DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook
DRODZY CZYTELNICY, MALI I DUZI :) PISZCIE DO NAS! - redakcja@mocnestrony.com.pl – O INTERESUJĄCYCH WYDARZENIACH, CIEKAWYCH ZJAWISKACH, SYTUACJACH, PRZYGODACH. W KOLEJNYM NUMERZE OPUBLIKUJEMY NAJCIEKAWSZE RELACJE!
W naszych bibliotekach (cz. 5)

To się czyta

Dzisiejszym odcinkiem kończymy nasz cykl o książkach cieszących się największym zainteresowaniem w bibliotekach z naszego obszaru. Na koniec przedstawiamy wybory czytelników korzystających z Gminnej Biblioteki Publicz­nej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie. Działa na terenie gminy Michałowice i pod swoimi skrzydłami ma blisko 7 tys. mieszkańców. W grudniu 2016 roku książnica obchodziła też swoje 70-lecie.


U dorosłych bibliotekarze zwracają uwagę na szczególne zainteresowanie trylogią Ałbeny Grabowskiej „Stulecie winnych”. W skład wchodzą: „Ci, którzy przeżyli”, „Ci, którzy walczyli”, „Ci, którzy wierzyli”. Pisarka (z wykształcenia lekarka) w „Stuleciu Winnych” stworzyła rodzinę – także postaci autentyczne – i osadziła akcję głównie w Brwinowie. Losy bohaterów trylogii rozgrywają się od czasów I. wojny światowej i epidemii grypy hiszpanki po lata 70. z Pruszkowem w tle. Chętnie pożyczana jest także obyczajowa „Tajemnica morskiej latarni” Santy Montefiore – osadzona w realiach Irlandii.


Przyciągają kryminały i filmowe adaptacje

Podobnie, jak w pozostałych bibliotekach, także tutaj rozchwytywane są kryminały Szwedki Camilii Läckberg pomimo tego, że pierwszy tom jej serii („Księżniczka z lodu”) ukazał się na polskim rynku już kilka lat temu, w 2009 roku. Warto dodać, że kilka jej książek zostało w Szwecji zekranizowanych. Ogromne rekordy popularności budzi także bestseller Pauli Hawkins „Dziewczyna z pociągu”. Polski przekład ukazał się rok temu, jednak dzięki filmowej wersji tego thrillera z października br. po książkę ustawiają się kolejki. Dobre recenzje wystawili Pauli inni mistrzowie tego gatunku, m.in. Stephen King, Tess Gerritsen czy Lisa Gardner. Czytelnicy, co zaobserwować można również w innych bibliotekach, chętnie sięgają po obyczajowe książki Nicholasa Sparksa. Szczególnie poczytna okazuje się „Jesienna miłość”, na podstawie której w 2002 roku powstał film „Szkoła uczuć”. Zekranizowanych zostało też kilka innych dzieł Sparksa.


Serie kuszą dzieci

Najmłodsi upodobali sobie serię „Mądra mysz”. Każdy tytuł w kwadratowym formacie odsłania kolejne obyczajowe opowiadania o przygodach Zuzi – rezolutnej dziewczynki, która towarzyszy rówieśnikom w ważnych w ich życiu momentach, takich jak pierwszy dzień w przedszkolu, narodziny rodzeństwa, czy pierwsza wizyta u lekarza. Dzięki Zuzi dzieci mają szansę wcześniej poznać i oswoić nieznane sytuacje. Wydawca (Media Rodzina) przygotował również na stronie internetowej scenariusze do zabaw z bohaterami serii (do pobrania za darmo). Podobnie, jak w innych placówkach opisywanych przez nas, także w Komorowie rekordy, zwłaszcza wśród dzieci w podstawówkach, biją książki szwedzkich autorów z cyklu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” – przypomnijmy: to tytuły zaczynające się od słowa „Tajemnica...”. Lasse i Maja to najlepsi przyjaciele, którzy chodzą do jednej klasy. Potrafią rozwiązać każdą zagadkę kryminalną. W niewielkim szwedzkim miasteczku Valleby posiadają swoje Biuro Detektywistyczne. Wiele niezwykłych zagadek tego miasteczka rozwiązać potrafi tylko ta para przyjaciół. Każda ujęta jest w osobnej książce. Kolejnym popularnym cyklem dla młodzieży okazuje się „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy” – fantasy amerykańskiego pisarza Ricka Riordana. We wszystkich częściach pojawiają się postaci znane z greckiej mitologii. Akcja rozkręca się z chwilą, gdy nastoletni Percy Jackson, współczesny amerykański chłopiec, odkrywa, że w rzeczywistości jest... synem greckiego boga Posejdona. Fani mają też do wyboru komiks. Przygody Percy’ego Jacksona również doczekały się ekranizacji.


