DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

12 stycznia 2018 roku w Falentach k. Raszyna odbyła się uroczystość otwarcia Instytutu Rehabilitacji im. Św. Hildegardy – nowoczesnego centrum specjalizującego się w holistycznym podejściu do pacjenta.


Dla ciała, duszy i umysłu

Na uroczystość otwarcia Instytutu i poświęcenia, mieszczącej się w budynku, Kaplicy Św. Hildegardy przybyło wielu, zaproszonych przez jego założycielkę i prezes Alicję Nowakowską gości. Byli wśród nich: przedstawiciele Kurii Metropolitarnej na czele z Biskupem Rafałem Markowskim, proboszczowie parafii dekanatu raszyńskiego, Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś, Halina Krajkowska – zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego, Andrzej Zaręba – Wójt Gminy Raszyn, Maria Jolanta Batycka-Wąsik – Wójt Gminy Lesznowola oraz wójtowie sąsiednich gmin Powiatu Pruszkowskiego i Piaseczyńskiego. Przyjechało też wielu ordynatorów i dyrektorów szpitali z Warszawy, Pruszkowa, Konstancina i Otwocka. Instytut jest zlokalizowany w miejscowości Falenty w Gminie Raszyn, w sąsiedztwie południowej obwodnicy Warszawy, co umożliwia dojazd w czasie 15 min. z centrum Warszawy i w 10 min. z Lotniska im. F. Chopina, a także dogodny dojazd przybywającym z bardziej odległych rejonów Polski.

 

Kontynuacja misji po 900. latach

Misją (bo tak określa swoją działalność prezes Nowakowska) Instytutu Rehabilitacji im. Św. Hildegardy jest poprawa jakości życia osób z niepełnosprawnością ruchową, profilaktyka i propagowanie holistycznego podejścia do życia w oparciu o hildegardowy program zdrowia według sześciu tzw. złotych reguł życia. Ta średniowieczna wizjonerka, mistyczka i uzdrowicielka, nazwana przez Jana Pawła II „światłem dla ludzi jej czasów, które świeci jeszcze jaśniej dzisiaj” zainspirowała założycieli Instytutu do stworzenia centrum leczniczego, oferującego Kompleksowy Program Zdrowienia Pacjenta, obejmujący trzy sfery człowieka: ciało, umysł i duchowość. Uroczystość otwarcia Instytutu połączona była z poświęceniem Kaplicy Św. Hildegardy, która jest patronką jego misji. Dzięki temu wyjątkowemu patronatowi władze Instytutu otrzymały zgodę na przechowywanie Najświętszego Sakramentu. Uroczystą Mszę Świętą celebrował w zastępstwie Kardynała Nycza Biskup Rafał Markowski. Niezwykłą oprawę muzyczną zapewnił chór dziecięcy „Animaton” ze  Szkoły Podstawowej w Łazach pod kierownictwem dyrygent Olivii Kaczyńskiej. Transmisję mszy mogli oglądać wszyscy przebywający aktualnie w swoich pokojach pacjenci Instytutu.

 

Święta mniszka z XII wieku

Na temat twórczości i dorobku Świętej Hildegardy podczas uroczystości mówiła Alfreda Walkowska – doktor nauk teologicznych,  propagatorka i pierwsza praktykująca terapeutka medycyny Hildegardy z Bingen w Polsce. Podkreśliła, że żyjąca w średniowieczu (1098–1179) niezwykła kobieta, stworzyła prosty, skuteczny i pełny system medyczny oparty na naturalnych metodach. Jej czasy to świat bez telefonu, komputera, światła, samochodu, dróg. We wszystkich swoich dziełach Św. Hildegarda pokazuje jedność człowieka w rozumieniu duszy i ciała i jego ścisły związek z przyrodą. Jednocześnie jej medycyna jest czymś więcej niż diagnozowaniem i leczeniem chorób – jest tak bardzo potrzebnym współczesnemu człowiekowi sposobem na zdrowe, spełnione, wolne od zbędnych obciążeń, szczęśliwe życie. Hildegarda budowała klasztory, pisała rozprawy filozoficzne i teologiczne z dziedziny historii naturalnej, biologii, botaniki, kosmologii. Była kompozytorką i poetką. Za życia była w swoich dziedzinach autorytetem dla papieży, cesarzy, królów, a w XXI wieku została uznana za świętą i ogłoszona przez Benedykta XVI doktorem Kościoła (jako jedna z 4 kobiet w historii). Dzisiaj jej księgi są źródłem wiedzy, pozwalającej między innymi Pani Alicji prowadzić dzieło, które będzie służyło wielu ludziom.

