DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Burmistrzowie Ursusa o inwestycjach


Klub Edukacji Samorządowej w Ursusie jest organizatorem wielu interesu­jących spotkań ogólnodostępnych dla mieszkańców. 22 lutego w Ośrodku Kultury „Arsus” miało miejsce spotkanie z wiceburmistrzami Dzielnicy Ursus Wiesławem Krzemieniem i Kazimierzem Sternikiem.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Przewodniczący Rady Dzielnicy Henryk Linowski, radny dzielnicy Grzegorz Puchalski, radny Warszawy Dariusz Karczmarczyk, kierownik DK „Miś” Paweł Wyrzykiewicz i prowadzący, wraz z główną organizatorką Zofią Ilnicką spotkanie, dyrektor OK „Arsus” Bogusław Łopuszyński. Burmistrzowie pochwalili się dotychczasowymi osiągnięciami i omówili plany na najbliższą przyszłość.

Wiesław Krzemień przypomniał, że to Stowarzyszenie Obywatelskie wyznaczyło ich obu na swoich przedstawicieli w Zarządzie Dzielnicy. Wykonują więc zadania, jakie stawia przed nimi Rada, a ponieważ od wielu lat mieszkają w Ursusie, mają stały kontakt z mieszkańcami również poza godzinami pracy i doskonale znają ich potrzeby i oczekiwania.

Burmistrz Sternik dodał, że ich praca jest służbą, którą starają się wykonywać jak najlepiej.

Obaj panowie odpowiadali na pytania mieszkańców i omawiali szczegółowo wiele kwestii, dotyczących dzielnicy.

 

Budżet 2017 rekordowy w historii Ursusa

Była mowa o rekordowym w historii budżecie dzielnicy na ten rok, wynoszącym 220 mln zł, w tym na inwestycje prawie 74 mln zł. 80 mln zł przeznaczone jest na oświatę, ale jest to tzw. zadanie zlecone na podstawie ogólnopolskiej rządowej ustawy. Należy tu zaznaczyć, że budżet dla dzielnicy przyznaje miasto. W roku 2017 budżet Warszawy wyniósł 16 miliardów zł, z czego 70% to zadania ogólnomiejskie, a 30% zostało podzielone na 18 dzielnic. Ursus jest terytorialnie najmniejszą dzielnicą stolicy, a średnią pod względem liczby mieszkańców (blisko 60 tysięcy). Być może jakieś zasługi w przydziale tak dużej kwoty dla Ursusa ma przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Rady Warszawy, Maria Łukaszewicz, która w latach 2003 –2006 pełniła funkcję burmistrza Ursusa i zna doskonale potrzeby dzielnicy.

 

Inwestycje w dziedzinie oświaty

Szkoły podstawowe w Ursusie są aktualnie przepełnione. W przedszkolach w 2014 roku zabrakło miejsc dla 450 dzieci, w 2015 – dla 360, a w ubiegłym – dla 334. Wcześniej niż planowano, oddano do użytku przedszkole w Parku Achera i dla 164 dzieci miejsca się znalazły. Wkrótce o 3 oddziały zostanie rozbudowane przedszkole przy ul. Balbinki. Rozpoczęły się prace przy budowie nowego przedszkola przy ul. Wojciechowskiego, na miejscu po sklepie „Emilia”. Do 2019 roku ma być wybudowana szkoła i przedszkole za ulicą Hennela. 1,7 ha pod budowę przekazał za symboliczną złotówkę deweloper (firma DPD). Dobiega końca postępowanie o wykupienie działki (2,3 ha) przy ul. Dzieci Warszawy za Ryżową, gdzie również powstanie zespół szkolno-przedszkolny. Za gmachem liceum i technikum przy ul Dzieci Warszawy 42 powstaje duża szkoła podstawowa z halami sportowymi i boiskami. W związku z ustawą oświatową stopniowo będą wygaszane gimnazja. W gimnazjum przy ul. Warszawskiej będzie SP Nr 383, a przy ul. Drzymały SP Nr 381. Przy ul. Henryka Brodatego powstanie żłobek dla przeszło 100 dzieci.

Dostęp do kultury i sportu

Kazimierz Sternik poinformował o wyremontowaniu pomieszczeń klubu sportowego na terenie OSiR i stworzeniu nowego boiska. Rozmawiano też o placówkach kultury, które działają na terenie naszej dzielnicy niezwykle prężnie. OK „Arsus” ma czołową pozycję w województwie mazowieckim, a Biblioteka Publiczna jest na wiodących miejscach w skali kraju. „Arsus” ma gwarancję od dewelopera – właściciela obiektu, na użytkowanie go do 2022 roku za 123 zł miesięcznie, ale potem budynek zostanie zburzony. Na nowe Centrum Kulturalne, o którym mówi się od kilku lat (jest już nawet projekt) potrzeba kilkadziesięciu milionów. Bez pomocy z ratusza dzielnica nie będzie miała takich pieniędzy. Już są wątpliwości, czy w nowym miejscu będzie możliwość zmieszczenia takiej sali widowiskowej jak obecna (500 miejsc), często wypełnionej w 100%. Są natomiast środki na wykupienie pomieszczeń filii biblioteki na Skoroszach, za których wynajem czynsz wynosi obecnie 9 tys. zł miesięcznie.

Kiedy tańsze ciepło dla Ursusa południowego

Stara część Ursusa ma być niedługo podłączona do warszawskiej sieci ciepłowniczej. Firma Veolia juz w tym roku będzie prowadziła sieć od ul. 4 Czerwca do Kościoła Św. Rodziny aż do rejonu Dzieci Warszawy i Walerego Sławka. Mieszkańcy osiedla Niedźwiadek, niedawno podłączonego do sieci, płacą rachunki co najmniej o 30% niższe.


Walka o czyste powietrze

Ursus jest jedną z najbardziej zanieczyszczonych dzielnic Warszawy. Zlikwidowana już została baza MPO, przestał dymić komin Energetyki Ursus. Będzie utworzony pierwszy w Warszawie Ekopark.


Ursus został odkorkowany

W ostatnich latach Ursus stał się jedną z najlepiej skomunikowanych dzielnic Warszawy. Ten proces trwał kilka lat. Tutaj Burmistrz Krzemień zwrócił uwagę na uzyskanie pewnej ciągłości działania władz. Jeszcze niedawno do innych dzielnic można się było wydostać tylko Alejami Jerozolimskimi i ulicą Dźwigową we Włochach.


Nie wszystko zależy od nas

Niestety niewiele można zrobić w sprawie naprawy parkingu i podjazdów do „Arsusa” – teren jest własnością DPD. Także przebudowa i chodniki ulicy Traktorzystów muszą poczekać – będzie tam jeszcze przeprowadzanych kilka inwestycji, a jest to droga powiatowa, tak, jak m.in. ulice: Sosnkowskiego, Regulska czy Henryka Pobożnego. Nie mamy też wpływu na utrzymanie w należytym stanie terenów należących do PKP.

Wyremontowana będzie muszla koncertowa w Parku czechowickim – to koszt 120 tys. zł. Przewodniczący Linowski zaapelował o wyszukiwanie terenów na nowe inwestycje, dotyczące np. ochrony zdrowia, środowiska czy kultury i przestrzegł, że są to ostatnie chwile, kiedy w Ursusie są jeszcze jakieś grunty do wykorzystania na cele społeczne. Za kilka lat wszystko będzie własnością deweloperów, którzy chcą budować kolejne budynki mieszkalne.


Ożywiona dyskusja trwała przeszło trzy godziny.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 5/2017, 23 marca 2017 r.