Agnieszka Gorzkowska

MS 1/2017, 19 stycznia 2017 r.

 W naszych bibliotekach (cz. 4)


To się czyta... i ogląda

Dziś sprawdzamy popularność książek i multimediów wśród użytkowników 4 oddziałów Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim. To biblioteka publiczna pełniąca rolę biblioteki powiatowej dla powiatu warszawskiego zachodniego.

W Bibliotece Głównej (ul. Szkolna) w pierwszej dziesiątce najchętniej pożyczanych zbiorów wśród dorosłych i młodzieży znalazły się nie tylko książki ale i filmy.

Miejsca 1–3 zajmują filmy animowane dla całej rodziny: pełny przygód „Pan Peabody i Sherman” (2014), komediowy „W głowie się nie mieści” (2015) oraz „Wielka szóstka”, który został nagrodzony w roku 2015 Oscarem w kategorii najlepszy film animowany. Dzięsiątkę zamyka również film: „Hiszpanka” (2014) – akcja rozgrywa się u schyłku I wojny światowej. W tle opowiedziane są losy jednego z najsłynniejszych polskich pianistów i polityków Ignacego Jana Paderewskiego, który w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski.

Między czwartym a dziewiątym miejscem uplasowały się książki: „Cicha 5” (7 opowieści autorstwa 7 polskich popularnych pisarek), obyczajowa „Amelia” K. Michalak, szwedzki kryminał należący do tzw. Czarnej serii pt. „Czarny świt” R. Börjlind, polski kryminał „Do trzech razy Natalie” O. Rudnickiej, opowieść o przedwojennej polskiej wsi, wojnie, latach PRL-u i współczesności „Dygot” J. Małeckiego oraz fantastyka „Gra o tron” G.R.R. Martina.

Hity wśród najmłodszych

Dzieci i młodzież, poza filmami, które już wymieniliśmy, upodobały sobie w swoim oddziale przy ul. Szkolnej szczególnie… kilkukrotnie już wymienianą w naszym cyklu serię detektywistyczną Martina Widmarka.

W pierwszej dziesiątce aż 6 tytułów to książki należące do tej serii („Tajemnice...”: szafranu, wyścigu, diamentów, galopu, pływalni i urodzin). Pierwszą pozycję zajmuje jednak nie „Tajemnica...”, a komiks Star Wars dla młodzieży o tytule „Czystka”. Czwarte miejsce pod względem popularności należy do 1. część trylogii młodzieżowej V. Roth pt. „Niezgodna”. Na dziewiątce i dziesiątce uplasowały się kolejno: należąca do cyklu o Albercie książka szwedzkiej ilustratorki, pisarki i dziennikarki G. Bergström „Albert i Mika” oraz jedna z części serii Zimowe opowieści o zwierzętach z polskiego lasu pt. „Choinka pana borsuka” polskiej autorki U. Pitury. Wracając jeszcze do książek o Albercie: tłumaczone są na kilkadziesiąt języków. W Szwecji rozeszły się dotąd w przeszło dziewięciomilionowym nakładzie, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień.


W następnym odcinku zbadamy upodobania czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie.

(AG)
Perełki z filii Biblioteki Głównej


W Filii nr 1 w Józefowie w pierwszej dziesiątce znalazły się książki nie tylko dla dorosłych. Pierwsze miejsce zajmuje pozycja z edukacyjnej serii dla dzieci Czytam sobie Wydawnictwa Egmont pt. „Droga Mocy” (Star Wars). Kolejne pozycje zdominowały chętnie pożyczane przez panie współczesne powieści obyczajowe i historyczne Amerykanki J. Garwood: „Nagroda”, „Rewanż”, „Szmaragd”, „Nimfa”, „Tajemnica”, „Niewola”. Jej książki znalazły wśród bestsellerów New York Times.


