DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

70 lat Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim

Wizja na nowe lata


Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim rozpoczęła działalność w 1948 roku. W ciągu siedemdziesięciu lat swojej historii przechodziła różne koleje losu. Dzisiaj, jako samodzielna instytucja kultury, realizuje cele statutowe poprzez trzy placówki – w siedzibie głównej w Ożarowie Mazowieckim, gdzie prowadzona jest wypożyczalnia dla dorosłych i wyspecjalizowany oddział dla dzieci, Filię Nr 1 w Józefowie i Filię Nr 2 w Święcicach.

Pełnimy również funkcję powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu warszawskiego zachodniego, otaczając pomocą i opieką merytoryczną biblioteki z terenu. Z roku na rok systematycznie rośnie liczba naszych użytkowników, rosną i zmieniają się także ich oczekiwania. Coraz bogatsza oferta wydarzeń kulturalnych i literackich, zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz rozrastający się księgozbiór sprawiają, iż myślimy o nowej przestrzeni i usługach dla mieszkańców.

W roku 70-lecia naszej Biblioteki, oprócz uczczenia jej historii, chcemy zająć się przyszłością naszej instytucji. Marzymy o nowoczesnej, otwartej dla wszystkich placówce i namawiamy Państwa do tego, abyście marzyli razem z nami i wymyślili sobie wspaniałą bibliotekę! Co najmniej na kolejne 70 lat! Zapraszamy do obchodów jubileuszu Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim pod hasłem „wizja na nowe lata”. Zapraszamy do snucia marzeń.

Jak to zrobić? Po pierwsze, prosimy wiosną wypatrywać w mieście wystawy ulicznej pod nazwą „Stać nas na to!” z wnętrzami bibliotek z podobnych do Ożarowa miejscowości. Biblioteki te, naszym zdaniem, są wzorem pod względem rozwiązań architektonicznych, aran­żacji przestrzeni i usług. Liczymy, że wystawa obudzi Państwa wyobraźnię i zaprowadzi do naszej strony www.wizjananowelata.pl – gdzie można będzie zamieszczać opisy swoich wymarzonych wnętrz. W bibliotekach są kawiarnie, miejsca do cichej pracy, sale multimedialne i regionalne, a nawet fontanny i hamaki. Gdy opiszą Państwo takie marzenie na stronie, rysownik stworzy na jego podstawie szkic architektoniczny, który wejdzie do naszego zbioru życzeń.

To propozycja dla młodzieży i dorosłych, dzieci natomiast zachęcamy od razu do marzeń rysunkowych. Ogłosiliśmy właśnie konkurs, w którym przedszkolaki i uczniowie młodszych klas szkół podstawowych mogą popuścić wodze fantazji. Szczegółowy regulamin konkursu „Biblioteka moich marzeń” znajdziecie Państwo na stronie www.biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl. A w skrócie: prace wykonane dowolną techniką plastyczną, na kartce formatu A3 lub A4, składamy w siedzibach ożarowskich bibliotek do dnia 23 kwietnia. Prace muszą być podpisane i zaopatrzone w wymagane zgody opiekunów prawnych.

Całość programu zakończy wystawa rysunków i szkiców oraz debata, podczas której przemyślimy zgromadzone pomysły. Po takiej sesji, będziemy znać Państwa oczekiwanie i na ich podstawie stworzymy wizję nowoczesnej biblioteki.

Zapraszamy! Do zobaczenia na www.wizjananowelata.pl, przy wystawie „Stać nas na to!” i oczywiście w bibliotece. Przy okazji – za tegoroczne, okolicznościowe i wyjątkowe logo naszej biblioteki dziękujemy panu Marcelemu Szczepkowi.

Elżbieta Paderewska – Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim
MS 7/2018, 12 kwietnia 2018

Z życia ożarowskiej biblioteki


Noc sów, Czytanie na trawie, spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, szkolenia dla seniorów, koncert Janka Traczyka, spotkanie z piosenkami Kabaretu Starszych Panów to tylko niektóre z propozycji jakie w kwietniu przygotowała dla mieszkańców Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim.

Marcowa edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Noc sów spotkała się z dużym zainteresowaniem, dlatego zaplanowaliśmy kolejne spotkanie 21 kwietnia. Jako Biblioteka Przyjazna Zwierzętom chętnie włączamy się w działania lokalnej Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość” i tak samo chętnie gościmy w naszych progach przyrodnika – pana Marka Kowalskiego z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. Ożarowska Noc Sów, przygotowana w takiej właśnie współpracy, zakończyła się sukcesem. Po obejrzeniu filmu, przygotowanego przez Stowarzyszenie „Ptaki Polskie” oraz prezentacji pana Marka, wyruszyliśmy do parku w Duchnicach, następnie do parku w Ołtarzewie. Najbardziej wytrwali zostali nagrodzeni – udało im się usłyszeć pohukiwanie uszatki zwyczajnej.

Kolejny miesiąc trwają działania skierowane do dzieci, sfinansowane dzięki grantowi Fundacji BGK „Na dobry początek!”. Projekt nosi nazwę „Czytanie na trawie – rodzinne spotkania z książką”, czytaliśmy, bawiliśmy się, oraz rysowaliśmy już w gościnnych progach Filii Przedszkola Publicznego nr 1 oraz w Szkole Podstawowej w Duchnicach. Placówki otrzymały książki i audiobooki, które wzbogacą ich zbiory i posłużą przedszkolakóm i uczniom. W kwietniu planujemy czytanie w Józefowie, przy ul. Fabrycznej 15 – w soboty, 14 i 28 w godzinach 10.00–12.00, na terenie parku, obok Filii Biblioteki Publicznej i Domu Kultury „Uśmiech”. Zapraszamy!

Dorosłych zapraszamy na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, w ramach którego odbywają się spotkania z cyklu „Książka z autografem”. Tym razem z Małgorzatą Sambor-Cao – w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim przy ul. Szkolnej 2, 25 kwietnia 2018 r. o godzinie 18.00. Bohaterka spotkania z wykształcenia jest matematykiem, a swoim życiem nieustannie udowadnia, że jeśli znajdzie się w sobie odwagę, to można naprawdę wiele, a najboleśniejsze porażki mogą stać się inspiracją w drodze do sukcesu. Cykl literacki „Sapere aude” budzi silne emocje. To książka, która żyje nawet wtedy, gdy już odłoży się ją na półkę.

Seniorów zapraszamy do udziału w projekcie „O finansach w bibliotece”, przygotowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w ramach którego użytkownicy bibliotek z całej Polski, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia (wraz z towarzyszącymi im osobami w wieku 35+), będą mogli skorzystać z kursów z zakresu edukacji ekonomicznej. Podczas spotkań dowiemy się jak: racjonalnie gospodarować domowym budżetem, korzystać z bankowości internetowej itd. Zapisy: /22/722-12-65 lub e-mail biblioteka@ozarow-mazowiecki.pl.

Wśród nadchodzących jest również koncert Janka Traczyka oraz o spotkanie z piosenkami Kabaretu Starszych Panów w wykonaniu Artura Gotza.

Ponadto 23 kwietnia będzie można nas spotkać na ulicach Ożarowa Mazowieckiego podczas ogólnopolskiego happeningu „Książka i Róża”.

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia nas na Facebook’u i stronie www.biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl.Do zobaczenia!

Ewa Sobieraj

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim

MS 7/2018, 12 kwietnia 2018