 

Cierpienie nas ubogaca

Biskup Markowski powiedział o cierpieniu, często cichym, o którym nic nie wiemy. – Przychodzę tu z nadzieją i pewnością, że ten dom wpisuje się w wielkie pragnienie Papieża Franciszka, aby czasy, w których żyjemy były czasami miłosierdzia i wzajemnie okazywanej sobie czułości. Tu spotykają się ludzie połączeni pragnieniem okazywania sobie miłosierdzia, czułości i troski. Jest to miejsce stworzone dla przywracania człowiekowi zdrowia fizycznego, ale również psychicznego i duchowego. Miejsce modlitwy, skupienia, w którym Chrystus będzie uzdrawiał, karmił i przywracał nadzieję. Następnie poświęcił pomieszczenia, odwiedził kilku pacjentów w ich pokojach. Znalazł czas na rozmowy z chorymi.

Do cierpienia nawiązał też Ojciec Zdzisław, opiekun duchowy miejsca, misjonarz, kapelan: – Tym, co nas najbardziej łączy jest cierpienie. Ono na całym świecie wygląda tak samo. Odkryłem to, będąc na misjach. Gromadząc się wokół człowieka cierpiącego sami również otrzymujemy pomoc. Stajemy się bardziej wrażliwi, otwarci, czuli.

 

Rehabilitacja i leczenie na miarę XXI wieku

Instytut oferuje 74 komfortowe pokoje zapewniające miejsce dla 146 pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych i wymaga krótko- lub długoterminowych pobytów. Proponowane są turnusy rehabilitacyjne dla osób z problemami ortopedycznymi oraz neurologicznymi, ale można przyjść nawet na 2–3 dni. Warunki czasowe i finansowe są elastyczne, ustalane dla konkretnych pacjentów. Instytut zapewnia całodobowy nadzór medyczny i terapeutyczny, holistyczne i indywidualne podejście oraz unikatowy program żywienia pacjenta. Sale zajęciowe, warsztatowe i konferencyjne przeznaczone są do realizacji licznych przedsięwzięć promujących zdrowy styl życia i edukujących w zakresie m.in.: zdrowego żywienia, najnowszych metod dbania o kondycję cielesną i duchową oraz wspierania człowieka w dążeniu do zdrowego i pozytywnego życia.

Budynek Instytutu znajduje się w otoczeniu rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie”, na działce ze 100-letnimi kasztanowcami. Na 6000 m2 powierzchni zlokalizowane jest nowoczesne i profesjonalnie wyposażone centrum rehabilitacji leczniczej – kinezyterapii i fizjoterapii, przychodnia lekarska, centrum konferencyjne oraz restauracja z kuchnią przygotowującą codzienne posiłki z własnej kuchni, według zasad żywienia Św. Hildegardy, potwierdzonych osiągnięciami współczesnej nauki. Leczeniem i rehabilitacją pacjentów zajmuje się profesjonalna  kadra:  lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, neurologopedzi, psychoterapeuci, pielęgniarki, opiekunowie medyczni, dietetycy. Opiekę medyczną uzupełnia zgodnie z indywidualnymi potrzebami opieka duchowa kapłana i Kaplica Św. Hildegardy otwarta dla pacjentów. 

Przychodnia Instytut Rehabilitacji im. Św. Hildegardy uzyskała status podmiotu leczniczego. Opieka ambulatoryjna obejmuje m.in.: porady lekarzy specjalistów, badania diagnostyczne i laboratoryjne, rehabilitację pacjenta oraz zabiegi fizykoterapeutyczne realizowane na podstawie indywidualnie opracowanego programu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

MS 2/2018, 25 stycznia 2018