Natomiast w Filii nr 2 w Święcicach na podium czytelniczych zainteresowań znalazł się kryminał „Diabli nadali” wymienianej już przez nas polskiej autorki Olgi Rudnickiej. Następne miejsca należą do lubianych przez kobiety polskich pisarek: K. Michalak („Spełnienia marzeń”), K. Mirek („Szczęśliwy dom”), G. Gargaś („Tylko ty”) oraz J. Miszczuk („Córki swoich matek”).

Szóste i siódme miejsce zdobywa popularna także w innych przedstawianych przez nas bibliotekach niemiecka autorka Ch. Link z tytułami „Dom sióstr” oraz „Echo winy”. Chętnie czytane są również kryminał „Fartowny pech” O. Rudnickiej oraz polska saga rodzinna „Matki, żony, czarownice” J. Miszczuk.

Dziesiątkę zamyka wymieniana już przy okazji innych bibliotek książka z serii dla dzieci o podróżniczce Neli „Nela na 3 kontynentach: podróże w nieznane”.


MS nr 8/2016, 24 listopada 2016
W naszych bibliotekach (cz. 3)

To się czyta

Zarówno w placówkach bibliotecznych Piastowa jak i Mi­chałowic królują kryminały. Dzieciom przypadła do gustu seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Dziś przyjrzymy się upodobaniom użytkowników Bi­blio­teki Publicznej im. W.J. Grabskie­go w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Poznajcie najpopularniejsze książki I półrocza 2016 roku.

W Bibliotece Głównej przy ul. Plutonu Torpedy na 1. miejscu znalazł się „Szum” polskiej pisarki i tłumaczki M. Tulli (Znak 2014). Książka głęboko przygnębiająca, osadzona w realiach socjalistycznej Warszawy, ukazująca powiązanie relacji rodzinnych z powojenną traumą. Kolejną pozycję zajmuje „Simona – opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” A. Kamińskiej (Wyd. Literackie, 2015). To biografia ostatniej Kossakówny – prawnuczki Juliusza i bratanicy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Magdaleny Samozwaniec. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Właśnie bliżej natury miała znaleźć to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi. Trzecie miejsce należy do wymienianej już w naszych odcinkach pisarki K. Bondy – największe zainteresowanie wzbudza jej kryminał z cyklu „Hubert Meyer” – „Tylko martwi nie kłamią” (Muza S.A., Warszawskie Wydawnictwo Literackie, 2015). Podobnie jak w Piastowie, również w Ursusie zainteresowanie wzbudza cykl kryminałów szwedzkich ujętych w „Czarnej serii” – najwięcej wypożyczeń zanotował Ch. Carlson z tytułem „Przed upadkiem” (Wydawnictwo Czarna Owca, 2015). Na piątej pozycji znów M. Tulli, tym razem z książką „Włoskie szpilki” (Wydawnictwo Nisza 2014).

W filiach dorośli sięgają po…

W Bibliotece Niedźwiadek (ul. Keniga) największą popularnością cieszy się powieść K. Zyskowskiej-Ignaciak „Ty jesteś moje imię” (Wyd. Filia, 2014). To biograficzna powieść o jednej z najpiękniejszych i najtragiczniejszych miłości w kręgach artystów – Barbary z Drapczyńskich, córki drukarza, i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety poległego w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego. Tuż za tą książką uplasowała się ponownie powieść z historią w tle: „Sisi – cesarzowa mimo woli” amerykańskiej pisarki Allison Pataki (Wyd. HarperCollins, 2015). W tym przypadku czytelników porwała opowieść o Sisi – księżniczce Bawarii, królowej Węgier i cesarzowej Austrii, jednej z najbardziej wpływowych i charyzmatycznych kobiet. Trójkę najbardziej poczytnych pozycji z tej filii zamyka „Dom na skraju”, czyli pierwsza część cyklu „Po sąsiedzku” K. Bulicz-Kasprzak (Prószyński Media, 2015) – powieści obyczajowej o codzienności kilku kobiet.

