DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Premiera albumu fotograficznego Macieja Margasa

Dzielnice z lotu ptaka


Kiedy kilka miesięcy temu na łamach naszego dwutygodnika (MS nr 2/2016) rozmawiałam z Maciejem Margasem – pochodzącym z Ursusa laureatem presti­żowego polskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2016* – zapowiedział, że znów uniesie się nad Warszawę, jeszcze wyżej, niż za pierwszym razem. Spełniło się jego marzenie. Właśnie jesteśmy po premierze albumu WARSAW ON AIR. Dzięki ogromnej pasji i zacięciu Macieja możemy obejrzeć jego pierwsze na świecie nocne, i pierwsze w takiej jakości dzienne lotnicze zdjęcia Warszawy wykonane z wysokości nawet 3500 metrów.

35 piętro górującego nad warszawską Wolą wieżowca Warsaw Trade Tower. Szereg okien w przestrzeni konferencyjnej Panorama Room, ale żaden rozpozcierający się z nich widok nie może konkurować z ponad 20. wyeksponowanymi fotografiami autorstwa Macieja Margasa. Warszawa widziana z południa, miasteczko Wilanów, Warszawa spowita w smogu, zimowe spojrzenie ponad wieżowcami na południe, Łazienki Królewskie, Węzeł Salomea, a nawet układ nerwowy Woli i Bemowa czy… dzielnicy Ursus! Warto zauważyć, że zdjęcia z dalszych dzielnic, takich jak Bemowo, Ursus, Wilanów czy Ursynów – do tej pory raczej nie były spotykane na ujęciach z powietrza. Od teraz mamy szansę zobaczyć nasze miasto z innej perspektywy,
na 256 stronach albumu podzielonego na 10 rozdziałów. Autor porównuje stolicę do żywego organizmu wyróżniając min. jej Płuca, Tkanki czy Serce. Warszawa została uchwycona jako dynamiczna, tętniąca życiem, rozświetlona, dumna metropolia.

Wykonanie zdjęć lotniczych nad ścisłym centrum Warszawy wymagało miesięcy pracy i przygotowań, wielu pozwoleń, profesjonalnego sprzętu fotograficznego oraz sprzyjającej pogody. Zdjęcia pokazują wciąż widoczne ślady tragicznej historii miasta w miejskiej tkance – powstające niezależnie od żadnej instytucji zdjęcia Margasa jak żadne inne ukazują tempo zmian współczesnej Warszawy,  a w przyszłości staną się na pewno unikatowym źródłem historycznym. Dzienne zdjęcia kilkukrotnie były przesuwane ze względu na brak odpowiednich warunków atmosferycznych,  a ostatnia zimowa sesja dokumentująca smog powstała w styczniu 2017 r.  Większość fotografii nie była nigdy wcześniej publikowana.

Wykonanie tak trudnych i kosztownych zdjęć oraz wydanie eleganckiego albumu nie udałoby się 24-letniemu fotografowi, gdyby nie wsparcie Internautów, którzy pomogli poprzez zbiórkę crowdfundingową. W trakcie dziennej sesji z wysokości 2500 metrów nagrywany był również film 360, który niebawem ukaże się w sieci.

 

Agnieszka Gorzkowska

MS 6/2017, 12 kwietnia 2017

 

* Wywiad z Maciejem Margasem dostępny na www.mocnestrony.com.pl w zakładce WYWIADY.



Maciej Margas ze swoim albumem; obok na ścianie zdjęcie jego autorstwa pt. UKŁAD NERWOWY URSUSA