DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Choroby jamy ustnej u kotów cz. 1

Bardzo dużo kotów cierpi na schorzenia jamy ustnej. Są to zwierzęta przystosowane do ściśle mięsożernego sposobu odżywiania. Jama ustna zaopatrzona w zredukowaną ilość ostrych tnących zębów. Koty posiadają 26 zębów mlecznych i 39 stałych, które wyżynają się ok 4–6 miesiąca życia.

Jedną z najczęściej występującą chorobą jamy ustnej u kotów jest FORL (Odontoklastyczne Resorpcyjne Nadżerki u Kotów), szczególnie u kotów krótkowłosych w wieku do 5-ciu lat, samców.

Do ras predysponowanych należą orientalne: syjamskie, abisyńskie. Choroba polega na stopniowym zaniku szkliwa i zębiny, doprowadzając do uszkodzenia korony zęba i przewlekłego bólu. Ubytki nie mają nic wspólnego z próchnicą. Powstają prawdopodobnie w wyniku błędnego działania układu odpornościowego. Najczęściej występującymi objawami są: niechęć do jedzenia, głośne miauczenie przy pobieraniu pokarmu, wypluwanie kęsów, ślinienie. Jedynym rozsądnym leczeniem jest usunięcie zmienionych zębów i korzeni podczas zabiegu sanacji jamy ustnej w znieczuleniu ogólnym, po uprzednim dokładnym badaniu stomatologicznym z użyciem RTG.

Jeżeli Państwa pupil wykazuje powyższe objawy, lub chcecie mieć pewność, że w jego jamie ustnej nic złego się nie dzieje, zapraszamy na badanie jamy ustnej za 1 grosz do naszej przychodni weterynaryjnej.

lek. wet. Rafał Skwarski

specjalista chorób psów i kotów

MS 4/2018, 22 lutego 2018