DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Festiwal Oświatowy Przedszkoli i Szkół z Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy


Ursus – lubię, znam i wiem” – pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Festiwal Oświatowy Przedszkoli i Szkół z Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. To już 9 edycja tej, jakże pozytywnej, imprezy plenerowej.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 11:00, w słoneczną sobotę ostatniego dnia września. Miejscem tegorocznego spotkania był Park Czechowicki. Otwarcia dokonała burmistrz Ursusa – Urszula Kierzkowska.

Festiwalowe atrakcje

Wzdłuż alejek parkowych pojawiły się stoiska szkół i przedszkoli. Na przybyłych czekało mnóstwo atrakcji i ciekawostek. Każda z placówek starała się pokazać z jak najlepszej strony. Było coś dla ciała i dla ducha. Przepyszne ciasta i ciastka przygotowane przez rodziców i uczniów, kosze z owocami jesieni (jabłka, gruszki), pyszne soki. W namiocie SP nr 11 serwowano specjały „Z książki kucharskiej ursuskiej gospodyni” – m.in. pyszną zupę kalafiorową z imbirem, a SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 zapraszała na piknik wojskowy: grochówkę, pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, oraz mielonkę wojskową. Były sportowe atrakcje dla dużych i małych – uczestnicy festiwalu mogli skorzystać dmuchanej zjeżdżalni i rowerków stacjonarnych, pograć w „piłkarzyki”, szachy czy siatkówkę. Można było sprawdzić swoją znajomość Ursusa, a także poszerzyć wiedzę o jego historii, o patronach ulic… Zagadki matematyczne i rebusy z Ursusem w tle, konkurs – „Czy znasz te miejsca utrwalone na fotografii?”, puzzle ze zdjęć charakterystycznych miejsc. Przy stoisku Zespół Szkół nr 42 każdy mógł zbudować „Ursus swoich marzeń” – do dyspozycji była makieta, którą dzieci wzbogacały przez doklejanie domków, drzewek i parków.

Ursus doczekał się swojej gry planszowej, wydanej przez Urząd Dzielnicy – można było usiąść i pograć, w nią, a także inne „planszówki”: scrabble, Bystre oczko, Farmer. Na najmłodszych czekały wyklejanki i kolorowanki z symbolami Ursusa, m.in. traktorami i niedźwiadkami, oraz „duży” traktor – także do pokolorowania. Na terenie festiwalu prezentowane były prace dzieci na temat naszej dzielnicy, a uczniowie SP nr 383 zapraszali na wystawę prac konkursowych - „Jaki będzie Ursus za 100 lat?”. LVI LO pokazywało zdjęcia i kroniki z 73 lat swojego istnienia, a Społeczna Szkoła Podstawowa i Społeczne Gimnazjum nr 4 przygotowały podróż do lat 20- i 30tych.

SP Nr 382 zachęcała do przekazywania środków pieniężnych na rzecz poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy z gmin: Przymuszewo, Brusy, Studzienic i Dziemiany.

Oprócz szkół i przedszkoli swoje stoiska mieli także pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 15 (m.in.pokazy zajęć Ruchu Rozwijającego wg Weroniki Sherborne), Biblioteka Publiczna i Parafia św. Józefa.

NA SCENIE

Ale nie stoiska były w centrum uwagi przybyłych do parku, a scena, na której prezentowali się podopieczni placówek oświatowych, oklaskiwani (oraz filmowani i fotografowani) przez publiczność, złożoną w dużej mierze z rodziców, bliższej i dalszej rodziny oraz znajomych. Cały czas dokonywała się rotacja jednych i drugich. Występowali przedstawiciele (duzi i mali): przedszkola nr 413, SP nr 381, SP nr 4,. Zespołu Szkół nr 42, SP nr 2, SP nr 14, chór ze SP nr 11, SP nr 383, Społecznej SP nr 4. Zespół „Belcanto” ze SP nr 382 wykonał piosenkę „Żegnaj lato na rok”, a LVI LO – pokazało krótkie humorystyczne przedstawienie „Egzamin maturalny”.

Podczas przedstawienia uczniów ze SP nr 14 – niedźwiadek, oprowadzany po Ursusie, został zapytany przez dziewczynkę: „Czy podoba ci się nasza dzielnica?” – „URSUS TĘTNI ŻYCIEM, TU NIE MA MIEJSCA NA NUDĘ, TU MOŻESZ WSZYSTKO”…

Tekst i zdjęcia: Wojciech Grzesik
MS 16/2017, 12 października 201