DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

I miejsce dla „Wielkiego Jaja” z Pruszkowa

Kiedy 7 lutego ogłoszono laureatów 18. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” z województw mazowieckiego, podlaskiego i łódzkiego, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pruszkowie zapanowała ogromna radość. Działający w placówce Teatr „Wielkie Jajo” zajął w konkursie I miejsce. Wiele lat czekano na taki sukces.

Źródło: www.youtube.com / kadr z filmu autorstwa MASKACJUSZ TV

Mniejsza o nagrody rzeczowe...

Największym wyróżnieniem jest fakt, że 19 marca, aktorzy „Wielkiego Jaja” wystąpią na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – w najpiękniejszym z polskich teatrów, przy wypełnionej po brzegi widowni, w blasku dziesiątek reflektorów, zupełnie jak profesjonalni aktorzy.

„Albertiana” jak Disneyland

– Pracowaliśmy ciężko parę miesięcy – podkreśla Karolina Skrzyńska, wokalistka, instrumentalistka, autorka muzyki i tekstów, związana z Europejskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice, która realizuje spektakle z „Wielkim Jajem”. – A teraz moi aktorzy nie mogą doczekać się wyjazdu do Krakowa, liczą dni. Dla nich ta podróż to jak wyprawa do Disneylandu. Naprawdę.

O Teatrze „Wielkie Jajo”

Teatr „Wielkie Jajo”, prowadzony przez Stowarzyszenie K40, działa od września 2008 roku. Projekt jest elementem długofalowych działań, zmierzających do wyrównywania szans edukacyjnych, kulturalnych i rozwojowych oraz przeciwdziałania izolacji społecznej dzieci niepełnosprawnych. Podczas warsztatów aktorzy „Wielkiego Jaja” biorą czynny udział w wyborze, powstawaniu sztuki, tworzeniu scenariusza, scenografii i choreografii. Rozwijają umiejętności, poznają swoje możliwości. Uczą się techniki sztuki teatralnej, ćwiczą śpiew i taniec. Kilka razy w roku wyjeżdżają na spektakle do warszawskich teatrów. W „Albertianie” brali już udział parokrotnie. Byli w gronie laureatów tego niezwykłego konkursu.

Przed występem na wielkiej scenie

Nigdy dotąd aktorzy „Wielkiego Jaja” nie wystąpili na Dużej Scenie Teatru Słowackiego w Krakowie. 19 marca zaprezentują tam swój zwycięski spektakl „Niezły cyrk”.

– Praca z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie daje wiele satysfakcji – mówi Karolina Skrzyńska. – Ich teatr jest niezwykły, magiczny, pełen emocji. Nie ma w nim sztuczności, pretensjonalności. Pozwala on zatrzymać się w naszym zabieganym świecie i zastanowić, nad tym, co naprawdę istotne, wrócić niejako do korzeni człowieczeństwa.

Podczas gali 18. „Albertiany”...

... w repertuarze wokalnym, zaprezentuje się również Małgorzata Pietralska ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Radomiu. A na widowni Teatru Słowackiego zasiądą laureaci 2. i 3. miejsca: aktorzy teatru „Pozytywka” z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Czepowie i teatru „Akcent” z Polskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w Zgierzu.

Honorowy patronat nad 18. Ogólnopolskim Festiwalem Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Pomysłodawczynią tego niezwykłego konkursu jest Anna Dymna, aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie i prezes fundacji „Mimo Wszystko”.


Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”
MS  Nr 5, 15 marca 2018