Na Gołąbkach w pierwszej piątce znajdziemy polskie powieści obyczajowe oraz znów... kryminały. Najwięcej wypożyczeń zanotował „Szczęśliwy dom” otwierający cykl „Jabłoniowy Sad” K. Mirek.Druga część również cieszy się zainteresowaniem – „Rodzinne sekrety” zajmują 4. pozycję (Wyd. Filia, 2015). Popularną obyczajową powieścią okazała się „Czas pokaże” A. Ficner-Ogonowskiej (Instytut Wyd. „Znak”, 2015). Wśród kryminałów znów wygrywają te spod pióra wspomnianych już autorek: K. Puzyńskiej („Utopce”, Prószyński Media, 2015) oraz K. Bondy („Okularnik”, Muza S.A., Warszawskie Wydawnictwo Literackie, 2015)

Dzieci to uwielbiają

Śledząc wyniki ze wszystkich placówek bibliotecznych na terenie Ursusa od razu rzuca się w oczy popularność lektur: „Kubuś Puchatek” A.A. Milne, „Karolcia”, M. Krüger, „Kłamczucha” M. Musierowicz, „Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewis, „Hobbit czyli Tam i z Powrotem” J.R.R. Tolkien. Poza „obowiązkowymi” książkami najmłodsi użytkownicy sięgają chętnie po „W przedszkolu”, „Dźwig Darka” oraz „Radiowóz policjanta” – wszystkie wg pomysłu N. Bélineau tworzą serię „Obrazki dla maluchów” . Seria została trzykrotnie nagrodzona I miejscem w plebiscycie „Najlepszy produkt dla dziecka” organizowanym przez miesięcznik „Dziecko”. Chętnie czytana jest też „Kicia Kocia na placu zabaw” (tekst i ilustracje A. Głowińska) oraz książki wspominanego już przez nas w poprzednich odcinkach Martina Widmarka, który stworzył cykl detektywistyczny dla dzieci (najpopularniejsza w Ursusie jest „Tajemnica złota”). Podobne zainteresowanie wzbudzają przygody, również już przez nas opisywanej jedenastoletniej podrożniczki – „Nela na tropie przygód”.

W następnym numerze zajrzymy do Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim – powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu warszawskiego zachodniego. (AG)

MS nr 6/2016


W naszych bibliotekach (cz. 2)

To się czyta


W poprzednim wydaniu Mocnych Stron sprawdzaliśmy, jakie tytuły wzbudzają największe zainteresowanie w placówkach bibliotecznych na terenie miasta Piastowa. Dziś, w drugiej części naszego cyklu, zabieramy Państwa do Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice – służy ona użytkownikom od 1953 roku, czyli już ponad 60 lat.


Zauważamy pewne czytelnicze trendy. Podobnie do kryminalnych upodobań czytelników piastowskich bibliotek, na 1. miejscu według wskazań bibliotekarek z Michałowic znalazła się… Katarzyna Bonda z tytułem „Florystka”. Oczywiście, inne jej tytuły są równie chętnie wypożyczane. Z innych, cieszących się popularnością książek dla dorosłych wymieniona została „Ekspozycja” Remigiusza Mroza - tom zapoczątkowujący trylogię sensacyjną. Autor cieszy się powodzeniem w Michałowicach a co ciekawe, spod jego pióra powstają różne gatunki: kryminały, powieści historyczne a nawet… science fiction. Panie chętnie sięgają po „lżejsze” tematycznie i gatunkowo książki: „Córkę pszczelarza” S. Montefiore, „Sektę egoistów” E. E. Schmitta. Pierwszą piątkę zamyka znów książka zgłębiająca psychikę morderców ale i tajniki medycyny sądowej – „Umrzeć po raz drugi” T. Gerritsen (wydana w ub. roku).


Półki z literaturą popularno-naukową

Dostaliśmy też listę najchętniej pożyczanych tytułów z półek z literaturą popularno-naukową. Tutaj, w pierwszej trójce, znalazły się kolejno: „Najbogatsze” S. Kopra, „Życie na pełnej petardzie” śp. Ks. J. Kaczkowskiego oraz „Nienachalna z urody” o śp. M. Czubaszek. Bibliotekarki z Michałowic zwracają uwagę, że równie poczytne są pozostałe książki wymienionej trójki autorów. Znane osoby, które już odeszły, jeszcze bardziej wzbudzają zainteresowanie czytelników. Warto też zwrócić uwagę na popularność książek historyka Sławomira Kopra – od kilku lat rozbudzają pasję wokół historii II Rzeczypospolitej oraz PRL. Wszystko dzięki temu, że autor unika dat, ciężkich faktów, a skupia się na na skandalach i ciekawostkach z życia prywatnego polskich elit. W listopadzie 2013 r. został nawet odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii w społeczeństwie, a w listopadzie 2015 r. odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Dzieci sięgają po...

