DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook
Kolejne wydanie Nr 12(41)
28 czerwca 2018 

Dzień sportu w Ożarowie Mazowieckim


Głównym punktem Rodzinnego Dnia Sportu w Ożarowie Mazowieckim, organizowanego przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji był XXIX Ożarowski Bieg im. Janusza Kusocińskiego na dystansie 10 000 m, ale to nie był jedyny element igrzysk.

JANUSZ KUSOCIŃSKI był najpopularniejszym sportowcem Polski międzywojennej. Jego największym osiągnięciem sportowym było zdobycie złotego medalu w biegu na 10 000 metrów na igrzyskach olimpijskich w Los Angeles w 1932 roku. Urodził się w 1907 r. w Ołtarzewie i tu spędził dzieciństwo. W Ożarowie Maz. na terenie GOSiR-uznajduje się jego pmnik, a na domu jego rodziców pamiątkowa tablica. Karierę, początkowo piłkarską, rozpoczął w RKS Sarmata. Od 1929 r. do 1939 r. reprezentował, już tylko w biegach, „Warszawiankę”. Ma na swoim koncie 2 rekordy świata i 25 rekordów Polski na różnych dystansach. Po agresji niemieckiej na Polskę w 1939 r. walczył w obronie Warszawy, a później działał w konspiracji. Aresztowany i torturowany przez gestapo w Alei Szucha i na Pawiaku w Warszawie, został rozstrzelany 21 czerwca 1940 r. w Palmirach. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Przed południem odbywały się biegi i zawody dla dzieci. Wystartował też XI Bieg Trzeźwości im. Bł. ks. Józefa Jankowskiego na dystansie 2500 metrów. Aż do 14.00 odbywały się konkursy i zabawy dla całych rodzin. Było też miasteczko rowerowe, stoiska tematyczne i gastronomiczne, pokazy pierwszej pomocy. O godz. 12.15 blisko trzystu zawodników wystartowało do biegu głównego. Przed biegiem wiceburmistrz Ożarowa Maz. Tomasz Tymoftyjewicz, dyrektor GOSiR Jacek Andrzejczak i przewodniczący Rady Rodziców SP nr 1 im. J. Kusocińskiego Jacek Rosłon złożyli kwiaty przed pomnikiem wielkiego sportowca.

Trasa obejmowała 2 pętle po 5 km i przebiegała ulicami Ożarowa, po nawierzchni asfaltowej i kostce, 200m trzeba było przebiec po nawierzchni szutrowej. Start i meta znajdowały się na stadionie. Na mecie zameldowało się 253 zawodników na dwóch nogach i jeden na czterech. W biegu już po raz 185. w 10-letniej karierze biegowej wystartowała ze swoim panem Adamem Zaborskim z Pruszkowa 13,5-letnia suka Tunia – gwiazda i maskotka amatorskich biegów na różnych dystansach w całej Polsce.

W kategorii Open wygrał Andrzej Starżyński z Kurowa z czasem 32,58 min.  (Kusociński biegnąc po złoto olimpijskie w 1932 r. uzyskał czas 30,11 min.), 2 miejsce – Rusłan Savchuk z Ivanofrankowska na Ukrainie, 3 miejsce – Marek Dzięgielewski z Płońska. Pan Dzięgielewski ma 55 lat, biega od 2002 roku. Obecnie przygotowuje się do Mistrzostw Europy Weteranów w Danii, Mistrzostw Europy w Maratonie we Wrocławiu i Mistrzostw Świata w Biegach Górskich na Słowacji. Ma na koncie Mistrzostwo Świata w półmaratonie boso po asfalcie w Bańskiej Bystrzycy. Najstarszy uczestnik biegu urodził się w 1933 roku. Mimo upału do mety dotarł w doskonałej formie. Wśród pań najlepszy czas (38,09 min.) uzyskała Natalia Batrak z Charkowa na Ukrainie, druga była Beata Lupa z Poświętnego, a trzecia Justyna Śliwiak z Warszawy. 87 uczestników biegu to mieszkańcy gminy Ożarów Mazowiecki. 25 zawodników (przyjaciół i wychowanków) pobiegło w ramach „Akcji dla Adama”. 54-letni Adam Jaworski, nauczyciel WF w miejscowym gimnazjum, uczestniczył we wszystkich 28. dotychczasowych biegach. Obecnie przebywa w szpitalu, wkrótce czeka go rehabilitacja.

Na zakończenie dnia dyrektor SP nr 1 Izabela Milde i komendant Straży Miejskiej Stanisław Rdest oraz przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Joanna Zwierzchowska i wiceburmistrz Ożarowa Mazowieckiego Tomasz Tymoftyjewicz uroczyście wręczali nagrody zwycięzcom biegów przedpołudniowych i biegu głównego. Pogoda dopisała (dla biegaczy nawet za bardzo), zabawa była świetna.


Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 11/2017, 22 czerwca 2017

Więcej zdjęć na www.mocnestrony.com.pl