DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS. Realizacja pomysłu na szkolenie seniorów

 

Bezpieczny Senior Na Rowerze

 

W ramach cotygodniowych czwartkowych spotkań Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskie­go w Ursusie w sali kinowej Centrum Kultury ARSUS odbyły się zajęcia teoretyczne na temat zasad ruchu drogowego oraz z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spośród seniorów biorących udział w teście na temat przepisów ruchu drogowego, zachowań na drodze i udzielania pierwszej pomocy rozlosowano atrakcyjne nagrody.NA ZDJĘCIU PIERWSZYM (od lewej): sala wypełniona zainteresowanymi tematem wykładu seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie,
NA ZDJĘCIU DRUGIM: na scenie stoją (od lewej): Waldemar Przeździęk – z-ca Dyrektora WORD w Warszawie, Lucyna Wasilewska – prezes Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie oraz Aleksander Zblewski – kierow-ik Zespołu Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Ursus.
TRZECIE ZDJĘCIE:egzaminator z WORD (Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego) w Warszawie – Rafał Grodzicki – podczas wykładu w OK ARSUS na temat zasad ruchu drogowego. Za nim na scenie – rower – jedna z nagród dla seniorów.
 

Fot. Agnieszka Gorzkowska

– Po naszej inicjatywie zbudowania w dzielnicy Miasteczka Ruchu Drogowego [ul. Sosnkowskiego 10 w Dzielnicy Ursus – przyp. aut.] zawarliśmy kilka lat temu z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie umowę o wzajemnym wsparciu i współpracy na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ubiegłym roku, podczas jednego ze spotkań w ramach dni otwartych w naszym Miasteczku Ruchu Drogowego, wymyśliliśmy, że dobrze byłoby zorganizować coś z myślą o seniorach. Dziś zbieramy owoce tej współpracy – tłumaczył Aleksander Zblewski, Kierownik Zespołu Delegatury Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Ursus.

Dzięki tej inicjatywie o nazwie „Bezpieczny Senior Na Rowerze”, w ramach cotygodniowych spotkań Towarzystwa Uniwersyte­tu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie w sali kinowej Centrum Kultury ARSUS odbyły się zajęcia teoretyczne na temat zasad ruchu drogowego oraz zajęcia teoretyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Lucyna Wasilewska, prezes Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie, podkreśliła, że to wyjątkowe, pierwsze spotkanie o takiej tematyce. W podobnym gronie omawiane były np. problemy przestępstw za pomocą metody „na wnuczka”. Do dyspozycji seniorów obecni byli Waldemar Przeździęk (z-ca Dyrektora WORD w Warszawie), Aleksander Zblewski oraz egzaminatorzy z WORD z zakresu prawa jazdy, jak również strażacy oraz policjanci.

 

Smutne statystyki

W pierwszej części spotkania seniorzy wysłuchali wykładu na temat zasad ruchu drogowego. Wykład wzbogacony był o autentyczne nagrania wypadków drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów. Prowadzący Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie przytoczył smutne dane statystyczne.

W 2016 roku na świecie na drogach zginęło 1 mln 300 tys. osób. Oznacza to, że co 24 sekundy na drodze ginie 1 osoba. Ponad 50 mln osób zostało rannych. Z danych Głównej Komendy Policji za 2016 rok wynika, że w Polsce w ub. roku na drogach zginęło 3026 osób (8 osób dziennie), a rannych zostało 40 tys. Jeszcze 10 lat temu życie na drogach traciło aż 15 osób dziennie. 

W Europie jesteśmy na szarym końcu, choć budujemy coraz lepsze drogi i pojazdy – podkreślał Rafał Grodzicki. Co więcej, 150 tys. kierowcom zatrzymano prawa jazdy. Przejścia dla pieszych prowadzący ocenił jako jedne z najniebezpieczniejszych miejsc w naszym kraju i porównał do okrutnej rwącej rzeki. Przy potrąceniach, w sytuacji, gdy pojazd rozwinie prędkość do 60 km na godz., przeżyje – statystycznie rzecz ujmując – tylko 1,5 osoby.

Jak czytamy na stronie Urzędu Dzielnicy Ursus – do tendencji, które niepokoją władze dzielnicy, należy problem narastającej liczby wykroczeń właśnie w ruchu drogowym. W wyniku ogromnego przyrostu liczby samochodów kierowcy w Ursusie dopuścili się w ubiegłym roku aż 5261 wykroczeń.

 

Zajęcia praktyczne

Podczas drugiej części spotkania seniorzy poszerzali wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Praktyczne wskazówki zaprezentowali ratownicy medyczni. Po wykładach uczestnicy mogli osobiście porozmawiać i znaleźć porady u prowadzących. Rozdane zostały również odblaski.

 

Agnieszka Gorzkowska

MS 7/2017, 27 kwietnia 2017

SOBOTA. Szkolenia, konsultacje i uhonorowanie zwycięzców

Mimo zimna, w Miasteczku Ruchu Drogowego przy Szkole Podstawowej Nr 14, w sobotni poranek 22 kwietnia stawiło się prawie 30 seniorów z rowerami. Na miejscu czekał specjalista z WORD-u, który bezpłatnie serwisował rowery uczestników imprezy, smarował, ustawiał hamulce. Oznakowanych zostało 10 rowerów. Odbyło się praktyczne szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Policjanci z komisariatu w Ursusie z komendantem kom. Waldemarem Przydatkiem na czele udzielali konsultacji z zakresu ruchu drogowego i z tematów pokrewnych. Hitem dnia był test z przepisów ruchu drogowego, zachowań na drodze i udzielania pierwszej pomocy.

I miejsce wśród pań zdobyła Irena Krysińska, za co została wyróżniona pięknym, białym rowerem, na II miejscu była Janina Burakowska, która odjechała do domu w nowym kasku, a apteczkę rowerową za uzyskanie III miejsca otrzymała Zdzisława Prędka.

Pani Irena – zwyciężczyni – dużo jeździ na rowerze, często odwiedzając na nim dzieci i wnuki. Zdradziła nam, że w teście pomogło jej posiadanie od wielu lat prawa jazdy kat. B.

W klasyfikacji męskiej I miejsce i nowy rower zdobył Jerzy Paul, na II miejscu znalazł się Ireneusz Domański, a na III – Jan Woliński. Pan Jerzy rocznie przejeżdża na rowerze ok. 2700 km. Składają się na to przede wszystkim 60–80 kilometrowe wycieczki turystyczno-krajoznawcze.

Wszyscy uczestnicy otrzymali kamizelki odblaskowe i światełka do rowerów.

Organizatorami pierwszej takiej akcji skierowanej do seniorów byli: Delegatura Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Dzielnicy Ursus, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego i ursuski Uniwersytet III Wieku z niezawodną prezeską – Lucyną Wasilewską. We wręczaniu nagród uczestniczyli również zastępca burmistrza Ursusa Wiesław Krzemień i przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Wanda Kopcińska. Naczelnik Delegatury Biura Bezpieczeństwa Aleksander Zblewski obiecał, że takie imprezy będą kontynuowane. – To pierwsza, ale pewnie nie ostatnia edycja przedsięwzięcia. Powtórkę chcielibyśmy zrobić jesienią, a jeśli będzie zapotrzebowanie, takie spotkania będą cykliczne.

Seniorzy w doskonałych humorach pomknęli do domów na rowerach.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 7/2017, 27 kwietnia 2017