Półki z literaturą piękną dla dzieci i młodzieży skupiają uwagę wśród młodszych czytelników na podobnych tytułach, jak w Piastowie. Znów zwycięża seria „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Kolejnym cyklem chętnie pożyczanym są książki dla przedszkolaków o przygodach Basi autorstwa Z. Staneckiej i Marianny Oklejak. Na 3. pozycji bibliotekarki wymieniają serię o tajnej organizacji „Cherub” R. Muchamore.

Hity z filii

W filii w Nowej Wsi dorośli sięgają chętnie po tomy fantastyki „Pan Lodowego Ogrodu” J. Grzędowicza.

W tej placówce popularnością cieszy się także R. Mróz – szczególnie z thrillerem prawniczym „Kasacja”. Trzecie miejsce należy do losów rodzin Oliverów i Warwicków opisanych w sadze „Róże” L. Meacham. Dział popularno-naukowy zdominowały: „Odnalezieni” A. Kamińskiej, „Nienachalna z urody” oraz 16 opowieści o kobietach z antykomunistycznego podziemia czyli „Dziewczyny wyklęte” Sz. Nowaka. Wracając do beletrystyki, nie możemy pominąć upodobań dzieci. W filii wypożyczają najchętniej książki z serii „Pięciu królestw” B. Mulla. Powodzenie mają również książki polskich autorek pt.: „Wyczyny Bartka Koniczyny” znanej psycholożki rodzinnej D. Zawadzkiej oraz „Sto nóg stonogi Fruzi” A. Horubały.

W następnym numerze zajrzymy do Biblioteki Publicznej im. W. J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.


Agnieszka Gorzkowska


Cud... i co się potem działo

Lekturę „Cudownej” Piotra Nesterowicza zaczęłam od siedmiu stron bibliografii, co utwierdziło mnie w przekonaniu, że reporter włożył w napisanie książki naprawdę mnóstwo pracy i chyba grzechem byłoby jej nie przeczytać. To nie jedyny powód, dla którego zachęcam Czytelników do sięgnięcia po ten reportaż wydany w ramach „Serii reporterskiej” pod koniec 2014 r. przez Wydawnictwo Dowody na istnienie. Sam Mariusz Szczygieł z zazdrością napisał w recenzji okładkowej – Dlaczego nie ja napisałem tę książkę?

Nesterowicz odtwarza z niezwykłą precyzją historię objawienia się Matki Boskiej czternastoletniej Jadwidze Jakubowskiej, mającego miejsce na łące w Zabłudowie niedaleko Białegostoku w 1965 r. Z jednej strony – ukazane zostaje uwielbienie dla Jadwigi, tłumy pielgrzymów pod oknami jej domu w miejscu objawień, z drugiej – obraz społeczności: budzącą się zazdrość, towarzyszące Jadwidze przez późniejsze lata przezwiska („Cudowna”, „Matka Boska Jakubowska” itp.). Dochodzą kłótnie sąsiadów z rodziną Jadwigi, oskarżenia o bogacenie się na objawieniu i osądy, że całe to „objawienie” to zwykłe oszustwo. Rónocześnie walkę z cudem toczy komunistyczna władza – reporter przedstawia rozmaite próby zatarcia i wyciszenia wydarzeń z zabłudowskiej łąki. Z cudem zaczynają mieć problem nawet księża tamtejszej parafii...

