DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Choroby jamy ustnej u kotów (cz. 2)

Bardzo dużo kotów cierpi na schorzenia jamy ustnej . Są to zwierzęta przystosowane do ściśle mięsożernego sposobu odżywiania. Jama ustna zaopatrzona w zredukowaną ilość ostrych tnących zębów. Koty posiadają 26 zębów mlecznych i 39 stałych, które wyżynają się ok 4–6 miesiąca życia.

W dzisiejszym artykule zajmiemy się problemami stomatologicznymi u rasowych kotów. W dążeniu do osiągnięcia pożądanych cech anatomicznych i behawioralnych kotów, pojawiają się niestety przypadłości dziedziczne niekorzystne dla zdrowia.

U kotów perskich i brytyjskich pożądaną cechą jest wyraźne skrócenie kości żuchwy i szczęki. Prowadzi to do wielu nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Jedną z nich jest zwężenie nozdrzy, które w konsekwencji doprowadza do chorób przyzębia. Inną jest występowanie zębów siecznych  nadliczbowych, które sprzyjają  powstawaniu płytki nazębnej, a w efekcie kamienia nazębnego.

U młodych kotów perskich i abisyńskich, czasami występuje przerostowe zapalenie dziąseł, prowadzi to do powstania nieprawidłowych kieszonek dziąsłowych, leczenie polega na plastyce chirurgicznej dziąseł. U kotów  abisyńskich we wczesnym wieku mogą występować  polipy jamy nosowej i gardła, doprowadzając do zaburzenia oddychania (duszności).

Młodzieńcze zapalenie dziąseł, choroba występująca po okresie wyrzynania zębów  u ras krótkowłosych europejskich, sjamskich, czy maine coon.  Dziąsła są rozpulchnione, przerośnięte, krwawią podczas badania. Leczenie polega na intensywnych zabiegach higienicznych bądź można wykonać zabieg plastyki dziąseł. Nie leczona choroba, może doprowadzić do chorób przyzębia.

U wszystkich ras krótkoczaszkowych, może dojść do wydłużenia podniebienia miękkiego, które prowadzi do zaburzeń oddychania, chrapania, przewlekłych stanów zapalnych gardła. Leczenie polega na chirurgicznym skróceniu podniebienia miękkiego.

Do innych zaburzeń rozwojowych u kotów w obrębie jamy ustnej należą: rozszczep podniebienia twardego, miękkiego oraz wargi, przodożuchwie (charakterystyczna dla ras krótkoczaszkowych) oraz tyłożuchwie.

 

lek. wet. Rafał Skwarski

specjalista chorób psów i kotów

MS 8/2017, 26 kwietnia 2018