DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

V Międzynarodowy Festiwal Folkloru – Ożarów Mazowiecki 2017


Folklor potrafi przyciągnąć tłumy


Przy wnikliwej obserwacji tańca i całej otoczki kulturowej z nim związanej okazuje się, że folklor taneczny to godny troskliwej ochrony oryginalny pomnik kultury. Wielu uczonych i badaczy kultury twierdzi, że jest on swoistą kroniką życia narodu. W Ożarowie Mazowieckim kilkudniowy międzynarodowy festiwal przyciągnął tłumy, a wielu mieszkańców nie wyobraża sobie, że mogłoby zabraknąć za rok następnej, 6. edycji.

Co roku zagraniczni goście

Skąd  w ogóle pomysł na takie duże, międzynarodowe wydarzenie? – zapytałam dyrektora ożarowskiego Domu Kultury „Uśmiech”, głównego organizatora festiwalu. – Wszystko zaczęło się kilka lat temu. Nasz zespół „Ożarowiacy” wyjechał w 2012 roku do Włoch na międzynarodowy festiwal. Obecny był wtedy również burmistrz Paweł Kanclerz, któremu bardzo spodobało się wydarzenie. Postanowiliśmy zorganizować podobne u nas – opowiedziała Alina Holk (to właśnie Pani Alina powołała w 2002 roku zespół ludowy „Ożarowiacy”). I w ten sposób Międzynarodowy Festiwal Folkloru zagościł w Ożarowie Maz. od 2013 roku. Zawsze prezentują się 4 zespoły zagraniczne (co roku inne) oraz „Ożarowiacy”. Nowym partnerem tegorocznej edycji stała się warszawska Dzielnica Bemowo. W bemowskim Amfiteatrze w Parku Górczewskim odbył się 5 sierpnia koncert zaproszonych zespołów. Stali partnerzy to Gmina Błonie i Centrum Kultury Błonie.

Zespoły zagraniczne pojawiły się w Ożarowie już 1 sierpnia. Wieczorem odbyło się uroczyste powitanie gości oraz wspólna zabawa i integracja zespołów ludowych. Dzień później, przed południem w Ożarowie członkowie zespołów biorących udział w Festiwalu zapraszali osobiście mieszkańców na niedzielną Paradę Zespołów oraz Koncert Finałowy na boisku. Wieczorem w Płochocinie na terenie Filii Józefów Domu Kultury „Uśmiech” odbył się pierwszy festiwalowy koncert. 3 sierpnia upłynął gościom na zwiedzaniu Warszawy. Dla nich czekał też uroczysty obiad w Pałacu Prymasowskim. A wieczorem członkowie zespołów koncertowali w Centrum Kultury w Błoniu.

Powrót na Koncert Finałowy

Wracamy wspomnieniami na stadion. Zespół ze Splitu z Chorwacji występuje na scenie na stadionie nawet dwukrotnie. Jest jednym z najstarszych i najczęściej nagradzanych zespołów tanecznych w Chorwacji. Za dwa lata grupa będzie obchodziła jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Mieszkańcy Ożarowa mieli szansę obejrzenia repertuaru przygotowanego przez wybitnych ekspertów chorwackiego folkloru. Prawdziwe, żywiołowe przedstawienie urządzili Meksykanie. Repertuar zespołu nawiązuje do wierzeń religijnych i scen z życia codziennego, wątków miłosnych i tragicznych, charakterystycznych dla ludzi obecnie żyjących i czerpiących z trudnych doświadczeń z przeszłości. Tańce, najbardziej charakterystyczne dla Meksyku, spowodowały, że naprawdę ciężko było oderwać wzrok od sceny. Przyciągały też oryginalne stroje i instrumenty. Udało nam się porozmawiać po występie z członkami zespołu. Dziękowali za miłe przyjęcie. Widać było duże zainteresowanie Polaków nie tylko ich występem ale i stoiskiem z oryginalnymi meksykańskimi pamiątkami. Zabrakło chyba tylko oryginalnych potraw i płyt z muzyką. Równie gorąco przywitany został na scenie rodzimy zespół „Ożarowiacy”. W repertuarze znajdują się polskie pieśni i tańce ludowe z regionu Łowicza, Lachów Sądeckich, Krakowa, Śląska Górnego, Spisza i Kaszub oraz polskie tańce narodowe: polonez, mazur, oberek, kujawiak, krakowiak.
W niespotykanych na polskiej scenie strojach wystąpiła grupa z Turcji. Również udało nam się porozmawiać z członkiem zespołu.

Wszędzie czuć energetyczną atmosferę. Jestem w tym mieście pierwszy raz i nie żałuję. W Polsce również. W zespole jestem od 4 lat, a na co dzień nie zajmuję się muzyką – mówił Baran Göktepe.

Ostatni na scenie wystąpili Białorusini z Pińska. Program koncertowy zespołu ukazuje życie Białorusinów, ich pieśni i tańce. Tło wokalno-choreograficzne przedstawia folklor Polesia. Zespół „Polleskiye Zori” jest laureatem przeglądów i festiwali krajowych oraz zagranicznych. Odwiedził ponad 20 krajów. Artyści gościli również na Kubie, podczas Światowego Festiwalu Młodzieży. Nietypowe okazało się zakończenie Festiwalu. Artyści opuścili scenę, by wmieszać się w tłum widzów i nauczyć ich choć trochę ludowych tańców. Ale, jak co roku, to już tradycja tego wydarzenia. Sporo osób przyłączyło się do wspólnej zabawy.

 

Tekst i zdjęcia Agnieszka Gorzkowska
MS 13/2017 r., 24 sierpnia 2017