DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Etiopczycy w Ursusie

Na początku lipca, już w sezonie wakacyjnym, teren postindustrialny Ursusa, Izbę Tożsamości Ursusa oraz Ośrodek Kultury „Arsus” odwiedziła delegacja z Etiopii

Goście z Bahir Dar University – pani prorektor Gedam Mandefro Abate i panowie Moges Abraha Arage oraz Gedefaw Shiferaw – przybyli do nas dzięki kontaktom z Marcinem Obałkiem. Pan Marcin odwiedził Ursus podczas tegorocznej Nocy Muzeów – pomysł społecznika Stefana Sobczaka spodobał się pracownikom Urzędu w Ursusie i pan Marcin otrzymał zaproszenie od Dzielnicy Ursus (wywiad i relacja z Nocy Muzeów w „Mocnych Stronach” nr 9/2019 z 30 maja 2019).

Marcin Obałek już wtedy zapowiedział, że chciałby jeszcze raz przyjechać do Ursusa. Wizyta doszła szczęśliwie do skutku. Zagraniczna delegacja obejrzała budynek dawnej Portierni, Izbę Tożsamości Ursusa, najstarsze pofabryczne zabudowania przy ul. Dyrekcyjnej. Przy okazji zwiedzający oglądali również historyczne fotografie Ireneusza Barskiego. Etiopczycy udali się też z wizytą do dyrektora Ośrodka Kultury „Arsus” – Bogusława Łopuszyńskiego. Po posiłku ruszyli dalej w trasę po Polsce. W okresie 17 czerwca – 4 lipca brali udział np. w targach rolniczych w Szepietowie. W Białymstoku spotkali się podczas konferencji poświęconej możliwościami nawiązania współpracy między przedsiębiorstwami oraz uczelniami na linii Polska – Brazylia – Etiopia. Przyjechali do naszego kraju m.in. dzięki zaproszeniu Stowarzyszenia Popierania i Rozwoju Wiedzy o Ochronie Środowiska Czysty Świat.

– Prowadzimy szeroko zakrojone rozmowy i odwiedzamy zainteresowane współpracą podmioty. Mamy nadzieję, że ten jakże intensywnie spędzony czas zaowocuje nowymi ciekawymi projektami oraz rozwojem tych już będących w toku, takich jak międzynarodowa wymiana studentów z Etiopii wraz z możliwością otwarcia nowych kierunków, ochrona środowiska i siedlisk ptaków migrujących w Etiopii – tłumaczył nam Marcin Obałek, działający m.in. w wymienionym stowarzyszeniu oraz w projekcie Traktoriada – Traktorem Dookoła Świata – Around the World.

Agnieszka Gorzkowska

Zdj. Jacek Sulewski

MS 12/2019, 25 lipca 2019