DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Wyjątkowy uniwersytet

Koniec zakuwania, sesji i zaliczeń, nadszedł czas odpoczynku. Pół tysiąca studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie zakończyło uroczyście kolejny, piętnasty już rok akademicki.

W sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Arsus” 13 czerwca studenci UTW wysłuchali ostatniego w tym roku akademickim wykładu. Są to wyjątkowi studenci – mają ok. 60–80 lat, a uczęszczanie na uczelnię przez 10 czy 15 lat jest dla nich powodem do dumy.

Pokaz TaiChi

Ale zanim rozpoczął się wykład scenę opanowała kilkunastoosobowa grupa, która pod okiem trenera Piotra Karolewskiego dała pokaz Tai Chi.

Tai Chi to – w skrócie – medytacja w ruchu. Większość układów jest wykonywana powoli, z dużą koncentracją. Celem Tai Chi jest zjednoczenie trzech elementów – ciała, umysłu i ducha. Ćwiczenia wzmacniają i poprawiają koordynację ruchów. Pozwalają osiągnąć kontrolę nad ciałem i umysłem oraz utrzymać dobry stan zdrowia. To doskonały trening dla osób mających np. problemy ze stawami. Grupa istnieje od 2 lat, a na bezpłatne zajęcia regularnie uczęszcza ok. 25 studentów. Pokaz Tai Chi spotkał się z wielkim aplauzem, a tuż po nim rozpoczął się wykład.

Alfred Nobel i jego testament

Dr hab. Hanna Krajewska, dyrektorka Archiwum Polskiej Akademii Nauk, bardzo ciekawie opowiedziała o historii Nagrody Nobla. Słuchacze poznali koleje życia Alfreda Nobla (21.10.1833 r. – 10.12.1896 r.), szwedzkiego wynalazcy, który opatentował łącznie 355 wynalazków. Najbardziej znanym i mającym ogromny wpływ na historię świata był najpotężniejszy w tym czasie materiał wybuchowy – dynamit (połączenie nitrogliceryny z ziemią okrzemkową), opatentowany w 1867 roku. Wynalazca cały swój – bardzo znaczny – majątek, zapisał w testamencie Szwedzkiej Akademii Nauk z przeznaczeniem na coroczne nagrody dla wybitnych wynalazców, twórców w dziedzinach: fizyka, chemia, fizjologia lub medycyna, literatura i nagroda pokojowa, przyznawana za „najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych”. Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901 r. – Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali wtedy Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy. Co roku nagroda przekracza milion euro i zwiększa się. Może być przyznawana osobom cywilnym jak również instytucjom. Od 1902 r. nagrody są wręczane przez króla Szwecji. Uroczystość odbywa się zawsze 10 grudnia.

Od 1968 r. Szwedzki Bank Narodowy przyznaje w dziedzinie ekonomii nagrodę imienia Alfreda Nobla.

Polscy nobliści

Do tej pory nagrodami Nobla uhonorowano sześcioro Polaków: 1903 – Maria Skłodowska-Curie (fizyka), 1905 – Henryk Sienkiewicz (literatura), 1911 – Maria Skłodowska-Curie (chemia), 1924 – Władysław Reymont (literatura), 1980 – Czesław Miłosz (literatura), 1983 – Lech Wałęsa (Pokojowa Nagroda Nobla), 1996 – Wisława Szymborska (literatura).

Dostojni goście

Na uroczystości w „Arsusie” przybyli m.in.: prof. dr. hab. Janusz Komender – przewodniczący Rady Programowej Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Michał Szczerba – poseł na Sejm RP, Bogusław Łopuszyński – dyrektor OK „Arsus” i członek Rady Programowej TUTW.

Przyjaciel UTW, poseł Szczerba życzył wszystkim zebranym pięknych wakacji. Wspomniał też o przypadającej w 2020 r. 45 rocznicy ruchu UTW w Polsce i o Olimpiadzie Seniorów, zaplanowanej 28 września na stadionie Polonii. Profesor Komender podzielił się ze słuchaczami dobrą wiadomością, że już pracuje nad programem na nowy rok – „żeby się Państwo nie nudzili”. Prezes uniwersytetu – Lucyna Wasilewska zauważyła, że wszyscy słuchacze zdali na następny rok akademicki, a niektórzy zasłużyli na laurki.

Koncert

Z koncertem „Raz na ludowo, raz na wesoło” wystąpił chór VIVA MUSICA pod kierunkiem Aliny Małachowskiej. Rozpoczął Tadeusz Drągowski, czołowy tenor UTW, brawurowym wykonaniem „Furmana”, spopularyzowanego przez Stanisława Jopka i zespół „Mazowsze”.

Po części oficjalnej słuchacze i goście raczyli się domową kawą i pączkami, dzielili wrażeniami i umawiali się na wspólne wakacyjne wypady.

Redakcja „Mocnych Stron” życzy wszystkim studentom UTW w Ursusie jeszcze wielu lat wspólnego studiowania.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 11/2019, 27 czerwca 2019