DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook
Kolejne wydanie Nr 12(41)
28 czerwca 2018 

URSUS. Niezwykłe Walentynki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w „Arsusie”


Alina Małachowska i Ireneusz Barski Zasłużeni dla kultury polskiej


To było szczególne spotkanie Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ursusie. Oprócz wykładu o sercu, koncertu i pączków – gwoździem programu było wręczenie dwóch odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Czwartkowe spotkanie (15 lutego 2018 r.) Uniwersytetu Trzeciego Wieku w sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Arsus” miało niezwykły przebieg. Złożyło się na to kilka przyczyn. Ponieważ dzień wcześniej przypadały „Walentynki”, a święto zakochanych to przeżycia „sercowe”, wykład o sercu – co prawda w kontekście medycznym (Inwazyjne leczenie chorób serca) – wygłosił wybitny kardiolog prof. Witold Rużyłło. Tuż po wykładzie, niespodziewanie dla większości zebranych, zaproszono na scenę Alinę Małachowską i Ireneusza Barskiego. Tu odbyło się podniosłe wręczenie tym wybitnym mieszkańcom Ursusa odznak „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaki wręczali zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursus: Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik oraz Dyrektor Arsusa – Bogusław Łopuszyński i Prezes TUTW w Ursusie – Lucyna Wasilewska. O odznaczenia wnioskował Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński i jego też Minister upoważnił do wręczenia medali. Cała sala pełną piersią zaśpiewała uhonorowanym „100 lat”. Bardzo wzruszona Alina Małachowska podziękowała wielu osobom, które spotkała na swojej drodze, a które przyczyniły się do jej sukcesów.

Kolejnym punktem programu był walentynkowy koncert chóru „Viva Musica” pod kierownictwem odznaczonej Aliny Małachowskiej. Znane piosenki o miłości z okresu międzywojennego oraz, m.in. z repertuaru Sławy Przybylskiej i Marii Koterbskiej zaprezentowali soliści Zuzanna Skalska i Tadeusz Drągowski, Elżbieta Chojecka i Mirosława Szymanowska z towarzyszeniem całego chóru. Gwiazdą koncertu była oczywiście Alina Małachowska, która przepięknie śpiewała piosenki Edith Piaf i swojego autorstwa. Koncert profesjonalnie poprowadził Michał Adamczyk. Na koniec zebrani udali się na pączki i „pogaduchy”.

Tekst i zdjęcie Jacek Sulewski

MS 4/2018, 22 lutego 2018Alina Małachowska od ponad 20. lat propaguje polską kulturę w wielu krajach i czynnie uczestniczy w jej tworzeniu. Od roku 1994 brała aktywny udział w życiu polonijnym na Łotwie przy Związku Polaków na Łotwie (ZPnŁ „Promień”), gdzie jej rodzice (rdzenni Polacy) zamieszkali po II wojnie światowej. Jest magistrem pedagogiki muzycznej, bakalaureatem psychologii, pedagogiem, dyrygentem, wokalistką, pianistą, kompozytorem. Od roku 2000 rozpoczęła współpracę z Teatrem Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego jako kierownik muzyczny. Od roku 2010 pracuje w Artystycznym Domu Animacji – filii Domu Kultury „Włochy”, gdzie ma liczne grono utalentowanych uczniów – laureatów ponad 100 festiwali piosenki o zasięgu nawet międzynarodowym i ogólnopolskim. Od roku 2014 aktywnie uczestniczy w wydarzeniach artystycznych Domu Kultury „Kolorowa”, gdzie sprawdziła się jako profesjonalna, doświadczona, odpowiedzialna, organizatorka koncertów tematycznych. Jako wokalistka wzięła udział w wielu koncertach w Polsce, USA, Kanadzie, Czechach, Niemczech, na Łotwie i Litwie.


***

Ireneusz Barski – fotoreporter, dziennikarz, instruktor fotografii i animator kultury. Wielki człowiek Ursusa. Od ponad pół wieku znany jako doskonały fotograf, ale również członek Orkiestry Dętej „ZM” Ursus i big-bandu w „Pałacyku” w Pruszkowie, grafik, malarz oraz działacz podziemnej „Solidarności”, internowany w więzieniu w Białołęce. Od 1972 roku pracował jako instruktor filmu i fotografii w Domach Kultury Ursusa, Włoch i Ochoty. Instruktor Kat. „S” Amatorskiego Ruchu Artystycznego, dyplomowany Mistrz w zawodzie fotografa, od 1976 r. członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Członek Klubu Fotografii Prasowej przy SDP. Autor unikalnych zdjęć z historii Ursusa i Zakładów Mechanicznych. Najdoskonalszy dokumentalista Ursusa od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do dziś. Związany ze wszystkimi instytucjami kultury w dzielnicy.