DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Bunt na torach 1976

W Ursusie 43 rocznica buntu robotników ZM Ursus świętowana jest w tym roku wyjątkowo uroczyście. W obchody wpisał się pięknie teatr amatorski kierowany przez Joannę Godlewską. 25 czerwca na scenie Ośrodka Kultury „Arsus” odbyła się premiera spektaklu „Bunt na torach 1976”.

Tego właśnie dnia w 1976 roku w wyniku drastycznych podwyżek cen żywności, ogłoszonych dzień wcześniej przez ówczesnego premiera Piotra Jaroszewicza, doszło do strajku w Zakładach Mechanicznych Ursus, a następnie zablokowania przez robotników torów kolejowych na dwóch najważniejszych w kraju magistralach kolejowych: Warszawa – Śląsk oraz Warszawa – Berlin – Paryż.

Tamte wydarzenia stały się inspiracją dla Joanny Godlewskiej, poetki, autorki książek i sztuk teatralnych, która dzięki stypendium artystycznemu uzyskanemu  z Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej w 2018 r. napisała scenariusz przedstawienia. Akcja sztuki rozgrywa się 25 czerwca 1976 roku w pokoju redakcyjnym „Głosu Ursusa” – bardzo popularnej gazety zakładowej. Redaktor naczelny, przez wielu widzów kojarzony z dziennikarzem, historykiem, autorem książek o Ursusie – Jerzym Domżalskim, razem z sekretarką przez okno widzą przemieszczający się tłum robotników. Zbierają telefonicznie informacje z wydarzeń, ale najwięcej dowiadują się od przychodzących do redakcji pracowników obsługi i robotników. Między sobą komentują tło pierwszego poważnego strajku, zakończonego represjami, ale ostatecznie zwycięskiego.

Przedstawienie utrzymane jest w konwencji dokumentalnej relacji, której narratorem jest Redaktor. Świadkowie tych wydarzeń w tekście sztuki odnajdywali również redakcyjnego fotoreportera „Głosu Ursusa” Ireneusza Barskiego – wybitnego fotografa Ursusa, do dziś rejestrującego aparatem fotograficznym wszystko, co wokół nas. Realizm przedstawianych wydarzeń podnosili rekonstruktorzy w mundurach ZOMO, w hełmach i z tarczami. Licznie zebrani widzowie, w części byli pracownicy fabryki traktorów i uczestnicy buntu, ze wzruszeniem i ogromnymi emocjami obejrzeli tę niezwykłą sztukę. Artyści zostali nagrodzeni owacjami na stojąco, a na scenie pojawiły się bukiety kwiatów dla nich i autorki.

Aktorzy i twórcy tworzący spektakl to: Andrzej Dębkowski, Anita Kochanowska – Cydzik, Julia Pawlińska, Lena Lipert, Ewa Dębkowska, Beata Onisk, Anna Kałużna – śpiew, Julita Przybylska – saksofon, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Michała Kępińskiego, Joanna Godlewska – scenariusz i reżyseria, Rosław – muzyka. Na potrzeby spektaklu powstała piosenka „Hymn dla Ursusa”. Agnieszka Gorzkowska, prowadząca Izbę Tożsamości Ursusa prowadziła wśród mieszkańców zbiórkę rekwizytów do przedstawienia.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął burmistrz dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński. Produkcję spektaklu sfinansowało Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm jutra” oraz OK „Arsus” i „Fundacja dla Ursusa”.

Po sukcesie premiery spektaklu spodziewamy się po wakacjach kolejnych przedstawień w Ursusie, a być może w innych miejscowościach.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 12/2019, 25 lipca 2019