Wydawałoby się, że cud pomoże Jadwidze Jakubowskiej w życiu. Historia pokazuje jednak coś zupełnie innego. Jadwiga całe życie chorowała, aż 7 razy leżała w szpitalu, w tym raz w stanie śmierci klinicznej. Opuściła zakon. Nie udało jej się małżeństwo. Mimo to na końcu książki wyznaje reporterowi: – Nie żałuję, że miałam objawienie, gdybym nawet wiedziała naprzód, co się będzie działo, to i tak bym tego chciała. Właśnie przede wszystkim o tym, „co się potem działo” jest ta książka. Nikt nigdy by nie przypuszczał, że cztery objawienia sprzed 50. lat, przez długi czas gromadzące tłumy wiernych, do dziś wzbudzają wrogość i tak wiele sprzecznych opinii. Ma się nawet wrażenie, że całą atmosferę „cudowności” zniszczyli ci sami świadkowie, do których kilka lat temu dotarł Nesterowicz (w reportażu cytuje ich liczne wypowiedzi).

To książka dla wierzących i niewierzących. Piękne, że cała ta historia opowiedziana zostaje bez oceniania zarówno samych cudownych zdarzeń, jak i wszystkich osób z nimi związanych. Nesterowicz do ostatniej strony nie zajmuje żadnego stanowiska. Reportaż na pewno nie podsyca wrogich nastrojów w, i tak już skłóconym, narodzie. I to go wyróżnia spośród kilku innych reportaży dotyczących tematyki religijnej w Polsce. „Cudowna” doczekała się w 2015 r. Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego przyznanej przez Prezydenta Białegostoku. Była też nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki oraz do Literackiej Nagrody Nike.


Agnieszka Gorzkowska

W naszych bibliotekach (cz. 1)

To się czyta


Wakacje to czas, kiedy w końcu jest więcej czasu… choćby na czytanie. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie tytuły wzbudziły największe zainteresowanie w tym czasie w placówkach bibliotecznych na terenie Piastowa, Michałowic oraz Ursusa. Dziś pierwsza część: zaglądamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piastowie.

Dorośli Czytelnicy

W piastowskiej Bibliotece Głównej czytelnicy, jak wynika z systemu bibliotecznego „Mateusz”, najchętniej wypożyczają kryminał pt. „Okularnik” Katarzyny Bondy.

Bibliotekarki zwracają uwagę, że równie chętnie użytkownicy zapisują się w kolejkach na inne książki tej autorki. Powieść kryminalna zdecydowanie jest na topie, co pokazują statystyki największych polskich księgarni. Nic dziwnego, że popularnością w Piastowie cieszą się tytuły tworzące tzw. „Czarną serię”. Dzięki tej serii do równie poczytnych autorów kryminałów należą Szwedzi, m.in.: Håkan Nesser, Camilla Läckberg czy Liza Marklund.

Idąc tym tropem okazuje się, że długie kolejki ustawiają się także do innych książek opisujących świat przestępców. Chodzi o serię wywiadów Artura Górskiego z byłym przestępcą o pseudonimie „Masa”. Co ciekawe, wśród trójki najlepiej zarabiających autorów w 2016 roku znaleźli się właśnie Jarosław Sokołowski, Katarzyna Bonda oraz Artur Górski. Jak ustalił nowy periodyk „Bez cenzury”, dochody z pisania trójki wymienionych twórców przekroczyły w 2015 roku magiczny milion złotych.

Czytelniczki w Piastowie interesują też książki ukazujące trudne życie kobiet, szczególnie muzułmanek. W rankingu najlepiej pożyczanych znalazł się tytuł „Wybór Jasminy” – to prawdziwa, wstrząsająca opowieść kobiety, która jako jedyna odważyła się zrelacjonować amerykańskiej dziennikarce swoje tragiczne doświadczenia seksualnej niewolnicy podczas agresji Iraku na Kuwejt w 1990 roku.

Co najchętniej wypożyczają młodzi czytelnicy

Wśród młodych czytelników zapanowała moda na przygody ujęte w cyklu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” – dzieci rezerwują kolejne „Tajemnice…”, z których w czołówce znalazła się „Tajemnica mumii”. Równie chętnie wypożyczane są tytuły z serii o Neli – małej reporterce (na temat Neli pisaliśmy w 2 numerze „MS” w materiale Z Nelą nie ma nudy) jak również „Czytam sobie” – książeczki podzielone na 3 poziomy ze względu na stopień zaawansowania w czytaniu.
W następnym numerze zajrzymy do Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice.

Agnieszka Gorzkowska