DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

PRUSZKÓW. Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023 w naszym regionie


Dworzec zabłyśnie neorenesansowym blaskiem


Równolegle z modernizacją podmiejskiej linii kolejowej Warszawa– –Grodzisk Mazowiecki trwa przebudowa i restauracja pruszkowskiego dworca. Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, już na koniec 2018 zabytkowy budynek wzniesiony w dwudziestoleciu międzywojennym odzyska dawny, dworkowy styl nawiązujący do architektury neorenesansowej.

W związku z dynamicznym rozwojem wielu ośrodków kolej odgrywa coraz większe znaczenie w przewozach aglomeracyjnych. Estetyczne i funkcjonalne dworce są dopełnieniem inwestycji prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Jesteśmy dziś na jednym z nich. Już niebawem zabytkowy dworzec w Pruszkowie odzyska dawną świetność – mówił 3 miesiące temu, przed rozpoczęciem prac, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Jedna z pierwszych stacji kolejowych

Historia dworca kolejowego w Pruszkowie zasługuje na chwilę uwagi. Już w końcu 1845 roku wybudowany został drewniany budynek dworcowy jeszcze z napisaną po rosyjsku nazwą Pruszków. Była to jedna z pierwszych stacji powstałych na terenie zaboru rosyjskiego na trasie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, jednej z najnowocześniejszych wówczas linii w Europie. W 1888 roku dworzec zyskał murowaną konstrukcję, a nawet dach kryty blachą. Ostrzał artyleryjski w październiku 1914 roku naruszył budynek, a podpalenie przez Rosjan rok później w sierpniu doprowadziło do jego unicestwienia. Odbudowany został w latach 1924–1928.


Jak zmieni się wnętrze i otoczenie?

Od listopada 2017 roku prace remontowe wykonuje, przy ścisłej współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, warszawska spółka SKB. W terminie 52 tygodni, zabytkowy obiekt zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W budynku zaplanowano m. in. montaż windy. Odnowione zostanie wnętrze obiektu. Na parterze znajdą się kasy, poczekalnia, toalety oraz lokale komercyjne. Piętro w całości zostanie zagospodarowane na potrzeby Miasta Pruszkowa. Znajdzie się tam siedziba Książnicy im. Henryka Sienkiewicza – biblioteki i czytelni multimedialnej. Pozostałe pomieszczenia posłużą organizacjom pozarządowym. Budynek będzie klimatyzowany, wyposażony w nowy węzeł cieplny i urządzenia elektrycznego zasilania awaryjnego oraz system monitoringu. Na dworcu będzie także ochrona. Oprócz przebudowy całego dworca przewidziano remont nawierzchni oraz istniejącej wiaty rowerowej, a także budowę wiaty śmietnikowej.


Nawet 200 nowych dworców

Inwestycja jest realizowana dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego zmodernizowanych i wybudowanych zostanie łącznie około 200 dworców kolejowych w całym kraju. To największe tego typu przedsięwzięcie w historii polskiej kolei.

Na liście obiektów przewidzianych do przebudowy znalazły się nie tylko budynki służące pasażerom z największych polskich miast, ale także bardzo wielu mniejszych miejscowości. Większość inwestycji zakłada gruntowną modernizację, ale PKP S.A. planuje także budowę zupełnie nowych dworców.


Agnieszka Gorzkowska

MS 4/2018, 22 lutego 2018


Na podstawie materiałów prasowych PKP SA, informacji miasta Pruszków oraz fragmentów książki „Życie publiczne i społeczne Pruszkowa do roku 1921” dra nauk humanistycznych Mirosława Wawrzyńskiego