DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS. Dotacje z Funduszu Animacji Kultury 2018 przyznane


10 tysięcy złotych za zwycięski projekt „Arsusa”


Po raz pierwszy Warszawski Program Edukacji Kulturalnej ogłosił w konkursie dotacyjnym priorytety. Tegorocznym była wielokulturowość, a projekt należało napisać w partnerstwie np. z innym domem kultury, organizacją pozarządową, grupą nieformalną, artystą, aktywistą, streetworkerem itp. Wszystko, by wzmacniać postawy sprzyjające wzajemnemu szacunkowi między przedstawicielami różnych narodowości i kultur. Zwycięski projekt „Oswoić nieznane” jeszcze w tym roku zostanie zrealizowany w Ośrodku Kultury „Arsus”.

W tym roku instytucje powalczyły o dodatkowe fundusze w dwóch turach. Po posiedzeniu Komisji oceniającej wnioski w naborze uzupełniającym (5 lutego br.) już wszystko stało się jasne! Anna Michalak-Pawłowska – Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. edukacji kulturalnej; Katarzyna Górkiewicz – trenerka, koordynatorka projektów i autorka materiałów edukacyjnych oraz Paweł Kos-Nowicki – muzyk, dyrygent, animator kultury – wybrali z 7. domów kultury zwycięskie pomysły, wśród których znalazł się „Oswoić nieznane” autorstwa Justyny Ścibor – instruktorki z „Arsusa”.


Nie tylko warsztaty i wykłady

Ursuski projekt otrzymał maksymalną kwotę dofinansowania, o jakie można było się ubiegać, czyli 10 000 zł. Jego celem jest zmiana stereotypów w postrzeganiu społeczności żydowskiej i integracja międzykulturowa oraz międzypokoleniowa. – Jest wiele dzielnic Warszawy, w których Żydzi mieszkali od wielu pokoleń. Ursus do nich nie należał, chyba że mówimy o jednostkach. Jednak stereotypy i negatywne nastawienie jest niestety widoczne i sięga jeszcze czasów sprzed II wojny światowej. Dzięki projektowi odbędą się dla młodzieży warsztaty wokalne i kulinarne połączone z degustacją kuchni żydowskiej, wykłady, koncert, a na końcu debata w stylu oxfordzkim także dla zainteresowanych mieszkańców – tłumaczy Justyna Ścibor.


Oni rozwieją uprzedzenia

Partnerem projektu będzie Zespół Szkół Lauder-Morasha (wchodząca w jego skład szkoła podstawowa była pierwszą od 1950 r. żydowską szkołą w Warszawie, którą założyła Fundacja Ronalda S. Laudera, jako odpowiedź na potrzeby odradzającej się społeczności żydowskiej w Polsce po tragedii Holocaustu).

W partnerstwo zaangażowane będzie też Liceum im. Leona Kruczkowskiego w Ursusie. – Warto również wymienić realizatorów, którzy będą zaangażowani w projekt. Wśród nich znajdzie się Bella Szwarcman-Czarnota – publicystka, redaktorka i tłumaczka oraz filozof żydowskiego pochodzenia. Tłumaczy nie tylko z jidysz, ale i z rosyjskiego oraz francuskiego. Opracowała hasła do Encyklopedii PWN z zakresu literatury jidysz. Do współpracy zaproszony został także Jan Jagielski, pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego. Poza książkami o zabytkach żydowskich, brał udział również w projekcie upamiętnienia granic getta w Warszawie – opowiada Justyna Ścibor.

Uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać polską aktorkę teatralną i filmową – Etel Szyc oraz Teresę Wrońską – kierowniczkę muzyczną w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Prowadzi warsztaty pieśni i piosenek jidysz.

Obserwujemy w Polsce niepokojące zachowania na ulicach. Wystarczy przejść się np. po osiedlu „Niedźwiadek” – nie brakuje tam, niestety, symboli neonazistowskich i nienawistnych haseł wymalowanych na budynkach. Odradzają się faszyzujące środowiska, neonaziści (co pokazał chociażby przerażający reportaż „Polscy neonaziści” nagrany ukrytą kamerą przez dziennikarzy Superwizjera). Dlatego pożądane są i cieszą wszelkie formy rzetelnej edukacji, która ma na celu przeciwdziałanie różnym (także werbalnym) formom przemocy na tle narodowościowym, rasowym, etnicznym lub wyznaniowym.


Agnieszka Gorzkowska

MS 4/2018, 22 lutego 2018Fundusz Animacji Kultury

jest realizowany w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej 2015–2020. Koordynatorem Funduszu Animacji Kultury jest Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy i Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw edukacji kulturalnej. O przyznanie dofinansowania w ramach bieżącej edycji Funduszu Animacji Kultury mogły ubiegać się dzielnicowe domy kultury wraz ze Staromiejskim Domem Kultury.

Czas realizacji projektów zgłoszonych do dofinansowania to 1 kwietnia – 15 grudnia 2018 r.

Suma środków przeznaczonych w budżecie Biura Kultury na wsparcie projektów zgłoszonych do drugiego etapu Funduszu Animacji Kultury 2018 na projekty edukacyjne wynosiła 100 000 zł.