej szkoły będą mogli korzystać mieszkańcy. Roboty są na ostatniej prostej. Aktualnie skupiły się przede wszystkim na pracach na zewnątrz obiektu.

Jak nas poinformowano – ponieważ realizowany budynek jest obiektem użyteczności publicznej, który ma służyć lokalnej społeczności przez lata, aby zapewnić wysoką jakość wykonania – jednym z warunków postawionych generalnemu wykonawcy było objęcie nowego obiektu 10-letnią gwarancją.


Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 4/2018, 22 lutego 2018