DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Alergia u psa i kota


Wiosna w pełni, a właściwie lato za pasem. Kwitną rośliny, słońce nas rozpieszcza, i w związku z powyższym chcę dziś Państwu przybliżyć problem, z którym często spotykam się w swojej pracy.

Alergia na alergeny środowiskowe i związana z tym choroba pn. Atopowe zapalenie skóry psów i Syndrom atopowy kotów. Blisko 15% psów i kotów boryka się z tym problemem, są to schorzenia, które ostatnio zdominowały inne choroby alergiczne. Na chwilę obecną, nie mamy wiedzy, jaki gen jest odpowiedzialny za rozwój choroby, natomiast wiemy, że u psów występuje skłonność do dziedziczenia. Największym problemem pupili , których dotknęła  ta choroba, jest jej przewlekły i nawrotowy charakter (czyli zmaga się z tym schorzeniem do końca życia). Głównym i najbardziej męczącym objawem jest świąd, który doprowadza do powstawania wyłysień, uszkodzeń skóry, a w konsekwencji do różnego rodzaju powikłań bakteryjnych i drożdżakowych.

No dobrze, ale co tą są te alergeny środowiskowe, które tak utrudniają naszym czworonożnym przyjaciołom życie? Alergeny są białkami i glikoproteinami,  najczęściej są to roztocza kurzu domowego, wśród nich najczęściej występującym jest „Skórnożarłaczek skryty”. Również roztocza magazynowe dosyć często doskwierają zwierzakom. Roztocza te spotkać można najczęściej w produktach mącznych, pieczywie, w suchych karmach dla zwierząt, a także w niektórych rodzajach sera. Przynosimy je najczęściej z zakupami. Wśród alergenów sezonowych najczęściej uczulające są pyłki drzew takich jak brzoza, wierzba, jesion, dąb, topola.  Należy też pamiętać o pchłach, które również są częstym powodem występowania alergii, w tym przypadku uczulają odchody i ślina. Zdarzają się pacjenci, którzy uczuleni są na kilka alergenów równocześnie, zarówno sezonowych jak i całorocznych. Psiaki i kociaki uczulone na roztocza i pchły mają objawy przez cały rok, co można czasami mylnie interpretować jako objaw alergii pokarmowej. Natomiast uczulone na pyłki , często wykazują sezonowość objawów. No właśnie jak rozpoznać te uciążliwe dla Naszych czworonogów schorzenie? Tak jak pisałem wcześniej najczęstszym objawem jest świąd, który  manifestuje się: drapaniem, lizaniem i gryzieniem łap oraz tarzaniem się. Dochodzi do wyłysień, występują nawracające zapalenia uszu, skóra jest zaczerwieniona – szczególnie pod pachami i w pachwinach. Ma nieprzyjemny zapach, dochodzi do powstawania ran w wyniku samookaleczeń podczas drapania. Doprowadza to  do zakażenia bakteryjnego i grzybiczego skóry. Jak sobie  radzić z tym problemem? Obecnie medycyna weterynaryjna dysponuje ogromnym wachlarzem narzędzi diagnostycznych. W Przychodni  Dla Psa i Kota pracują lekarze weterynarii posiadający aktualną wiedzę z dziedziny dermatologii weterynaryjnej.

lek. wet. Rafał Skwarski

specjalista chorób psów i kotów

MS 11/2017, 22 czerwca 2017