DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

150 lat pałacu w Duchnicach

W czerwcu 2017 r. na terenie majątku w Duchnicach przy ul. Ożarowskiej 47 odbyły się obchody 150-lecia istnienia Pałacu w Duchnicach, jednego z najstarszych zabytkowych obiektów na terenie Gminy Ożarów Mazowiecki.

Majątek w Duchnicach kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Wiadomo, że od 1820 roku należał do Antoniego Szamockiego. Kolejnymi właścicielami były m.in. rody Stanzlów, Duczyńskich, Henryk Klawe, rodzina Derszów, którzy w 1935 r. sprzedali duchnickie dobra Marii Dunajewskiej z domu Gałczyńskiej. Od 1948 r. właścicielką była Jadwiga Modrzejewska, która w 1976 r. sprzedała część ziemi. Modrzejewska  przez 40 lat parterową część pałacu udostępniała na przedszkole. W 2006 r., po jej śmierci, pałac stał się własnością jej bratanic – Marii i Doroty Gałczyńskich.

Pałac z Aleją Lipową

Pałac o łącznej powierzchni 1470 m2 został wybudowany w 1867 roku według projektu Stanisława Kierbedzia, posiada charakter neorenesansowej willi w stylu włoskim. Murowany z cegły, otynkowany i podpiwniczony. W  budynku zachowały się kominki i  piece kaflowe. Ponieważ był wielokrotnie remontowany, zanikły pewne elementy stylowe. Park krajobrazowy o powierzchni 1,46 ha powstał prawdopodobnie równocześnie z budową pałacu. Pierwotny kształt parku był regularny z dwiema osiami widokowymi, dziś jego duża część została wykarczowana i jest użytkowana jako pole uprawne. Zachowało się kilka pomnikowych drzew, m.in. blisko dwustuletni dąb szypułkowy Antoni o obwodzie pnia ponad 5 metrów. Tym imieniem dąb został nazwany dla upamiętnienia Antoniego Szymborskiego, dziadka naszej noblistki – Wisławy Szymborskiej, który w latach 1879–1881 był zarządcą duchnickich dóbr. Do pałacu prowadzi 155-letnia Aleja Lipowa o powierzchni 30 arów, prawnie chroniony pomnik przyrody.

Obecną właścicielką pałacu jest Maria Gałczyńska. Jak powiedziała mi pani Maria – Pałac jest własnością rodzinną od 81 lat. Moja ciotka przekazała w spadku mnie i siostrze. Siostra zmarła. Teraz ja jestem właścicielką. Staram się udostępniać posiadłość na różne spotkania o charakterze kulturalnym. Piękny teren, piękny pałac, piękna historia. Taka historia, przyroda, obiekty powinny mieć przyszłość. Powinny służyć nowym, młodym pokoleniom. Chciałabym wyremontować pałac i stworzyć tu Centrum Kultury Artystycznej, poezji. Sama nie posiadam na to środków. Oczekuję na propozycje współpracy, m. in. z Urzędu Gminy Ożarów Mazowiecki. Możemy połączyć siły w szczytnym celu.

Dodała, że burmistrz Paweł Kanclerz odniósł się bardzo życzliwie do pomysłu obchodów 150 rocznicy wybudowania pałacu, będącego jedną z wizytówek Gminy Ożarów Mazowiecki, i walnie pomógł w organizacji.

Koncert

Obchody miały charakter koncertu w pięknym parkowym otoczeniu u stóp pałacu. Takie koncerty kiedyś były stałym elementem życia towarzyskiego ziemiańskich rodzin. Gwiazdą imprezy był Genady Iskhakov – aktor Teatru Żydowskiego, śpiewak (tenor), piosenkarz. Śpiew przeplatał opowieściami o swojej drodze artystycznej. Dowiedzieliśmy się, że urodził się w Kazachstanie, w wieku 19 lat pojechał do Taszkientu, tam ukończył konserwatorium, potem występował w Wilnie, w Izraelu, następnie wrócił do Europy i do dzisiaj jest członkiem zespołu Teatru Żydowskiego w Warszawie. Wiodącym hasłem duchnickiego koncertu było – Kultura łączy. „Gieno” śpiewał urzekająco pieśni, romanse i piosenki operetkowe po polsku, rosyjsku i żydowsku. Towarzyszył mu Anton Filipowicz – architekt, malarz, poeta oraz Waldemar Dąbrowski – muzyk i aranżer.

Na zakończenie pod rozstawionymi namiotami zaproszeni goście, w tym przedstawiciele władz Gminy, przy dźwiękach muzyki raczyli się potrawami z grilla, pysznymi przekąskami i sałatkami.

 

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 13/2017, 24 sierpnia 2017